O czym warto pamiętać, jeśli myśli się o pracy jako profesjonalny fotograf?

fotograf ślubny
Jeśli zastanawiamy się nad karierą fotografa, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję | fot.: stock.adobe.com

Każdy z nas chciałby mieć pracę, którą kocha. Pracę, którą wykonuje z przyjemnością, w dodatku taką, z której uzyskuje dobre wynagrodzenie. Czy jest to możliwe? Jednym z pomysłów na ciekawą i przynoszącą satysfakcję pracę, jest zostanie fotografem. O czym warto wiedzieć, jeśli czujemy, że jest to coś, co chcielibyśmy robić w życiu?

Po pierwsze sprzęt

Pierwszą kluczową kwestią z jaką musimy się zmierzyć jest profesjonalny sprzęt do zdjęć, a dokładniej aparat fotograficzny. Musimy zdawać sobie sprawę, że niestety, takie wyposażenie kosztuje. I to wcale nie tak mało. Oczywiście, jeśli dopiero zaczynamy i uczymy się, nie warto inwestować w sprzęt, który przekracza wartość średniej klasy samochodu. Na początek możemy zastanowić się nad zakupem czegoś z drugiej ręki. Warto przeszukać serwisy aukcyjne, aby znaleźć aparat, który będzie odpowiadał naszym możliwościom finansowym. Na sam początek najważniejsze jest nauczenie się pracy z nim oraz przyswojenie prostych zasad związanych z fotografią. Jeśli robienie zdjęć naprawdę nas wciągnie, wtedy będziemy mogli pomyśleć o zakupie czegoś lepszego, z myślą o zarabianiu.

Warto przeczytać!  Terre d'Hermès: męska subtelna elegancja

Określenie swojej ścieżki

Musimy również mieć na uwadze to, że różni fotografowie pracują w różny sposób. To znaczy, niektórzy zajmują się sesjami fotograficznymi, inni fotografują przyrodę, a jeszcze inni najlepiej czują się na weselach, kiedy wokół dużo się dzieje. To, jaką ścieżką pójdziemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Warto także zrobić badanie rynku, aby przekonać się na jakie zdjęcia jest największe zapotrzebowanie. Aby zdecydować, która opcja będzie najlepsza, najłatwiej jest po prostu spróbować każdej z nich. Poszukajmy wśród znajomych osób, które chętnie zapłacą symboliczną kwotę za zrobienie sesji czy też zdjęć na ich ślubie. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć jaki styl pracy najbardziej nam odpowiada i z którego będziemy najbardziej zadowoleni finansowo. 

Warto przeczytać!  Aleksander Doba – sylwetka niezwykłego podróżnika

Trudne warunki pracy

Warto mieć na uwadze, że piękne zdjęcia to tylko mały procent całego procesu. Przyjrzyjmy się pracy fotografa ślubnego. Zwykle spędza on 12-16 godzin jednego dnia na robieniu zdjęć podczas ślubnej ceremonii i wesela. Nie jest to oczywiście zadanie łatwe. Trzeba być cały czas w gotowości, tak aby wychwycić najpiękniejsze momenty tego dnia. Taka osoba musi także wykazać się kreatywnością, oraz mieć swoje sprawdzone sposoby, na przykład na to jak dobrze ustawić zestresowaną Pannę Młodą, aby zdjęcia wyszły naturalnie. Ale to oczywiście nie koniec jego pracy. Zostaje jeszcze sesja poślubna, wybranie najlepszych zdjęć z kilku tysięcy zrobionych a następnie ich obróbka, często także przygotowanie albumów dla Pary Młodej. Jak widać, nie jest to tak łatwa praca jak mogłoby się wydawać

Warto przeczytać!  Przysmaki z Japonii

Jeśli zastanawiamy się nad karierą fotografa, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Należy wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione aspekty tej pracy. Jeżeli jednak przeczytałeś ten tekst i nadal twierdzisz, że fotografia to coś dla ciebie, nie wahaj się! Zostań fotografem i rób to najlepiej jak potrafisz!

PLU