Kiedy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?

agent nieruchomości
Dobry agent posiada grono kontaktów, dawnych klientów, a także obszerny notes z telefonami | fot.: stock.adobe.com

Każdy, kto sprzedaje mieszkanie, chciałby, aby transakcja przebiegła szybko i bezproblemowo, a uzyskana cena była jak najwyższa. Dobrze, jeśli mieszkanie wybierze pierwsza oglądająca osoba w dodatku bez żadnych specjalnych życzeń i wątpliwości. Niemniej, proces sprzedaży mieszkania rzadko wygląda tak kolorowo. Najczęściej o bardzo wymagający etap, który związany jest z dużą dawką cierpliwości, stresu i zmęczenia, a największe sukcesy w tej branży odnoszą specjaliści, czyli agenci nieruchomości. Mając odpowiednie doświadczenie i kompetencje, mogą skutecznie sprzedać mieszkanie, pozbawiając właściciela całego balastu związanego z formalnościami. Kiedy zatem warto udać się po pomoc profesjonalisty?

Brak czasu i problem z wyznaczeniem wartości nieruchomości

Pierwszym powodem, dla którego warto zatrudnić pośrednika jest brak czasu, a także zwykle krótszy okres sprzedaży. Dobry agent posiada grono kontaktów, dawnych klientów, a także obszerny notes z telefonami. Ponadto potrafi zachęcić potencjalnego klienta lub stworzyć odpowiednią reklamę sprzedawanej nieruchomości. Samodzielna sprzedaż mieszkania wiąże się z odbieraniem telefonów, umawianiem spotkań, oprowadzaniem po nieruchomości i odpowiadaniem na wiele pytań. Wiele osób nie może pozwolić sobie na tak czasochłonne zajęcie, dlatego pomocny jest w takiej sytuacji agent nieruchomości, który przejmuje wszystkie te obowiązki. To w jego interesie znajduje się szybkie zakończenie transakcji. Poza ty, że agent ma czas, aby obsługiwać wszystkich klientów, posiada do tego odpowiednie predyspozycje. W jego oczach nawet przeciętne mieszkanie może stać się apartamentem, co przekłada się na sposób jego mówienia o mieszkaniu, a tym samym odbiór potencjalnych właścicieli. Sposób prezentacji jest niezwykle ważny, dlatego jeśli nie należymy do grona “people’s person” lepiej oddać to zadanie w ręce profesjonalisty. Agent pomoże również w wycenie wartości nieruchomości, ponieważ dokładnie zna się na obowiązujących cenach. Alternatywą jest współpraca z rzeczoznawcą, jednak jego usługa kosztuje około 500 zł, a wycena pośrednika wliczona jest w zakres jego usług. Ponadto agent, który zajmuje się sprzedażą, z dużym prawdopodobieństwem ma w głowie już cenę sprzedaży nieruchomości, a cena ofertowa jest zwykle traktowana jako element jego strategii negocjacyjnej.

Warto przeczytać!  Zasłony czy rolety? A może jedno i drugie!?

Mniej stresu

Kolejnym argumentem, aby wybrać agenta jest zmniejszenie własnego stresu związanego ze sprzedażą. Agent pobiera od 2 do 5% prowizji od kwoty za sprzedaż, biorąc pod uwagę stopień trudności transakcji. Właściciel zyskuje pewność, że agent nie obniży drastycznie ceny, ponieważ w ten sposób obniża własną pensję. Większy problem ze sprzedaż dotyczy z pewności domu typu bliźniak niż mieszkania z dobrym układem w centrum miasta. Niemniej, cały stres związany z transakcją  spoczywa na barkach agenta, dlatego właścicielowi pozostaje tylko oczekiwać na sukces i wypłatę pieniędzy. W ten sposób można zaoszczędzić wiele niepotrzebnego stresu, niepokoju i trudności.

IIM