Czym kierować się przy wyborze materaca?

kobieta śpiąca na materacu
Komfort użytkowania i trwałość materaca w dużej mierze zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych rozwiązań i wykorzystanych podczas produkcji materiałów | fot.: stock.adobe.com

Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy każdego dnia czas potrzebny do regeneracji. Niezwykle istotnym elementem, dzięki któremu możemy odpocząć, jest materac do łóżka. Wybór odpowiedniego materaca nie jest łatwą rzeczą. Do wyboru mamy wiele modeli różniących się twardością, materiałami oraz technologią wykonania. Ilość parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę, jest duża. Czym więc kierować się podczas zakupu materaca idealnego?

Jakie są rodzaje materaców?

Komfort użytkowania i trwałość materaca w dużej mierze zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanych rozwiązań i wykorzystanych podczas produkcji materiałów. Do wyboru mamy wiele modeli oferujących różne technologie. Jednym z najpopularniejszych modeli jest materac sprężynowy, który cieszy się niesłabnącą popularnością. W nowoczesnym wykonaniu sprężyny oddzielone są dodatkowo warstwą miękkiej pianki, która poprawia komfort użytkowania. Jednym z rodzajów materacy bazujących na sprężynach są materace kieszeniowe, w których każda sprężyna umieszczona jest w materiałowej kieszeni. Ten sposób pozwala na cichą i niezależną pracę sprężyn. Kolejnym rodzajem jest dopasowujący się do kształtów ciała materac piankowy. W opozycji do niego stoi kolejny model, czyli materac lateksowy, który z kolei cechuje dość wysoka twardość i mała podatność na dopasowanie do ciała.

Warto przeczytać!  Wakacje kredytowe – kto może skorzystać, do kiedy złożyć wniosek w banku?

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy zakupie?

Wybierając materac, stoimy przed wyborem, który wymaga przeanalizowania dużej ilości parametrów. Jednym z najważniejszych jest twardość materaca. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań użytkownika. Ogólnie, najczęściej wybieranymi materacami wśród osób śpiących na plecach są materace twarde. W przypadku osób lubiących spać na brzuchu i na boku tendencja jest odwrotna. Kolejną kwestią wartą rozważenia jest system konstrukcji materaca. Tutaj do wyboru mamy materace sprężynowe, kieszeniowe, piankowe i lateksowe. Ważną cechą jest też sprężystość materaca. Ma to znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o dopasowywanie się podczas snu do ciała oraz przenoszenie ruchów do osoby leżącej obok. Warto zwrócić też uwagę na to, w jaki pokrowiec wyposażony jest materac. Dobrze, by był on zdejmowany, co znacznie ułatwi dbanie o czystość. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na opcję ze strefami. Strefy materaca umożliwiają dostosowanie go do obciążenia przez daną część ciała. Znacząco podnosi to komfort użytkowania.

Warto przeczytać!  Badanie jakości snu – gdzie i jak przeprowadzić?

Wymiary materaca i liczba użytkowników

Podczas zakupu materaca dobrze jest kierować się zasadą, by był on przynajmniej 20 centymetrów dłuższy niż wzrost użytkownika. Standardem są materace o długości dwóch metrów, jednak obecnie nie ma problemu z dostępnością dłuższych modeli. Co do szerokości to minimalna jej wartość zapewniająca komfort dla dwójki osób to 140 cm. Jest to jednak wartość minimalna, jeśli więc mamy możliwość wstawienia do sypialni większego łóżka lepiej sprawdzi się takie o wymiarach materaca 200×160 cm. Dla osób ceniących sobie maksymalny komfort i dużą przestrzeń poleca się materace 200×200 cm lub 200×180 cm.

Wybór materaca powinien być poprzedzony analizą preferencji oraz najważniejszych parametrów, które będą gwarantować najwyższy komfort użytkowania.

Warto przeczytać!  Morze inspiracji – wnętrza inspirowane nadmorskim klimatem

KMA