Najlepsze filmy z udziałem Toma Hanksa

Tom Hanks
Tom Hanks na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto (2019) | fot.: Autorstwa John Bauld from Toronto, Canada - TIFF 2019 tom hanks, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82133974

Tom Hanks to jeden z bardziej rozpoznawalnych aktorów na całym świecie. Jest niejako symbolem Hollywood, o czym świadczą dwa Oscary za “Forresta Gumpa” oraz “Filadelfię”. Szczyt kariery aktora przypadł na lata 90-te, gdzie zagrał najwięcej rozpoznawalnych ról. Warto też wyróżnić kilka nowszych filmów, które stoją na równie wysokim poziomie. Które z nich uważane są za najlepsze? 

Forrest Gump 

Najwyżej ocenianą rolą Toma Hanks jest zazwyczaj ta z “Forresta Gumpa”. Film nie przez przypadek uznawany jest za kultowy, co wynika z bardzo oryginalnego scenariusza. To idealny miks komedii z dramatem. Tytułowy bohater nie za bardzo rozumie rzeczywistość, w jakiej się znajduje, co prowadzi go do wielu zabawnych i nietypowych sytuacji. Przykładowo Forrest w jednej ze scen postanowił sobie pobiegać, co zajęło mu ponad 3 lata. Po tym czasie uznał, że się zmęczył i po prostu pobiegł do domu. Takich surrealistycznych scen jest znacznie więcej, gdzie jednak po drodze opowiedziano piękną historię o przyjaźni i miłości. Film pokazuje, że nawet tacy ludzie jak Forrest zasługują na szczęśliwe i normalne życie.

Warto przeczytać!  Odszedł Wojciech Pszoniak – przypominamy wyjątkowe role znakomitego artysty

Filadelfia 

Drugą oscarową rolą Toma Hanksa była “Filadelfia”, która była jednym z najgłośniejszych filmów lat 90-tych. Historia chorującego na AIDS prawnika, który został przez to zwolniony z pracy mocno poruszyła Stany Zjednoczone. Historia była pretekstem do wielu dyskusji, które toczą się w zasadzie do dzisiaj. Film Jonathana Demme jest przy okazji dobrze opowiedziany, gdzie rozprawy sądowe należą do najlepszych w historii kina. Wyróżnić trzeba też słynną piosenkę “Streets of Philadelphia”, za którą Bruce Springsteen otrzymał Oscara. 

Cast Away – poza światem 

Bardziej rozrywkowym filmem niż “Filadelfia” jest “Cast Away – poza światem”, gdzie Tom Hanks gra inżyniera firmy kurierskiej. Pech chciał, że w wyniku katastrofy samolotu trafił on na bezludną wyspę. Będzie musiał na niej spędzić następne 4 lata. Film jest świetną analizą człowieka w stanie samotności, który musi liczyć jedynie na siebie. Jedynym przyjacielem bohatera została piłka plażowa, która choć trochę przypominała mu innego człowieka. Główny bohater spotka na wyspie wiele niebezpieczeństw, dlatego film stawia również na ciekawe sceny akcji. 

Warto przeczytać!  Filmy i seriale o superbohaterach w 2020 roku – na które produkcje warto czekać?

Inne filmy warte wyróżnienia 

Liczba dobrych filmów, w których wystąpił Tom Hanks jest ogromna, dlatego ciężko ograniczyć się do kilku pozycji. Na pewno trzeba wyróżnić głośne dzieło wojenne Stevena Spielberga, czyli “Szeregowca Ryana”, który opowiada o grupie żołnierzy szukającej tytułowego szeregowca. Do łez wiele osób doprowadza “Zielona Mila”, czyli słynna ekranizacja powieści Stephena Kinga o pewnym więźniu skazanym za rzekome zabójstwo dwóch dziewczynek. 

Warto wyróżnić także kilka nowszych produkcji, gdzie Tom Hanks dalej gra role na bardzo wysokim poziomie. Jednym z najlepszych filmów akcji jest “Kapitan Philips”, gdzie historia rozgrywa się na kontenerowcu, który napadli somalijscy piraci. Krytycy wyróżniają również “Czwartą Władzę”, która opowiada o wpływie mediów na społeczeństwo oraz polityków. Świetnym filmem jest również “Sully” Clinta Eastwooda, gdzie odtworzono słynne lądowanie tytułowego bohatera w rzece Hudson. 

Warto przeczytać!  Kilka horrorów na dobry, straszny wieczór!

MMI