Badanie jakości snu – gdzie i jak przeprowadzić?

badanie snu
O wskazaniach do poddania się badaniu jakości snu warto zawsze rozmawiać ze swoim lekarzem | fot.: stock.adobe.com

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest badanie jakości snu, a szkoda. Okazuje się bowiem, że badanie to pozwala na wykrycie wielu istotnych nieprawidłowości, które wpływają na jakość snu. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym jest to badanie oraz jakie są wskazania do jego przeprowadzenia. Należy także sprawdzić, w jakich miejscach możemy wykonać badanie snu.

Czym jest badanie snu?

Badanie snu, określane jest mianem polisomnografii. Jak już zaznaczono na wstępie, pozwala ono na wykrycie różnego rodzaju zaburzeń, które zakłócają prawidłowy przebieg snu. Z zaburzeniami tymi mogą borykać się osoby w naprawdę różnym wieku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że badanie to jest długotrwałe. Należy więc odpowiednio się do niego przygotować. W przeciwnym bowiem razie, badanie snu może nie być wiarygodne. Warto także upewnić się, czy istnieją u nas wskazania do wykonania polisomnografii. 

Warto przeczytać!  Łuszczyca – czym jest, jak się objawia i co można zrobić, aby przeciwdziałać jej skutkom?

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania snu?

Jak wspomniano na wstępie, lista wskazań do przeprowadzania badania jakości snu jest całkiem długa. Przede wszystkim, badanie to przeprowadza się u osób, które narzekają na senność i bóle głowy po przebudzeniu. Wykonuje się je także u osób, u których podejrzewa się bezdech senny. Niekiedy, wskazanie do wykonania badania stanowi również epilepsja. Ponadto, polisomnografia zalecana jest również osobom, które cierpią na bezsenność, wybudzenia w nocy czy też niespokojny sen. O wskazaniach do poddania się badaniu jakości snu warto zawsze rozmawiać ze swoim lekarzem. Jeśli specjalista uzna, że trzeba wykonać badanie, nie należy z tym zwlekać.

Gdzie można wykonać badanie snu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakim miejscu powinno zostać wykonane badanie snu. Okazuje się, że polisomnografię przeprowadza się w warunkach szpitalnych. Konieczne jest więc posiadanie skierowania do placówki, która zajmuje się przeprowadzaniem tego rodzaju badań diagnostycznych. Aby badanie dało wiarygodny wynik, należy odpowiednio się do niego przygotować. Warto zainwestować w wygodną piżamę, a także zabrać ze sobą poduszkę, na której najlepiej nam się zasypia. Ponadto, przydatne będzie ograniczenie spożywania kawy i herbaty na kilka dni przed badaniem. Badanie jakości snu rozpoczyna się wieczorem. Na głowie, klatce piersiowej oraz przy oczach pacjenta umieszczane są specjalne elektrody, które oceniają aktywność poszczególnych organów. Badanie nie jest bolesne, dlatego żaden pacjent nie musi obawiać się przykrych doznań. Niekiedy jednak, polisomnografię trzeba powtórzyć, bo jej wartość diagnostyczna może zostać ograniczona na skutek zdarzeń niezależnych od pacjenta. 

Warto przeczytać!  Maraton - jak się przygotować

Badanie polisomnografii, określane mianem badania jakości snu zasługuje na szczególną uwagę. Wśród wskazań do jego wykonania wyróżnia się chociażby bezdech senny. Istotne jest to, aby badanie polisomnograficzne zostało przeprowadzone w warunkach szpitalnych. Jego wynik zawsze powinien interpretować specjalista. Dzięki wykonaniu badania możliwe będzie określenie dalszej ścieżki postępowania. 

AUN