Harry Potter – na czym polega fenomen tych książek?

Hogwarts Express
Seria o Harrym Potterze początkowo była kierowana do najmłodszych odbiorców. Dziś wiemy jednak, że przez lata udało jej się zyskać oddane grono fanów w różnym wieku | fot.: stock.adobe.com

Harry Potter to seria, która od lat cieszy się ogromnym uznaniem w popkulturze. Po niezwykle udanej serii książek i filmów przyszła kolej na gry komputerowe, które zyskują sporą popularność na rynku. Ale z czego dokładnie wynika fenomen książek o przygodach młodego czarodzieja oraz uniwersum szkoły czarów?

Książki dla dzieci i nie tylko

Seria o Harrym Potterze początkowo była kierowana do najmłodszych odbiorców. Dziś wiemy jednak, że przez lata udało jej się zyskać oddane grono fanów w różnym wieku. Część z nich stanowią osoby, które poznały przygody młodego czarodzieja w dzieciństwie i dorosły wraz z nimi, inni z kolei zapoznali się z nimi dopiero jako dorośli. Faktem jest jednak, że książki J. K. Rowling napisane są stosunkowo prostym, przyjaznym dla dzieci i młodzieży językiem, a bajkowa fabuła najczęściej przyciąga osoby młode. Najmłodsi śledzą perypetie Harry’ego w szkole magii z zapartym tchem, a ci nieco starsi traktują ekscytujący świat magii jako odskocznię od szarości codziennego życia.

Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, możemy śmiało stwierdzić, że seria o Harrym Potterze to książki dla wszystkich. Czytelnik z łatwością odnajduje bohaterów i historie, z którymi się utożsamia, a pełne emocji wątki rodziny, przyjaźni i oddania przemawiają do każdego, niezależnie od wieku.

Warto przeczytać!  Ród Smoka - czy warto było czekać?

Świat Hogwartu nie jest bowiem tak oczywisty i dziecinny, jak mogłoby się wydawać. Nie brakuje tu elementów dramatycznych, niemal wstrząsających i choć motywem przewodnim jest tu klasyczna walka dobra ze złem, nawet zło zostało przedstawione przez J. K. Rowling w sposób niejednoznaczny, złożony. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że dopiero czytając Harry’ego Pottera jako dorośli możemy dostatecznie zrozumieć wszystkie wątki, które lektura ma do zaoferowania.

Świat tętniący życiem

Nie ulega wątpliwości, że świat Hogwartu jest zdecydowanie jednym z najlepiej wykreowanych książkowych uniwersów. Świat jest wyjątkowo spójny, pełen interesujących detali, a przede wszystkim potrafi wciągnąć i zaintrygować czytelnika. Czytając kolejne części przygód Harry’ego Pottera poznajemy szczegóły codziennego życia czarodziejów, pełnego magii i niesamowitych wynalazków, dziesiątki magicznych zwierząt oraz roślin. Ogromna ilość spójnych ze sobą detali sprawia, że uniwersum Hogwartu sprawia wrażenie realnego, tętniącego życiem świata, który jednocześnie jest atrakcyjny dla czytelnika ze względu na swoją niezwykłość.

Warto przeczytać!  Nosowska – od piosenkarki do pisarki

Tym, co jeszcze bardziej ożywia świat Hogwartu, są doskonale wykreowane, interesujące postacie. Mowa nie tylko o głównych bohaterach, choć i tu można by długo mówić o ich zaletach, ale również postaciach pobocznych. Bohaterowie tacy jak Syriusz Black, Hagrid, Draco Malfoy czy profesor Snape zyskali ogromną popularność wśród fanów ze względu na barwną osobowość i intrygującą historię. Sam Voldemort, czyli czarny charakter i główny przeciwnik Harry’ego Pottera, również został wykreowany z taką pomysłowością, że budzi w czytelniku prawdziwy niepokój.

Oddane grono fanów

Świat Harry’ego Pottera jest niezwykle atrakcyjny i interesujący, dzięki czemu uniwersum posiada oddaną rzeszę fanów. Pierwsza część serii stała się światowym hitem już wkrótce po tym, jak po raz pierwszy została wydana, by na przestrzeni lat stać się jedną z najczęściej kupowanych książek. Łącznie sprzedaż wszystkich części Harry’ego Pottera przekroczyła aż 500 mln egzemplarzy. 

Warto przeczytać!  Filmy dokumentalne, które zmieniły oblicze telewizji

Popularność Harry’ego Pottera i zaangażowanie fanów jest bez wątpienia jednym z sekretów, które kryją się za popularnością serii. Starzy fani piszą opowiadania inspirowane serią, organizują spotkania i konwenty, czym przyciągają do siebie nowych fanów. Często zdarza się również, że książki o przygodach młodego czarodzieja są polecane lub wręcz przekazywane młodszemu rodzeństwu. Wszystko to sprawia, że Harry Potter jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w popkulturze.

Podsumowując, na niesamowitą popularność książek o Harrym Potterze ma wpływ wiele różnorodnych czynników. Świetna kreacja świata przez J. K. Rowling, fascynujące postacie i uniwersalne wartości sprawiają, że od lektury trudno się oderwać. Nie bez znaczenia są również ambitne, pełne pasji działania fanów, które sprawiają, że wiele osób pragnie zostać częścią tej społeczności. Jedno jest pewne – seria o Harrym Potterze nie zniknie z popkultury jeszcze przez długi czas.

KATU