Czym są sukulenty, dlaczego warto je hodować oraz jak odpowiednio o nie zadbać

sukulenty
Sukulenty to przede wszystkim idealna dekoracja w domu. Świetnie sprawdzają się w modernistycznych wnętrzach, ponieważ mają nowoczesne kształty, a dodatkowo stanowią minimalistyczną ozdobę | fot.: stock.adobe.com

Hodowanie kwiatów stało się bardzo modne. Jest to czynność, która sprawia dużą przyjemność. Dodatkowo rośliny pięknie prezentują się w najróżniejszych pomieszczeniach. W ostatnim czasie rynek botaniczny zdominowały rośliny o nazwie sukulenty. Czym one są? Jak właściwie o nie dbać? Oto wszystko co warto wiedzieć o sukulentach.

Sukulenty – skąd wziął się ich fenomen?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego czym są sukulenty. To niewielkie rośliny, które przystosowały się do warunków, w których panuje susza. Potrzebują one bardzo niewielkiej ilości wody, ponieważ właśnie bez niej rozwijają się najlepiej.

Podbiły rynek, ponieważ ich wygląd jest fenomenalny. Zazwyczaj przybierają wyszukane postacie o niewielkich i wymyślnych kształtach. Właśnie ze względu na urodę są wybierane tak często. Dodatkowo duży plus stanowi fakt, że nie trzeba się o nie specjalnie troszczyć. Należy je rzadko podlewać, przez co są bardzo łatwe w utrzymaniu.

Warto przeczytać!  Podstawy kompostowania: jak stworzyć własny kompostownik

Jakich warunków potrzebuje sukulent? 

Chociaż sukulenty nie są zbyt wymagającymi roślinami, to istnieją warunki, w których te rośliny czują się najkorzystniej. 

Najistotniejsze jest zapewnienie optymalnej ilości wody. Jest roślinie potrzebna do przeżycia, jednak dzięki zdolności magazynowania jej sukulenty są w stanie przetrwać długie tygodnie bez podlewania. 

Mówi się, że sukulenty w ciepłych porach roku należy podlewać raz na tydzień, a w zimnych – raz na miesiąc. Jednak należy pamiętać, że wszystko jest zależne od warunków panujących wewnątrz mieszkania. Ziemia w doniczce nie powinna być stałe wilgotna. 

Sukulenty to rośliny, które lubią intensywne oświetlenie. Najlepiej trzymać je na parapecie, gdzie będą miały stały dostęp do światła słonecznego. Odpowiednim miejscem może być zarówno doniczka, jak i mała oszklona gablotka postawiona na parapecie. 

Warto przeczytać!  Jakie możliwości oferują dzisiejsze odkurzacze automatyczne i gdzie sprawdzi się takie urządzenie?

Jeśli chodzi o przesadzanie roślin, nie powinniśmy robić tego zbyt często. Sukulenty rosną w bardzo wolnym tempie, a ich korzenie nieznacznie się rozrastają. Właśnie dlatego z powodzeniem mogą “mieszkać” w jednej doniczce nawet do 3 lat! 

Sadzenie sukulentów

Jeśli chcemy zasadzić sukulenty, na początek warto wybrać odpowiednią doniczkę. Te rośliny nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o naczynie. Sprawdzi się zarówno ceramiczna donica, jak i małe szklane naczynie. Ze względu na niewielki rozmiar, sukulenty nie potrzebują dużych doniczek. 

Jeśli przesadzamy sukulenty, należy pamiętać, żeby nie zalewać ich wodą. Robi się tak w przypadku wielu kwiatów, jednak nie tutaj. Po przesadzeniu należy zupełnie zrezygnować z podlewania na kilka dni, a nawet tygodni. Ziemia, którą wsadzimy do doniczki powinna być zupełnie sucha. 

Warto przeczytać!  Kwiaty bezpieczne dla kota - sprawdź czy masz je w swoim domu!

Sukulenty to przede wszystkim idealna dekoracja w domu. Świetnie sprawdzają się w modernistycznych wnętrzach, ponieważ mają nowoczesne kształty, a dodatkowo stanowią minimalistyczną ozdobę. Jednak należy pamiętać o właściwej pielęgnacji. Dbałość o ilość wody, odpowiednie nasłonecznienie czy podłoże sprawią, że rośliny wyrosną duże i będą się atrakcyjnie prezentowały. 

ESZ