Kiedy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości?

agent nieruchomości
Dobry agent posiada grono kontaktów, dawnych klientów, a także obszerny notes z telefonami | fot.: stock.adobe.com

Każdy, kto sprzedaje mieszkanie, chciałby, aby transakcja przebiegła szybko i bezproblemowo, a uzyskana cena była jak najwyższa. Dobrze, jeśli mieszkanie wybierze pierwsza oglądająca osoba w dodatku bez żadnych specjalnych życzeń i wątpliwości. Niemniej, proces sprzedaży mieszkania rzadko wygląda tak kolorowo. Najczęściej o bardzo wymagający etap, który związany jest z dużą dawką cierpliwości, stresu i zmęczenia, a największe sukcesy w tej branży odnoszą specjaliści, czyli agenci nieruchomości. Mając odpowiednie doświadczenie i kompetencje, mogą skutecznie sprzedać mieszkanie, pozbawiając właściciela całego balastu związanego z formalnościami. Kiedy zatem warto udać się po pomoc profesjonalisty?

Brak czasu i problem z wyznaczeniem wartości nieruchomości

Pierwszym powodem, dla którego warto zatrudnić pośrednika jest brak czasu, a także zwykle krótszy okres sprzedaży. Dobry agent posiada grono kontaktów, dawnych klientów, a także obszerny notes z telefonami. Ponadto potrafi zachęcić potencjalnego klienta lub stworzyć odpowiednią reklamę sprzedawanej nieruchomości. Samodzielna sprzedaż mieszkania wiąże się z odbieraniem telefonów, umawianiem spotkań, oprowadzaniem po nieruchomości i odpowiadaniem na wiele pytań. Wiele osób nie może pozwolić sobie na tak czasochłonne zajęcie, dlatego pomocny jest w takiej sytuacji agent nieruchomości, który przejmuje wszystkie te obowiązki. To w jego interesie znajduje się szybkie zakończenie transakcji. Poza ty, że agent ma czas, aby obsługiwać wszystkich klientów, posiada do tego odpowiednie predyspozycje. W jego oczach nawet przeciętne mieszkanie może stać się apartamentem, co przekłada się na sposób jego mówienia o mieszkaniu, a tym samym odbiór potencjalnych właścicieli. Sposób prezentacji jest niezwykle ważny, dlatego jeśli nie należymy do grona “people’s person” lepiej oddać to zadanie w ręce profesjonalisty. Agent pomoże również w wycenie wartości nieruchomości, ponieważ dokładnie zna się na obowiązujących cenach. Alternatywą jest współpraca z rzeczoznawcą, jednak jego usługa kosztuje około 500 zł, a wycena pośrednika wliczona jest w zakres jego usług. Ponadto agent, który zajmuje się sprzedażą, z dużym prawdopodobieństwem ma w głowie już cenę sprzedaży nieruchomości, a cena ofertowa jest zwykle traktowana jako element jego strategii negocjacyjnej.

Warto przeczytać!  Alternatywy dla dzbanka filtrującego

Mniej stresu

Kolejnym argumentem, aby wybrać agenta jest zmniejszenie własnego stresu związanego ze sprzedażą. Agent pobiera od 2 do 5% prowizji od kwoty za sprzedaż, biorąc pod uwagę stopień trudności transakcji. Właściciel zyskuje pewność, że agent nie obniży drastycznie ceny, ponieważ w ten sposób obniża własną pensję. Większy problem ze sprzedaż dotyczy z pewności domu typu bliźniak niż mieszkania z dobrym układem w centrum miasta. Niemniej, cały stres związany z transakcją  spoczywa na barkach agenta, dlatego właścicielowi pozostaje tylko oczekiwać na sukces i wypłatę pieniędzy. W ten sposób można zaoszczędzić wiele niepotrzebnego stresu, niepokoju i trudności.

IIM