Sezonowa wymiana opon – co warto o tym wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

wymiana opon
Czas wymiany opon zależy głównie od tego, jaką metodą posługuje się mechanik| fot.: stock.adobe.com

Wiosna oraz późna jesień to dwa okresy w roku, w którym należy wymienić opony. Wbrew pozorom zadanie wcale nie jest proste, jak mogłoby się wydawać. Proces należy zacząć od wyboru opon, ocenić ich stan, a następnie wykonać montaż. Pośpiech nie jest pożądany. W sezonie letnim należy zaczekać na odpowiednią pogodę, aby uniknąć stresujących wydarzeń takich jak poślizg czy wypadek. Kiedy zatem należy zabrać się za wymianę ogumienia i na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Kiedy należy wymienić opony?

Ze względu na niestabilne warunki atmosferyczne, trudno dokładnie określić, jaki termin jest najlepszy na wymianę opon. Specjaliści są jednak zgodni, że warto trzymać się założenia, że najlepszym czasem na sezonową wymianę jest sytuacja, gdy temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza. Dotyczy to zarówno sezonu letniego, jak i zimowego. Wymiana powinna być jednak przemyślana i odpowiednio przygotowana. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że nawet wysokie temperatury w początkowym okresie wiosny nie muszą oznaczać, że utrzymują się one przez kilka kolejnych dni. Mimo 14 stopni jednego tygodnia, kolejnego mogą pojawić się śnieg oraz przymrozki. Kiedy więc zmienić opony? Kluczową rzeczą przy wyborze jest zdrowy rozsądek oraz doświadczenie. Nic w tym złego, jeśli odczekamy kilka dni, aby wymienić opony. Opony zimowe są w pełni bezpieczne i spełniają swoje funkcje nawet przy 17 stopniach Celsjusza. Aby uniknąć niepotrzebnego zamieszania i kłopotów, warto zweryfikować stan pogody w zaufanych źródłach i portalach.

Warto przeczytać!  Detailing dla każdego pojazdu - Car valeting

Jak sprawdzić czy opony nadają się do wymiany?

Teoretycznie wymianę opon należy powtarzać co 5 lat. Czasami opony zużywają się szybciej. Aby ocenić stan opony, warto w pierwszej kolejności zweryfikować głębokość bieżnika. Przepisy jasno wskazują, że opona letnia powinna zostać zmieniona, w sytuacji gdy głębokość bieżnika zmniejszy się do 1,6 mm. Jeśli chodzi o oponę zimową będzie to 4,5 mm. Znaczenie ma również wiek ogumienia. Na wskutek eksploatacji guma, z której produkowana jest opona zaczyna twardnieć, co powoduje utratę przyczepności z nawierzchnią. Niepokojąca jest również jakakolwiek wypukłość lub bąbel, które znajdują się na powierzchni koła.

Ile trwa i jaka jest cena wymiany opon?

Czas wymiany opon zależy głównie od tego, jaką metodą posługuje się mechanik. Jeśli w warsztacie, do którego doprowadzone jest auto znajduje się podnośnik, operacja nie trwa więcej niż 40 minut. Istotne znaczenie również doświadczenie, które ma osoba przeprowadzająca wymianę. W sezonie wiosennym wiele osób decyduje się na wymianę, dlatego warto liczyć się również dłuższą kolejką. Aby uniknąć długiego czasu oczekiwania, pracownicy warsztatu decydują się na “ręczną” wymianę opon, używając do tego celu lewarka i siły własnych mięśni. Wtedy czas wymiany wynosi około 60 minut. Jak jest cena takiej usługi? To zależy przede wszystkim od miasta, w którym jest wykonywana. W największych miastach Polski można zapłacić od 80 zł do 120 zł. Wiele zależy również od renomy konkretnej placówki.

Warto przeczytać!  Ford Mustang: ewolucja amerykańskiej ikony

IIM