Robert Pattinson: Od wampira do Batmana

Robert Pattinson
Choć rola Batmana sprawiła, że Robert powraca do mainstreamu, aktor nie chce już życia na świeczniku | fot.: Autorstwa Maximilian Bühn - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57502146

Choć kariera Roberta Pattinsona trwa już niemal dwie dekady, aktor wciąż cieszy się popularnością. Na przestrzeni lat jego osobowość i życie prywatne przeszły gruntowną przemianę, a rola Edwarda Cullena nie jest już tą, z którą dziś powinniśmy go kojarzyć.

Początki

Robert Pattinson urodził się 13 maja 1986 roku w Londynie. Jest synem pracownicy agencji modelek i importera samochodów. Ma dwie starsze siostry: Victorię i Elizabeth. Ta druga zajmuje się śpiewaniem i tworzeniem piosenek jako Lizzy Pattinson.

Kariera aktorska Roberta rozpoczęła się, gdy ten miał 15 lat. Występował wówczas w teatrze Barnes Theatre Company, gdzie wcielił się m. in. w rolę głównego bohatera w przedstawieniu Thorntona Wildera Nasze miasto. Przygotowując się do ról teatralnych, chodził też na castingi do ról filmowych. Na ekranie zadebiutował w 2004 roku w Targowisku próżności. Popularność zyskał jednak rok później, gdy zagrał Cedrika Diggory’ego w Harrym Potterze i Czarze Ognia. Ta rola przyniosła mu tytuł Brytyjskiej Gwiazdy Jutra nadany przez Times Online.

Zmierzch

Jedną z najsłynniejszych kreacji Roberta Pattinsona jest Edward Cullen – główny bohater ekranizacji bestsellerowej serii Stephenie Meyer Zmierzch. Pattinson nie był jednak pierwszym wyborem Meyer – pisarka marzyła, aby w rolę Edwarda wcielił się Henry Cavill. Według TV Guide, sam Robert początkowo bał się, że nie podoła roli wampira. Pomimo przeciwności w 2008 roku ukazała się pierwsza część ekranizacji bestsellera z Pattinsonem w roli głównej. Przez kolejne lata ukazały się ekranizacje wszystkich czterech części. Choć rola Edwarda przyniosła Robertowi szereg nagród, jak MTV Movie Award, Teen Choice Award czy Scream Award, film nie cieszył się uznaniem krytyków. Do dzisiaj wielu wyśmiewa go i kojarzy z tandetą. Co ciekawe, ich zdanie podziela sam Pattinson. W wywiadzie w 2011 roku wyznał, że jego zdaniem Zmierzch jest dziwny, jego niektóre fragmenty są wręcz obrzydliwe, a gdyby nad nim nie pracował, bez zastanowienia by go znienawidził. 

Warto przeczytać!  Najlepsze filmy z udziałem Toma Hanksa

Na planie Zmierzchu aktor związał się z Kristen Stewart, odtwórczynią głównej roli żeńskiej. Para rozstała się jednak w maju 2013 roku, po czterech latach burzliwego związku. Rok wcześniej filmowa Bella Swan została oskarżona o zdradę po tym, jak sfotografowano ją w objęciach reżysera Ruperta Sandersa. W 2014 roku Pattinson wyznał, że rozstał się z Kristen z powodu różnicy wieku. Dwa lata później Stewart ujawniła, że presja ze strony mediów i fanów także miała negatywny wpływ na ich związek.

Co po Zmierzchu?

Kariera Pattinsona nie skończyła się wraz z premierą Przed Świtem. Po pożegnaniu się z Edwardem aktor zagrał szereg głównych ról. Do najważniejszych można zaliczyć m. in. kierowcę limuzyny Erica Parkera w Cosmopolis, który wykorzystuje cudze nieszczęścia dla własnych korzyści, rabującego wspólnie z bratem z niepełnosprawnością banki Conniego Nikasa w Good Time czy tajemniczego latarnika Thomasa Howarda w Lighthouse, który uciekł, by zacząć życie na nowo w latarni. 

Warto przeczytać!  Zestawienie najgłośniejszych, najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich 5 lat

Batman

Niedawno swoją premierę miał inspirowany komiksami DC film Matta Reevesa Batman, w którym Pattinson gra tytułową rolę. Robertowi bardzo zależało na udziale w filmie. Od dzieciństwa był fanem Mrocznego Rycerza i nadal posiada strój Batmana, w którym niegdyś lubił się bawić. Aktor za wszelką cenę chciał spotkać się z reżyserem. Nie było to jednak łatwe – Reeves chciał najpierw skończyć scenariusz i ułożyć sobie historię w głowie, a dopiero potem myśleć nad doborem aktorów. W końcu jednak doszło do spotkania, a Pattinsonowi udało się przekonać reżysera do zaoferowania mu głównej roli.

Nie każdy był zadowolony z tego wyboru – powiązania Roberta ze Zmierzchem nadal budzą niechęć. Aktor przyznał, że nie spodziewał się takiej reakcji, dostrzegł w niej jednak pozytyw – jego zdaniem dzięki temu zostaną mu postawione niższe wymagania. Finalnie Pattinson zaskoczył niedowiarków – już dziś mówi się, że jego Batman może równać się z Batmanem Christiana Bale’a.

Warto przeczytać!  Jakie premiery filmów zostały przeniesione na 2022 rok?

Choć rola Batmana sprawiła, że Robert powraca do mainstreamu, aktor nie chce już życia na świeczniku. Twierdzi, że dopiero niedawno poczuł się dojrzalszy. Swój związek z aktorką Suki Waterhouse utrzymuje z dala od blasku fleszy. Choć chce rozwijać karierę aktorską, nie chce już być celebrytą.

AKA