Jak obchodzi się Wszystkich Świętych w innych krajach?

All Hallows Eve
All Hallows Eve to święto powiązane z pogańskim Samhain przypadającym na noc z 31 października na 1 listopada | fot.: stock.adobe.com

Święto Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada to w Polsce czas szczególnej zadumy nad przemijaniem naszego życia. Tradycją stało się tłumne odwiedzanie grobów naszych bliskich zmarłych oraz palenie na nich zniczy i przystrajanie ich wiązankami lub bukietami kwiatów. Co ciekawe nie wszędzie dzień ten wygląda tak samo jak w naszym kraju a podejście do tematu śmierci jest niezwykle odmienne w zależności od szerokości geograficznej, w której żyją dane narody oraz od wyznawanej przez nich religii. Jak wygląda dzień Wszystkich Świętych w innych krajach? Oto kilka przykładów.

Meksykański Dzień Zmarłych

Jednym z najpopularniejszych meksykańskich świąt jest Día de los Muertos czyli Dzień Zmarłych.  Obchody tego święta niczym nie przypominają polskich obyczajów i w żadnym wypadku nie kojarzą się tubylcom ze smutkiem i przemijaniem.  Wręcz przeciwnie, jest to dzień radości z obcowania z bliskimi, którzy odeszli. A to wszystko dlatego, że mieszkańcy Meksyku mocno wierzą w to, że zmarli w dalszym ciągu egzystują w niematerialnym świecie a tego dnia udają się na ziemię by spotkać się z żyjącymi. Specjalnie na tę okazję wszystkie meksykańskie domy są bardzo dokładnie sprzątane a w najważniejszych ich częściach stawiane są ołtarze ze zdjęciami zmarłych. Wiele osób udaje się również na groby by tam świętować i ucztować ku czci bliskich.  Symbolem tego dnia jest upersonifikowana śmierć pod postacią kobiecego szkieletu w pięknej sukni i pomalowaną czaszką, nazywana Catrina. Wszystkie te niezwykłe obyczaje pięknie pokazuje jedna z nowszych bajek produkcji Disneya o tytule „Coco”.

Warto przeczytać!  Tajemnicze opuszczone hotele i podróż w czasie do Jugosławii

Japońskie święto O-bon

Japoński odpowiednik naszego święta Wszystkich Świętych obchodzony jest, co prawda nie 1 listopada, ale w wakacje. W zależności od regionu tego kraju święto to przypada w lipcu lub sierpniu a sama tradycja liczy sobie już ponad 500 lat. Tego dnia mieszkańcy Japonii ustawiają w pobliżu swoich domów specjalne latarnie mukaebi, które maja pomóc duszom zmarłych trafić do swojego domu.  Emocje jakie towarzyszą temu wydarzeniu są niejako dwubiegunowe. Z jednej strony w wielu miejscowościach organizowane są festyny z tradycyjnymi tańcami noszącymi nazwę bon-odori z drugiej zaś wielu Japończyków udaje się w rodzinne strony by uporządkować i przystroić groby swoich bliskich w kwiaty. Pod koniec dnia na rzekach puszczane są specjalne lampiony, które mają pomóc duszom znaleźć drogę powrotną do zaświatów.

Warto przeczytać!  Kenia - fantastyczna podróż po Czarnym Lądzie

Amerykańskie Halloween

Opisując tradycje związane z dniem  Wszystkich Świętych nie sposób pominąć amerykańskiego święta Halloween obchodzonego 31 października. To wywodzące się z wierzeń celtyckich święto na stałe wpisało się w tradycję Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz wielu innych krajów całego świata.  Nie każdy jednak wie, że Halloween, a właściwie All Hallows Eve to święto powiązane z pogańskim Samhain przypadającym na noc z 31 października na 1 listopada. Wtedy to dusze zmarłych przybywały na ziemię w poszukiwaniu nowego domu wśród żywych. Żyjący, którzy chcieli odstraszyć duchy i jednocześnie wykupić sobie u nich opiekę plonów na cały rok przebierali się w straszne kostiumy oraz zostawiali przed swoimi domami poczęstunki. Tradycja ta z biegiem czasu przeobraziła się współczesne przebieranie się w różnego rodzaju kostiumy oraz chodzenie bo okolicznych domach w poszukiwaniu słodyczy.

Warto przeczytać!  Czarownice i wampiry – gdzie w Polsce znajdziemy ich ślady?

Dzień Wszystkich Świętych to niezwykłe święto, którego obrządek diametralnie różni się w zależności od tradycji i wierzeń danego kraju. W Polsce nierozerwalnie wiąże się z pamięcią o bliskich i smutkiem jaki przeżywamy po ich stracie. Nie jest to jednak jedyny sposób przeżywania tego dnia. Świat jest przecież niezwykle różnorodny i pełen całkowicie różnych sposobów na postrzeganie każdego tematu, w tym zjawiska śmierci i przemijania.

MKA