Historia designu: kultowe projekty mebli, które zmieniły wnętrzarstwo

kultowe projekty mebli Wishbone Chair
Wishbone Chair, zaprojektowany przez Hansa Wegnera, to przykład doskonałego połączenia formy i funkcjonalności | fot.: stock.adobe.com

Nasze wnętrza odzwierciedlają styl życia i osobowość ich mieszkańców. Stąd rola mebli jako tych elementów wystroju, które mają wielką zdolność przekształcania charakteru całości. Od prostych krzeseł po innowacyjne sofy, każdy mebel odgrywa istotną rolę w kształtowaniu atmosfery wnętrza. W niniejszym artykule przyjrzymy się wpływowi mebli na nasze otoczenie, tym razem skupiając się na ikonicznych projektach, które na zawsze zmieniły rozumienie designu inspirując kolejne pokolenia projektantów i miłośników sztuki mieszkania.

Wishbone Chair Hansa Wegnera

Wishbone Chair, zaprojektowany przez Hansa Wegnera, to przykład doskonałego połączenia formy i funkcjonalności. Jego minimalistyczny design, oparty na tradycyjnych technikach stolarskich, nie tylko zapewnia wygodne miejsce do siedzenia, ale również stanowi artystyczną ozdobę dla każdego pomieszczenia.

Warto przeczytać!  Jak sprytnie umeblować małą sypialnię?

Eames Lounge Chair

kultowe projekty mebli Eames Lounge Chair
Eames Lounge Chair | fot.: stock.adobe.com

Fotel Eames Lounge Chair, stworzony przez Charlesa i Ray Eamesów w 1956 roku, to połączenie komfortu i elegancji. Jego wyjątkowy design, z charakterystycznym składanym podnóżkiem, zapewnia luksusowy odpoczynek, stając się nieodłączną częścią wielu nowoczesnych wnętrz.

Leżanka Chaise Longue Le Corbusiera

kultowe projekty mebli Leżanka LC4
Leżanka LC4 Chaise Longe zaprojektowana przez Le Corbusiera i Charlotte Perriand | fot.: jeanbaptisteparis from Cambridge, MA, USA, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Chaise Longue Le Corbusiera, znana również jako LC4, to ikona nowoczesnego designu. Zaprojektowana we współpracy z Charlotte Perriand i Pierre’em Jeanneretem, ta ergonomiczna leżanka pozwala na różnorodne pozycje relaksacyjne, stając się integralną częścią minimalistycznych wnętrz.

Tulip Chair Eero Saarinena

kultowe projekty mebli Tulip Chair
Tulip Chair Eero Saarinena | fot.: stock.adobe.com

Tulip Chair, stworzony przez Eero Saarinena w latach 50. XX wieku, to przykład rewolucyjnego podejścia do formy i funkcji. Zamiast tradycyjnych nóg, ta krzesło posiada jedną centralną kolumnę, co sprawia, że wygląda lekko i nowocześnie, idealnie pasując do współczesnych wnętrz.

Egg Chair Arne Jacobsena

kultowe projekty mebli Egg Chair Arne Jacobsena
Egg Chair Arne Jacobsena | fot.: stock.adobe.com

Egg Chair, zaprojektowane przez Arne Jacobsena w 1958 roku, to ikona skandynawskiego designu. Jego owalna forma i wysoki zagłówek zapewniają intymność i wygodę, a elegancka linia sprawia, że jest ono nie tylko meblem, ale także designerskim dziełem sztuki.

Barcelona Chair Miesa van der Rohe

kultowe projekty mebli Barcelona Chair
Barcelona Chair | fot.: stock.adobe.com

Barcelona Chair, zaprojektowane przez Miesa van der Rohe w 1929 roku, to arcydzieło modernistycznego designu. Fotel z charakterystycznymi podłokietnikami i krzywiznami jest niezmiennie symbolem elegancji i luksusu, a także idealnym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz.

Eames Molded Plywood Chair Charlesa i Ray Eamesów

kultowe projekty mebli
Eames Molded Plywood Chair | fot.: stock.adobe.com

Molded Plywood Chair, stworzony przez Charlesa i Ray Eamesów w latach 40. XX wieku, to przykład innowacyjnego podejścia do formy i materiału. Krzesło wykonane z giętej sklejki jest nie tylko wygodne, ale również eleganckie i lekkie.

Wassily Chair Marcela Breuera

kultowe projekty mebli Wassily Chairs
Wassily Chairs | By Kai 'Oswald' Seidler from Berlin, Germany – Bauhaus building – Wassily Chairs by Marcel Breuer (1925/26), CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87626231

Wassily Chair, zaprojektowane przez Marcela Breuera w 1925 roku, to ikona awangardowego designu. Krzesło zbudowane z chromowanej stali i skóry wyróżnia się swoją minimalistyczną formą i funkcjonalnością, stając się inspiracją dla wielu kolejnych projektów.

Redo