Co powinniśmy wiedzieć i na co uważać, gdy decydujemy się na zwierzę ze schroniska?

pies ze schroniska
Zwierzę ze schroniska nie zabiera się dla zachcianki czy na próbę | fot.: stock.adobe.com

Opuszczone czy bezpańskie zwierzęta stanowią w naszych czasach spory problem. Bez wątpienia nie wszystkie schroniska są jednakowe. Jednak znaczna część jest przepełniona i nierzadko zbyt mała w odniesieniu do ilości mieszczących się tam zwierząt. Takie zagęszczenie powoduje frustracje, czasem także agresje. To jeden z kilku argumentów, by zabrać zwierzę ze schroniska i odmienić jego los.

Bezdomność, duży problem

Do schroniska trafia różne zwierzęta, najczęściej są to psy i koty. Małe i duże. Psy częściej bywają odbierane przez swoich właścicieli, ostatecznie więcej pozostaje kotów. Bardzo rzadko trafiają się króliki, domowe szynszyle, szczurki, czy też chomiki. Zapominamy, że zwierzęta same nie wybierają sobie bezdomności, skazuje je na to człowiek. Poprzez nieodpowiedzialne adopcje, gdy zwierzę staje się prezentem, gdy podążamy za modą na jakąś nową rasę psa, czy kota. Powiększamy problem dopuszczając do niekontrolowanego rozmnażania. Nie sterylizując bądź nie kastrując zwierząt, które nie są przeznaczone do hodowli.  

Warto przeczytać!  Pierwsza jaszczurka - wszystko, co warto wiedzieć

Świadomie adoptuj zwierzę

Idealnie byłoby, gdyby zwierzak przebywał w schronisku jak najkrócej, szybko i łatwo znajdował nowego właściciela, osobę, która się zaopiekuje nim i zatroszczy. Powinniśmy mieć świadomość, że decydując się na zwierzaka, ponosimy odpowiedzialność za żywe stworzenie.

Gdy jest głodne, chore, czy potrzebuje troski i naszych uczuć. Ono ufa tylko i wyłącznie nam. Sytuacja, że zwierzę nam zacznie przeszkadzać, czy się znudzi, nie powinna mieć miejsca, nie można sobie odłożyć na półkę psa, jakby był zabawką. Jest od nas całkowicie zależny. Aby łatwiej przygarnąć zwierzaka, mamy łatwy dostęp do mediów gdzie, kolorowe galerie ze starannymi opisami i zdjęciami na bieżąco na swoich wystawach zamieszczają schroniska.

Warto przeczytać!  Mało znane rasy kotów

Odwiedź schronisko

Należy poświęć czas i przemyśleć, na jakiego psiaka możesz sobie zezwolić, czy jesteś w stanie poświęcić w ciągu dnia odpowiednią ilość czasu. Błędem będzie zwracanie uwagi na wygląd, a nie charakterem psa, to przyczynia się to do sytuacji, w której pod opiekę dostaniemy psa o temperamencie zupełnie niezgranym z naszym trybem życia. Decyzje o przygarnięciu nowego członka powinna podejmować cała rodzina. Ważne też, czy finanse domowe są na tyle dobre, by wspomóc nadzór nad zwierzęciem. Poza tym bardzo istotne jest też doświadczenie przyszłego opiekuna w postępowaniu z pupilem, psy ze schroniska bywają problemowe, obciążone trudnymi doświadczeniami czy nawykami. Zwierzę w nowym domu może stwarzać nietypowe, nieobliczalne okoliczności. Dużo zależy od tego, czy powiększyliśmy swoją ogólną wiedzę na ten temat. Warto porozmawiać z innymi właścicielami dzieląc się ogółem doświadczeń, gdyż każde może być przydatne. Natomiast gdy w zachowaniu zwierzaka spostrzeżemy jakiś problem, niezrozumiały, lub nie umiemy sobie z nim dać rady, wtedy należy zasięgnąć pomocy fachowca.

Warto przeczytać!  Stworzenie idealnego środowiska dla żółwia greckiego

Zwierzę ze schroniska nie zabiera się dla zachcianki czy na próbę. A miejsce tymczasowego pobytu psa nie jest sklepem, nie robi się reklamacji. Sytuacja, gdy pies zostaje zwrócony to ogromny stres dla zwierzęcia. A ono przecież czuje, zaufało człowiekowi.

LMA