Jak postępować, aby poprawić jakość snu?

kobieta śpiąca w szarej pościeli
To właśnie psychologowie stworzyli termin pt. "kultura snu", który oznacza zespół warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby organizm mógł naprawdę efektywnie regenerować się w trakcie spania | fot.: stock.adobe.com

Sen jest czynnikiem o znaczeniu wręcz fundamentalnym dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu a tym samym dla naszej kondycji zdrowotnej. Bardzo często mówi się o skutkach “niedoboru snu”. Rzeczywiście, długotrwałe niedosypianie może pociągać za sobą cały szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Warto jednak zdawać sobie sprawę również z faktu, że nawet codzienne przesypianie “regulaminowych” ośmiu godzin może na niewiele się przydać, jeżeli nie zatroszczymy się o prawidłową jakość snu.

Ten ostatni czynnik w praktyce bardzo często bywa przez nas lekceważony. W rezultacie nierzadko jesteśmy zaskoczeni, iż pomimo przespanej nocy budzimy się zmęczeni a w trakcie dnia coraz wyraźniej brakuje nam energii witalnej. Są to kwestie, którymi zajmuje się współczesna psychologia. To właśnie psychologowie stworzyli termin pt. “kultura snu“, który oznacza zespół warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby organizm mógł naprawdę efektywnie regenerować się w trakcie spania.

Warto przeczytać!  Rola białka w codziennym odżywianiu: dlaczego jest tak ważne?

Co można zrobić, aby poprawić jakość snu?

Wbrew pozorom, podstawowe zasady wchodzące w skład wspominanej już kultury snu są dosyć proste. Co przede wszystkim należy więc robić? W pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby nasza sypialnia była przestrzenią przeznaczoną w sposób ściśle właśnie do spania. Obecność w sypialni jakiejkolwiek elektroniki z punktu widzenia kultury snu stanowi błąd. Nie jest to wyłącznie kwestia wpływu niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne na nasz ośrodkowy układ nerwowy, ale także po prostu sprawa odpowiedniego “zaprogramowania” naszej psychiki. To samo tyczy się również samego łóżka. Mówiąc najkrócej, powinno ono nam służyć jedynie do dwóch rzeczy: snu oraz seksu. Wszystkie inne czynności – w tym również czytanie, wylegiwanie się lub oglądanie filmów na laptopie- należy wykonywać w innych miejscach. W ten sposób nasza psychika w sposób niejako automatyczny zaczyna kojarzyć łóżku właśnie ze snem.

Warto przeczytać!  Dobrze zbilansowana dieta dla praktykujących jogę

Oczywiście, ogromne znaczenie ma także struktura przestrzeni sypialnej. Łóżko powinno być odpowiednio obszerne i wygodne. Pokój zawsze powinien być dobrze wywietrzony przed snem. W trakcie spania pomieszczenie powinno być również całkowicie pogrążone w ciemności, dlatego też warto zaopatrzyć się np. w dobre rolety czy żaluzje, jeżeli przez okna naszej sypialni przedostaje się na przykład światło ulicznych latarni.

Dobry sen to także zdrowa dieta

Przeważnie nie łączymy ze sobą kwestii żywienia z jakością snu. A jednak, oba te wymiary pozostają ze sobą w nader ścisłych związkach. Wbrew pozorom, sama zasada o niejedzeniu po 18 to zdecydowanie zbyt mało. Negatywnie na jakość snu może wpływać chociażby niedobór określonych witamin, pierwiastków mineralnych (zwłaszcza cynku oraz magnezu) a także nadmiar kofeiny. Dobremu snowi nie służy także ciężkostrawna dieta, nawet jeżeli dbamy o to, aby nie jadać zbyt późno. Z drugiej strony, kładzenie się do łóżka z pustym żołądkiem również nie stanowi zalecanego rozwiązania. Warto pamiętać, że w trakcie snu nasz organizm również potrzebuje energii. Oprócz tego, odczucie głodu może skutecznie utrudnić nam zaśnięcie.

Warto przeczytać!  Aktywność fizyczna w okresie jesienno-zimowym. O czym warto pamiętać?

RŁO