Pierwsza jaszczurka – wszystko, co warto wiedzieć

Agama brodata
Wybierając pierwszą jaszczurkę powinniśmy mieć na uwadze nasz brak doświadczenia w hodowli zwierząt tego typu. Na zdj.: Agama brodata | fot.: stock.adobe.com

Jaszczurki to piękne zwierzęta – a w ostatnich latach cieszą się coraz bardziej rosnącą popularnością jako zwierzęta domowe. Choć pokusa posiadania egzotycznego zwierzaka potrafi być silna, pamiętać musimy jednak o tym, że jaszczurki, podobnie jak inne zwierzaki, posiadają specyficzne, charakterystyczne dla swojego gatunku wymagania. Warto więc dokładnie przemyśleć kwestię wyboru pierwszej jaszczurki, aby wybrać zwierzę,  które nie stanie się dla nas problematyczne.

Jaszczurka w domu – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że jaszczurki, mimo rosnącej popularności, nadal nie są typowymi zwierzętami, których obecności moglibyśmy się spodziewać w ludzkim domostwie. Jeśli więc zdecydujemy się na adopcję takiego gada, z pewnością przyciągnie on spojrzenia gości odwiedzających nasz dom, a jego widok zrobi na nich wrażenie. Nie powinna to jednak absolutnie być jedyna kwestia decydująca o ewentualnym przygarnięciu takiego zwierzęcia. Koniecznie rozważyć musimy wszelkie za i przeciw.

Nie ulega wątpliwości, że jaszczurki to zwierzęta, które żyją długo – nawet do kilkudziesięciu lat. Będą więc wspaniałymi towarzyszami na całe życie. Są to, wbrew pozorom, zwierzęta bardzo czyste, doskonale dbające o swoją higienę. Towarzystwo jaszczurki domowej pozwoli nam ponadto rozwinąć zdolności opiekuńcze.

Warto przeczytać!  Kwiaty bezpieczne dla kota - sprawdź czy masz je w swoim domu!


Pamiętajmy jednak, że wiele gatunków preferuje nocny tryb życia, a przy tym potrafią one być dość hałaśliwe. Terrarium może okazać się zaś zaskakująco dużym wydatkiem, a jaszczurka pochodząca z niepewnego miejsca może być dość agresywna. 

legwan zielony
Legwan Zielony, popularny wśród bardziej wprawionych hodowców, nie jest polecany osobom niedoświadczonym | fot.: stock.adobe.com

Jak wybrać pierwszą jaszczurkę?

Wybierając pierwszą jaszczurkę powinniśmy mieć na uwadze nasz brak doświadczenia w hodowli zwierząt tego typu. Z pewnością odrzucić – przynajmniej póki co – jaszczurki wymagające dużo uwagi i zaangażowania ze strony właściciela. Dla przykładu, Legwan Zielony, popularny wśród bardziej wprawionych hodowców, nie jest więc polecany osobom niedoświadczonym.  Dobrym wyjściem będzie zdecydowanie się na taki gatunek, któremu w zupełności wystarczy niewielkie terrarium – siłą rzeczy, jego wymagania również będą mniejsze. 

Na początek warto zdecydować się na jaszczurki łagodne, czyli takie pochodzące z profesjonalnej hodowli. Pamiętać musimy o tym, że te naturalnie odłowione, pozbawione swojego środowiska naturalnego mogą stać się nieposłuszne, a nawet agresywne. 

Najlepsze jaszczurki do małego terrarium

Kombinacja jaszczurki o niewielkich wymaganiach i niedużego terrarium pozwoli nam przekonać się, czy hodowla tych egzotycznych zwierząt w ogóle jest czymś, co na dłuższą metę nam odpowiada. Jakie jaszczurki świetnie poradzą sobie w małym terrarium?

Warto przeczytać!  Najlepsze rasy psów stróżujących: twoi niezawodni stróże bezpieczeństwa


Dobrym przykładem jest tu gekon płaczliwy, któremu w pełni wystarczy pojemnik o wymiarach 25x25x25 centymetrów. Co więcej, preferowany przez niego zakres temperatur waha się w granicach 22-25 stopni Celsjusza, co mniej więcej odpowiada typowej temperaturze pokojowej. Nieco większego terrarium, bo o wymiarach około 40x40x40 centymetrów wymagał będzie natomiast gekon lamparci. Jest to jednak jeden z najmniej wymagających przedstawicieli tych gadów – nie posiada specjalnych wymagań i każda zaangażowana osoba poradzi sobie z jego hodowlą w domowych warunkach.

gekon lamparci
Pomimo groźnie brzmiącej nazwy, gekon lamparci jest łagodną jaszczurką, którą bardzo łatwo się oswaja | fot.: stock.adobe.com

Jakie jaszczurki dla początkującego?

Jakich kandydatów jeszcze można polecić na pierwszą, domową jaszczurkę? Jednym z najpopularniejszych gadów dla początkujących jest zdecydowanie agama brodata. Dla wielu osób niezaprzeczalnym plusem tejże jaszczurki jest fakt, że jest ona aktywna w dzień – nie będzie zatem hałasować w nocy. Wymaga ona jednak odpowiedniego oświetlenia terrarium,  a także zapewnienia jej komfortowej temperatury – w okolicy wyspy grzewczej powinna wynosić około 40 stopni Celsjusza.

Dobrym wyborem będzie również gekon lamparci. Cechuje go wspaniała, lamparcia kolorystyka (stąd jego nazwa), a ułatwieniem hodowli jest bezsprzecznie fakt, że zwierzę to może nie potrzebować pożywienia miesiącami. Jego ogon służy mu bowiem za magazyny tłuszczu, z którego korzysta w razie potrzeby. Pomimo groźnie brzmiącej nazwy, gekon lamparci jest łagodną jaszczurką, którą bardzo łatwo się oswaja. 

Warto przeczytać!  Co zrobić, gdy Twój czworonożny pupil źle znosi upały?

FAQ

Czy jaszczurki potrzebują towarzystwa innych jaszczurek?
Niektóre gatunki jaszczurek mogą żyć samotnie, a dodanie kolejnego osobnika do terrarium bez odpowiedniej wiedzy może prowadzić do agresji czy stresu. Zawsze warto sprawdzić, czy wybrany gatunek preferuje życie w grupie, czy też lepiej czuje się samotnie.

Jak często należy karmić jaszczurkę?
Częstotliwość karmienia zależy od gatunku, wieku i stanu zdrowia jaszczurki. Młode osobniki zwykle karmi się częściej, natomiast dorosłe mogą jeść rzadziej. Zalecane jest, aby dostosować plan karmienia do konkretnego gatunku i zasięgnąć porady weterynarza.

Jakie są najczęstsze błędy w hodowli jaszczurek?
Do najczęstszych błędów należy niewłaściwe oświetlenie terrarium, nieodpowiednia dieta, brak odpowiedniego źródła ciepła lub jego nadmiar, a także niewystarczająca higiena lub zbyt małe terrarium. Ważne jest, aby przed zaadoptowaniem jaszczurki dokładnie zapoznać się z jej potrzebami i zapewnić odpowiednie warunki.

ŁKL