Kiedy możemy spodziewać się kolejnej Diuny od Denisa Villeneuve’a?

Diuna
Czy kolejna część Diuny również otrzyma nominacje do Oscara? | fot.: stock.adobe.com

Pierwszy film z serii ekranizacji Diuny w reżyserii Denisa Villeneuve’a zdobył uznanie fanów na całym świecie. Na wielkim ekranie mogliśmy oglądać plejadę młodych aktorów, wśród których główne role zagrali Timothée Chalamet oraz Zendaya. Diuna w kinach zadebiutowała w 2021 roku, kiedy jednak możemy spodziewać się filmowej wersji kolejnej części?

Bestsellerowa seria literacka

Diuna oraz pozostałe filmy, które powstaną w serii, opierają się na kultowym cyklu książek autorstwa amerykańskiego twórcy science fiction – Franka Herberta. Za życia pisarza powstało sześć części sagi, natomiast później seria była kontynuowana przez syna autora – Briana Herberta oraz Kevina J. Andersona. Książki w głównej mierze skupiają się na walce dwóch rodów – Artydów oraz Harkonennów, którzy walczą o dominację na tytułowej planecie – Diunie, na której znajdują się jedyne w całym kosmosie cenne złoża melanżu – substancji umożliwiającej jasnowidzenie. Główny bohater – młody Paul Artyda próbuje odnaleźć swoje przeznaczenie, ale i uratować się przez licznymi niebezpieczeństwami i wrogami czyhającymi na jego życie.

Warto przeczytać!  Pisarze, którzy zmienili oblicze literatury XXI wieku

Filmowy hit znów na wielkim ekranie

Pierwsza część Diuny była doskonałym spektaklem efektów specjalnych, niesamowitej scenografii i muzyki. Kadry filmowe były dopracowane w najmniejszych szczegółach, co zapewniło wysoki poziom produkcji oraz niesamowitą popularność Diuny w kinach na całym świecie. Nie bez znaczenia pozostaje także gra aktorska – Timothée Chalamet zaprezentował wyjątkowo interesujący wizerunek głównego bohatera Paula Artydy, podobnie jak Zendaya, wcielająca się w Chani. Uznanie krytyków oraz zainteresowanie fanów skłoniło reżysera Denisa Villeneuve’a do decyzji o kontynuacji filmowej Diuny. Jak donoszą zagraniczne media, prace nad produkcją już się rozpoczęły.

Kiedy premiera drugiej części Diuny?

Oficjalną premierę kontynuacji uniwersum Diuny zapowiedziano na końcówkę 2023 roku w Stanach Zjednoczonych. Kiedy będzie można obejrzeć ją w Polsce? Prawdopodobnie jeszcze później – oficjalne informacje na ten temat pojawią się bliżej daty amerykańskiej premiery. Fani z całego świata będą musieli więc jeszcze poczekać na rozwiązanie wielu tajemnic fabuły oraz poznanie dalszych losów Paula Artydy. Miejmy nadzieję, że będzie to ostateczny termin premiery – jak wiadomo pierwsza część Diuny była kilkukrotnie opóźniana, m.in. ze względu na wybuch pandemii. Kolejna część filmowej sagi zapowiada się równie imponująco – będzie to kolejny pokaz dobrego, światowego kina.

Warto przeczytać!  Najciekawsze nowości książkowe dla dzieci

Czy kolejna część Diuny również otrzyma nominacje do Oscara? W końcu pierwsza część otrzymała ich aż dziesięć. A może uda się wywalczyć nawet samą statuetkę? Tego wszystkiego dowiemy się w ciągu kilku najbliższych lat. Rozbudowana produkcja o ogromnym budżecie z pewnością zachwyci niesamowitymi efektami specjalnymi, grą aktorską i doskonałą reżyserią. W tym momencie fanom pozostaje jedynie czekać na oficjalną premierę, a z pewnością jest na co.

ECI