Jak skutecznie chronić się przed ukąszeniami komarów i kleszczy? Kilka praktycznych porad

komary walka
Komary oraz kleszcze bywają naprawdę uciążliwymi towarzyszami leśnych wycieczek oraz wypraw nad jeziora | fot.: stock.adobe.com

Zdecydowana większość z nas przepada za słońcem i wysokimi temperaturami, na które możemy liczyć przede wszystkim w lecie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno na łąkach, jak i w lasach czyhają na nas kleszcze. Nietrudno również o ukąszenia komarów, których najwięcej zaatakuje nas w pobliżu zbiorników wodnych. Jak więc się przed nimi chronić? Na szczęście, istnieją skuteczne metody, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko pokąsania przez owady oraz kleszcze. 

Zadbaj o odpowiedni ubiór

Jeżeli wybieramy się do lasu bądź na spacer po parku, musimy mieć na uwadze odpowiedni ubiór. Jest to szczególnie istotne, jeżeli zależy nam na ochronie przed kleszczami. Kryją się one przede wszystkim w wysokich trawach i zaroślach. Wbrew pozorom, wcale nie spadają one z drzew. Dobrze byłoby więc postawić na długie spodnie, skarpetki i wygodne, najlepiej wysokie buty. Postarajmy się także o koszulę z długim rękawem, jak również o jakieś nakrycie głowy. Może być to czapka z daszkiem. Jeśli wybieramy się na spacer nad jezioro, nad którym możemy mieć do czynienia z wieloma komarami, także pamiętajmy o narzuceniu czegoś na siebie. W upalne dni długie spodnie niekoniecznie jednak się sprawdzą. Wówczas warto byłoby postarać się przede wszystkim o zastosowanie różnego rodzaju preparatów, za którymi insekty wyjątkowo nie przepadają. 

Warto przeczytać!  Rozwój technologii w turystyce

Zaufaj sile olejków eterycznych i gotowych preparatów odstraszających insekty

W sklepach znajdziemy całe mnóstwo preparatów dedykowanych osobom, które pragną ustrzec się komarów i kleszczy. Bazują one na różnego rodzaju substancjach, które odstraszają te insekty. Niektóre z nich są naturalne, a inne wręcz przeciwnie. Warto byłoby więc zapoznać się ze składem kilku gotowych preparatów i wybrać ten, który wyda nam się najodpowiedniejszy. Środki odstraszające insekty mają najczęściej postać sprayu, dlatego są niesamowicie wygodne w aplikacji. Wystarczy spryskać nimi ubranie przed wyjściem do lasu bądź nad jezioro. Jeśli chcemy, możemy również zainteresować się naturalnymi olejkami eterycznymi. Kleszcze wyjątkowo nie przepadają za aromatem olejku goździkowego, ale odstrasza je również olejek z drzewa herbacianego. Możemy więc postawić na specyfik, którego zapach wydaje nam się mniej uciążliwy. Trzeba bowiem przyznać, że intensywne wonie niektórych olejków eterycznych bywają nie do zniesienia także dla ludzi. Jak zaś używać takich olejków? Najlepiej będzie przygotować na ich bazie domowy preparat odstraszający komary oraz kleszcze. Interesujące przepisy na pewno znajdziemy na różnego rodzaju blogach. 

Warto przeczytać!  Najlepsze kierunki do wyjazdów z jogą

Komary oraz kleszcze bywają naprawdę uciążliwymi towarzyszami leśnych wycieczek oraz wypraw nad jeziora. Jeżeli chcemy uniknąć pokąsania przez nie, musimy zadbać o odpowiedni ubiór. Najlepiej będzie postawić na wygodne spodnie i koszulę z długim rękawem. Warto będzie również zdecydować się na środki, które odstraszą komary i kleszcze. Mogą być to zarówno preparaty gotowe, ze sklepu, jak i te przygotowane w domu. Do ich zrobienia możemy wykorzystać chociażby olejki eteryczne. 

AUN