Pierwsza jaszczurka – wszystko, co warto wiedzieć

Agama brodata
Wybierając pierwszą jaszczurkę powinniśmy mieć na uwadze nasz brak doświadczenia w hodowli zwierząt tego typu. Na zdj.: Agama brodata | fot.: stock.adobe.com

Jaszczurki to piękne zwierzęta – a w ostatnich latach cieszą się coraz bardziej rosnącą popularnością jako zwierzęta domowe. Choć pokusa posiadania egzotycznego zwierzaka potrafi być silna, pamiętać musimy jednak o tym, że jaszczurki, podobnie jak inne zwierzaki, posiadają specyficzne, charakterystyczne dla swojego gatunku wymagania. Warto więc dokładnie przemyśleć kwestię wyboru pierwszej jaszczurki, aby wybrać zwierzę,  które nie stanie się dla nas problematyczne.

Jaszczurka w domu – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że jaszczurki, mimo rosnącej popularności, nadal nie są typowymi zwierzętami, których obecności moglibyśmy się spodziewać w ludzkim domostwie. Jeśli więc zdecydujemy się na adopcję takiego gada, z pewnością przyciągnie on spojrzenia gości odwiedzających nasz dom, a jego widok zrobi na nich wrażenie. Nie powinna to jednak absolutnie być jedyna kwestia decydująca o ewentualnym przygarnięciu takiego zwierzęcia. Koniecznie rozważyć musimy wszelkie za i przeciw.

Nie ulega wątpliwości, że jaszczurki to zwierzęta, które żyją długo – nawet do kilkudziesięciu lat. Będą więc wspaniałymi towarzyszami na całe życie. Są to, wbrew pozorom, zwierzęta bardzo czyste, doskonale dbające o swoją higienę. Towarzystwo jaszczurki domowej pozwoli nam ponadto rozwinąć zdolności opiekuńcze.

Warto przeczytać!  Jak karmić kota w stylu BARF?


Pamiętajmy jednak, że wiele gatunków preferuje nocny tryb życia, a przy tym potrafią one być dość hałaśliwe. Terrarium może okazać się zaś zaskakująco dużym wydatkiem, a jaszczurka pochodząca z niepewnego miejsca może być dość agresywna. 

legwan zielony
Legwan Zielony, popularny wśród bardziej wprawionych hodowców, nie jest polecany osobom niedoświadczonym | fot.: stock.adobe.com

Jak wybrać pierwszą jaszczurkę?

Wybierając pierwszą jaszczurkę powinniśmy mieć na uwadze nasz brak doświadczenia w hodowli zwierząt tego typu. Z pewnością odrzucić – przynajmniej póki co – jaszczurki wymagające dużo uwagi i zaangażowania ze strony właściciela. Dla przykładu, Legwan Zielony, popularny wśród bardziej wprawionych hodowców, nie jest więc polecany osobom niedoświadczonym.  Dobrym wyjściem będzie zdecydowanie się na taki gatunek, któremu w zupełności wystarczy niewielkie terrarium – siłą rzeczy, jego wymagania również będą mniejsze. 

Na początek warto zdecydować się na jaszczurki łagodne, czyli takie pochodzące z profesjonalnej hodowli. Pamiętać musimy o tym, że te naturalnie odłowione, pozbawione swojego środowiska naturalnego mogą stać się nieposłuszne, a nawet agresywne. 

Najlepsze jaszczurki do małego terrarium

Kombinacja jaszczurki o niewielkich wymaganiach i niedużego terrarium pozwoli nam przekonać się, czy hodowla tych egzotycznych zwierząt w ogóle jest czymś, co na dłuższą metę nam odpowiada. Jakie jaszczurki świetnie poradzą sobie w małym terrarium?

Warto przeczytać!  Cane Corso - potężny i skupiony obrońca


Dobrym przykładem jest tu gekon płaczliwy, któremu w pełni wystarczy pojemnik o wymiarach 25x25x25 centymetrów. Co więcej, preferowany przez niego zakres temperatur waha się w granicach 22-25 stopni Celsjusza, co mniej więcej odpowiada typowej temperaturze pokojowej. Nieco większego terrarium, bo o wymiarach około 40x40x40 centymetrów wymagał będzie natomiast gekon lamparci. Jest to jednak jeden z najmniej wymagających przedstawicieli tych gadów – nie posiada specjalnych wymagań i każda zaangażowana osoba poradzi sobie z jego hodowlą w domowych warunkach.

gekon lamparci
Pomimo groźnie brzmiącej nazwy, gekon lamparci jest łagodną jaszczurką, którą bardzo łatwo się oswaja | fot.: stock.adobe.com

Jakie jaszczurki dla początkującego?

Jakich kandydatów jeszcze można polecić na pierwszą, domową jaszczurkę? Jednym z najpopularniejszych gadów dla początkujących jest zdecydowanie agama brodata. Dla wielu osób niezaprzeczalnym plusem tejże jaszczurki jest fakt, że jest ona aktywna w dzień – nie będzie zatem hałasować w nocy. Wymaga ona jednak odpowiedniego oświetlenia terrarium,  a także zapewnienia jej komfortowej temperatury – w okolicy wyspy grzewczej powinna wynosić około 40 stopni Celsjusza.

Dobrym wyborem będzie również gekon lamparci. Cechuje go wspaniała, lamparcia kolorystyka (stąd jego nazwa), a ułatwieniem hodowli jest bezsprzecznie fakt, że zwierzę to może nie potrzebować pożywienia miesiącami. Jego ogon służy mu bowiem za magazyny tłuszczu, z którego korzysta w razie potrzeby. Pomimo groźnie brzmiącej nazwy, gekon lamparci jest łagodną jaszczurką, którą bardzo łatwo się oswaja. 

Warto przeczytać!  Agility: Dynamiczny sport dla psów i ich właścicieli

FAQ

Czy jaszczurki potrzebują towarzystwa innych jaszczurek?
Niektóre gatunki jaszczurek mogą żyć samotnie, a dodanie kolejnego osobnika do terrarium bez odpowiedniej wiedzy może prowadzić do agresji czy stresu. Zawsze warto sprawdzić, czy wybrany gatunek preferuje życie w grupie, czy też lepiej czuje się samotnie.

Jak często należy karmić jaszczurkę?
Częstotliwość karmienia zależy od gatunku, wieku i stanu zdrowia jaszczurki. Młode osobniki zwykle karmi się częściej, natomiast dorosłe mogą jeść rzadziej. Zalecane jest, aby dostosować plan karmienia do konkretnego gatunku i zasięgnąć porady weterynarza.

Jakie są najczęstsze błędy w hodowli jaszczurek?
Do najczęstszych błędów należy niewłaściwe oświetlenie terrarium, nieodpowiednia dieta, brak odpowiedniego źródła ciepła lub jego nadmiar, a także niewystarczająca higiena lub zbyt małe terrarium. Ważne jest, aby przed zaadoptowaniem jaszczurki dokładnie zapoznać się z jej potrzebami i zapewnić odpowiednie warunki.

ŁKL