Rozmowa o pracę przez telefon lub online – jak się do niej przygotować?

rozmowa o pracę online
Podczas wyboru miejsca, w którym ma odbyć się rozmowa, oprócz jakości połączenia istotne jest także aby pokój był ogólnie cichy | fot.: stock.adobe.com

W dzisiejszych czasach, w których globalizacja wkradła się do każdej dziedziny życia, a dostęp do komputera i telefonu komórkowego ma niemal każdy obywatel krajów rozwiniętych i rozwijających się, nie stanowi już zaskoczenia fakt, że rozmowy o pracę odbywają się zdalnie bądź przez telefon. To, co kiedyś było nie do pomyślenia, stało nową rzeczywistością i chcąc nie chcąc, każdy kogo czeka zmiana lub podjęcie nowej pracy musi liczyć się z tym, że jego obecność na stacjonarnej rozmowie nie będzie wymagana – wystarczy jedynie dostęp do Internetu.

Rozmowa stacjonarnie czy online – co jest lepsze?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, również z racji faktu, że rozmowy o pracę prowadzone przez telefon czy Internet są dla znacznej części społeczeństwa nowe, a jak wiadomo, wszystko co nowe wzbudza niepokój. Istnieje także wiele zawodów, w których przeprowadzenie rozmowy na odległość jest fizycznie niemożliwe, dlatego taka forma nie jest bardzo rozpowszechniona. Staje się natomiast standardową praktyką w przypadku pracy biurowej i w korporacjach, czyli podczas ubiegania się o stanowiska, które stwarzają warunki do wykonywania obowiązków z domu. Mając wybór między rozmową w siedzibie firmy, a w domu, warto jest zastanowić się, które miejsce będzie bardziej komfortowe i sprzyjające formalnej atmosferze – przykładowo, mając pod opieką kilka psów, nieco ryzykowne wydaje się decydowanie na rozmowę online. Jeśli natomiast bycie twarzą w twarz z przyszłym przełożonym może być paraliżujące, wtedy rozmowa przez telefon bądź komputer może okazać się idealnym wyjściem. 

Warto przeczytać!  Media społecznościowe jako narzędzie do budowania marki osobistej

Jak się przygotować do rozmowy online lub przez telefon?

Pierwszą rzeczą, z pozoru banalną i oczywistą, którą należy zrobić przed rozpoczęciem rozmowy o pracy w domu, jest sprawdzenie sprawności i poziomu naładowania urządzenia. Choć wydaje się to podstawą, w wirze przygotowań i pod wpływem stresu można zapomnieć o podłączeniu laptopa czy telefonu do zasilania, a to może skutkować nieoczekiwanym wyłączeniem sprzętu. Istotne jest także zaktualizowanie urządzeń i sprawdzenie wszystkich ustawień, tak aby w trakcie rozmowy nie pojawiały się żadne komunikaty. Często, przed rozmową, rekruterzy sugerują jaki program należy pobrać – warto wówczas nabyć go odpowiednio wcześniej i przetestować, aby mieć pewność, że jego obsługa nie będzie stanowiła problemu. Jako nick w aplikacji koniecznie należy podać imię i nazwisko, a wystrzegać się pseudonimów, liczb, znaków specjalnych etc. Jeśli jakość połączenia internetowego zmienia się w zależności od pokoju czy miejsca w domu, koniecznie należy wybrać pomieszczenie, w którym sygnał lub zasięg jest najlepszy – zapobiegnie to przerwaniu rozmowy.

Warto przeczytać!  Jakie wymagania trzeba spełnić, ubiegając się o stanowisko pracy stewardessy?

Podczas wyboru miejsca, w którym ma odbyć się rozmowa, oprócz jakości połączenia istotne jest także aby pokój był ogólnie cichy (najlepszym pomysłem jest zająć miejsce z dala od okna) i żeby przestrzeń za plecami była względnie uporządkowana – dobrym tłem mogą być książki lub po prostu ściana, nie powinno się natomiast ustawiać kamery w sposób ukazujący osobiste przedmioty. Posiadając zwierzęta, należy upewnić się, że będą nieobecne w pokoju podczas rozmowy.

Równie ważne jak wybór pokoju jest dostosowanie oświetlenia. O ile nie ma to znaczenia przy rozmowie telefonicznej, o tyle rozmowa online może nie przebiec pomyślnie, jeśli rozmówca pod wpływem światła stanie się żółtą plamą. Najlepszym wyborem będzie ustawienie światła nieco z boku (nie na twarz ani nie za plecami) i wybór żarówki o ciepłym, mlecznym odcieniu. Warto wcześniej poeksperymentować i samodzielnie zdecydować, w jakim położeniu światła wygląda się najkorzystniej.

Warto przeczytać!  10 najlepszych aplikacji do zarządzania czasem dla zapracowanych profesjonalistów

DHA