Ciekawostki o najpopularniejszych bajkach Walta Disneya

tajemnice świata disneya
Jak każde duże uniwersum, świat Disneya owiany jest mnóstwem legend, tajemnic i mitów | fot.: stock.adobe.com

Świat Disneya to nie tylko klasyczna, bajkowa przestrzeń dla dzieci, która mimo upływu lat wciąż zaskakuje i zachwyca nowymi produkcjami. To także sentyment dla wielu dorosłych, który pomimo upływu lat wciąż chętnie wracają do lubianych tytułów, niejednokrotnie oglądając je z własnymi pociechami. Za kochanymi przez wszystkich animacjami kryje się jednak wiele ciekawostek, które potrafią zaskoczyć. 

Ciekawostki na temat tworzenia bajek

  • Podczas tworzenia Króla Dżungli kwartet sępów stworzony został na podobieństwo grupy The Beatles. Mieli oni nawet podłożyć głosy pod zwierzęta, jednak John Lennon nie był do końca przekonany co do pomysłu, a grafik legendarnego zespołu był zbyt napięty, by pojawić się na sesji dubbingowej. Mimo to, kwartet ptaków ma fryzury wystylizowane na członków Beatlesów, a głos jednego z nim mocno przypomina swoją barwą, głos George’a Harrisona. 
  • Scena biegnących gnu z filmu “Król Lew” była animowana trzy lata. Prace przeciągnęły się, gdyż animowane były w nowej wówczas technice – komputerowo. 
  • Podczas rysowania niektórych postaci, ich twarze inspirowane były prawdziwymi osobami. Aladyn ma być podobny do Toma Cruisa, a Dżin do Robina Williamsa.
  • Dźwięki szczekających psów z “101 dalmatyńczyków” nie są w rzeczywistości nagranymi odgłosami psów. Wszystkie dźwięki podłożył aktor dubbingowy, znany również z głosu Kaczora Donalda.
  • Myszka Miki miała początkowo nazywać się Mortimer. Dopiero żona Disneya przekonała go, by zmienił imię na Miki. 
  • W filmach Disneya złe moce i czary antagonistów najczęściej obrazowane są za pomocą koloru jasnozielonego. 
  • Kultowa piosenka “Hakuna Matata” miała nie pojawić się początkowo w “Królu Lwie”. Zamiast tego planowane było stworzenie utworu dotyczącego jedzenia robaków. Gdy część ekipy filmowej wróciła z podróży po Afryce, pochwalili się znajomością nowego słowa – “hakuna matata”, oznaczającego “nie martw siꔓ. W ten sposób powstała jedna z najsławniejszych piosenek w historii filmów Disneya. 
  • Klasyczna, romantyczna scena jedzenia spaghetti z “Zakochanego Kundla” niemal nie pojawiła się w animacji. Walt Disney nie był bowiem przekonany, czy odbiorcy zaakceptują widok psów, jedzących makaron.  
Warto przeczytać!  Wiosna na Netflix, HBO, Amazon - najciekawsze premiery i kontynuacje

Legendy, mity, teorie 

Jak każde duże uniwersum, świat Disneya owiany jest mnóstwem legend, tajemnic i mitów. Jedna z najsławniejszych historii tego typu, która dotyczy twórcy bajkowego świata głosi, że mężczyzna został zamrożony i ukryty w jednym z Disneylandów. Miało być tak ze względu na chorobę twórcy, który miał poprosić, by rozmrożono go, gdy wynaleziony zostanie skuteczny lek na raka. Jest to jednak jedynie legenda, gdyż w rzeczywistości po śmierci Disneya, jego ciało zostało skremowane. Inna teoria,  mówi, że Tarzan i Elsa z Anną z Krainy Lodu są rodzeństwem. Statek rodziców Anny i Elsy rozbił się na morzu, jednak według fanów jest łudząco podobny do tego, z początku filmu Tarzan. Matka Elsy i Anny, będąca w ciąży, miała przeżyć i urodzić na syna – Tarzana. Jest także inna teoria o rodzeństwie, która w zasadzie pod względem pokrewieństwa ma sens. Ariel – Mała Syrenka jest córką Trytona, który jest synem Posejdona. Herkules jest natomiast dzieckiem Zeusa. Jako iż Zeus oraz Posejdon są braćmi, oznaczałoby to, że Herkules jest… wujkiem Arielki. 

Warto przeczytać!  Jakie filmy animowane stały się ważnymi dziełami w historii światowej kinematografii?

Jak widać, świat Disneya wciąż ma przed nami tajemnice i pełen jest ciekawostek z planu, owianych legendą historii oraz teorii, które nieraz wydają się niebywale prawdziwe. Być może jest to moment, by odświeżyć sobie niektóre pozycje i na własną rękę poszukać niedostrzeganych dotąd detali. 

JBO