Jak obchodzi się Wszystkich Świętych w innych krajach?

All Hallows Eve
All Hallows Eve to święto powiązane z pogańskim Samhain przypadającym na noc z 31 października na 1 listopada | fot.: stock.adobe.com

Święto Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada to w Polsce czas szczególnej zadumy nad przemijaniem naszego życia. Tradycją stało się tłumne odwiedzanie grobów naszych bliskich zmarłych oraz palenie na nich zniczy i przystrajanie ich wiązankami lub bukietami kwiatów. Co ciekawe nie wszędzie dzień ten wygląda tak samo jak w naszym kraju a podejście do tematu śmierci jest niezwykle odmienne w zależności od szerokości geograficznej, w której żyją dane narody oraz od wyznawanej przez nich religii. Jak wygląda dzień Wszystkich Świętych w innych krajach? Oto kilka przykładów.

Meksykański Dzień Zmarłych

Jednym z najpopularniejszych meksykańskich świąt jest Día de los Muertos czyli Dzień Zmarłych.  Obchody tego święta niczym nie przypominają polskich obyczajów i w żadnym wypadku nie kojarzą się tubylcom ze smutkiem i przemijaniem.  Wręcz przeciwnie, jest to dzień radości z obcowania z bliskimi, którzy odeszli. A to wszystko dlatego, że mieszkańcy Meksyku mocno wierzą w to, że zmarli w dalszym ciągu egzystują w niematerialnym świecie a tego dnia udają się na ziemię by spotkać się z żyjącymi. Specjalnie na tę okazję wszystkie meksykańskie domy są bardzo dokładnie sprzątane a w najważniejszych ich częściach stawiane są ołtarze ze zdjęciami zmarłych. Wiele osób udaje się również na groby by tam świętować i ucztować ku czci bliskich.  Symbolem tego dnia jest upersonifikowana śmierć pod postacią kobiecego szkieletu w pięknej sukni i pomalowaną czaszką, nazywana Catrina. Wszystkie te niezwykłe obyczaje pięknie pokazuje jedna z nowszych bajek produkcji Disneya o tytule „Coco”.

Warto przeczytać!  Dokąd na narty w Polsce?

Japońskie święto O-bon

Japoński odpowiednik naszego święta Wszystkich Świętych obchodzony jest, co prawda nie 1 listopada, ale w wakacje. W zależności od regionu tego kraju święto to przypada w lipcu lub sierpniu a sama tradycja liczy sobie już ponad 500 lat. Tego dnia mieszkańcy Japonii ustawiają w pobliżu swoich domów specjalne latarnie mukaebi, które maja pomóc duszom zmarłych trafić do swojego domu.  Emocje jakie towarzyszą temu wydarzeniu są niejako dwubiegunowe. Z jednej strony w wielu miejscowościach organizowane są festyny z tradycyjnymi tańcami noszącymi nazwę bon-odori z drugiej zaś wielu Japończyków udaje się w rodzinne strony by uporządkować i przystroić groby swoich bliskich w kwiaty. Pod koniec dnia na rzekach puszczane są specjalne lampiony, które mają pomóc duszom znaleźć drogę powrotną do zaświatów.

Warto przeczytać!  Najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić na Bałkanach

Amerykańskie Halloween

Opisując tradycje związane z dniem  Wszystkich Świętych nie sposób pominąć amerykańskiego święta Halloween obchodzonego 31 października. To wywodzące się z wierzeń celtyckich święto na stałe wpisało się w tradycję Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz wielu innych krajów całego świata.  Nie każdy jednak wie, że Halloween, a właściwie All Hallows Eve to święto powiązane z pogańskim Samhain przypadającym na noc z 31 października na 1 listopada. Wtedy to dusze zmarłych przybywały na ziemię w poszukiwaniu nowego domu wśród żywych. Żyjący, którzy chcieli odstraszyć duchy i jednocześnie wykupić sobie u nich opiekę plonów na cały rok przebierali się w straszne kostiumy oraz zostawiali przed swoimi domami poczęstunki. Tradycja ta z biegiem czasu przeobraziła się współczesne przebieranie się w różnego rodzaju kostiumy oraz chodzenie bo okolicznych domach w poszukiwaniu słodyczy.

Warto przeczytać!  Gdzie na trekking w Azji?

Dzień Wszystkich Świętych to niezwykłe święto, którego obrządek diametralnie różni się w zależności od tradycji i wierzeń danego kraju. W Polsce nierozerwalnie wiąże się z pamięcią o bliskich i smutkiem jaki przeżywamy po ich stracie. Nie jest to jednak jedyny sposób przeżywania tego dnia. Świat jest przecież niezwykle różnorodny i pełen całkowicie różnych sposobów na postrzeganie każdego tematu, w tym zjawiska śmierci i przemijania.

MKA