Jak aktywnie spędzić urlop w Tatrach?

Tatry trekking
Szlaki turystyczne w Tatrach to jeden z największych skarbów polskiej przyrody, lecz wybierając się na wędrówkę po górach powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach | fot.: stock.adobe.com

Tatry to bez wątpienia wspaniałe góry, więc nic w tym dziwnego, że rocznie odwiedza je tysiące turystów. Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków urlopowych, ponieważ piękno gór i dzikość przyrody przyciąga turystów jak magnes. Dlatego jeżeli masz zamiar wybrać się na wypoczynek w ten rejon Polski podpowiem Ci na jakie szlaki wyruszyć i co zobaczyć, aby ta podróż na długo zapadła w Twoją pamięć.

Tatry dla początkujących, czyli co warto wiedzieć przed wyprawą w góry

Szlaki turystyczne w Tatrach to jeden z największych skarbów polskiej przyrody, lecz wybierając się na wędrówkę po górach powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Jak wiadomo bowiem oprócz podziwiania pięknych, górskich krajobrazów czyhać może również na nas niebezpieczeństwo. Jeżeli więc nie mamy większego doświadczenia w chodzeniu po górach nie decydujmy się od razu na trudne trasy, ponieważ każda osoba zaczynająca swoją przygodę z górskimi wojażami powinna myśleć rozsądnie i w razie czego umieć zawrócić nawet będąc blisko swojego celu. Podstawą kontaktu z górami musi być do nich przede wszystkim szacunek i respekt.

Warto przeczytać!  Dokąd na narty w Polsce?

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest odpowiedni strój, ponieważ wiele osób o tym zapomina ubierając się jak na plażę. Nie zapominajmy, iż w górach warunki atmosferyczne mogą gwałtownie ulec zmianie nawet porą letnią, nie mówiąc już o tym, że w wyższych partiach gór ogólnie panują niższe temperatury. Dlatego ciepły strój,odpowiednie buty trekkingowe oraz płaszcz przeciwdeszczowy to podstawa przed wyruszeniem na szlak. Dzięki temu możemy uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, chociażby licznych urazów, które w większości spowodowane są nieodpowiednim obuwiem zakładanym przez turystów.

Najpiękniejsze szlaki dla początkujących

Jedną z najpiękniejszych tras w Tatrach polecaną przede wszystkim dla osób zaczynających wędrowanie po górach jest bez wątpienia przejście Doliną Kościeliską, aż do Smreczyńskiego Stawu. Nie jest to trudny i wymagający szlak, więc na początek wystarczy aby zaznajomić się z górami i złapać bakcyla. Wędrówkę zaczynamy w Kościelisku, gdzie najlepiej dostać się busem, który jeździ niemalże co chwilę z Zakopanego. Szlak jest dość ciekawy, a podczas ładnej pogody możemy podziwiać piękno Tatr Zachodnich. Łącznie trasa liczy około 6 kilometrów i bardziej przypomina spacer niż “wspinanie się” po górach, a czas potrzebny do przejścia całości to około 2 godziny drogi w jedną stronę.

Warto przeczytać!  Argentyna - najbardziej europejski kraj Ameryki Południowej

Kolejnym szlakiem turystycznym w Tatrach, który podobnie jak poprzedni ma charakter bardziej spacerowy to wędrówka Doliną Chochołowską. Dlatego jeśli chcemy podziwiać głównie górskie pejzaże, a przy okazji trochę się poruszać i nabrać wprawy przed bardziej wymagającymi trasami to ten szlak będzie idealny. Gdy dojdziemy do Schroniska w Dolinie Chochołowskiej i uznamy, że jesteśmy w stanie powędrować jeszcze dalej nic nie stoi na przeszkodzie, aby po krótkim odpoczynku wybrać się na Wołowiec, z którego rozpościerają się fantastyczne widoki.

To tylko dwie propozycje na początek, bowiem w Tatrach szlaków również dla osób zaczynających przygodę z górami jest znacznie więcej, lecz te dwie trasy będą fajną opcją na rozruszanie się i pierwszy kontakt z górami, nawet gdy wybieramy się na odpoczynek z dziećmi.

Warto przeczytać!  Gdzie na trekking w Azji?

AMW