Jak założyć warzywnik w ogródku? Każdy może sobie na to pozwolić!

warzywa z własnego ogrodu
Własny warzywnik nie zajmuje ani sporo miejsca, ani czasu | fot.: stock.adobe.com

Zakładając przydomowy warzywnik łatwo przekonasz się, że zdrowie na talerzu można sobie po prostu wyhodować. Wydaje się, że uprawa własnych jarzyn jest zarezerwowana dla działkowiczów lub doświadczonych ogrodników, ale każdy może sobie na nią pozwolić. Możesz pracować na pełny etat, mieć pełne ręce roboty i nadal realizować swoje pasje, a w między czasie, we własnym ogrodzie, hodować zdrowe produkty, których plony przyniosą Ci wiele satysfakcji. Własny warzywnik nie zajmuje ani sporo miejsca, ani czasu. 

Jak zacząć? 

Zakładanie warzywnika w ogródku – krok po kroku

Zarezerwuj sobie czas końcem marca lub początkiem kwietnia. W tych miesiącach można zacząć sadzić pierwsze nasiona lub cebulki. Najpierw jednak musisz przygotować teren pod uprawę. W jaki sposób? 

1. Znajdź miejsce w ogrodzie, które będzie wystarczająco nasłonecznione, ale jednocześnie nie wystawione na pełne słońce. Owszem, rośliny uwielbiają i potrzebują światła, ale intensywne promieniowanie mogłoby je spalić. 

Warto przeczytać!  Alternatywy dla dzbanka filtrującego

2. Wyrównaj teren i usuń wierzchnią warstwę ziemi wraz z korzeniami traw, aby uniknąć częstego plewienia wyrastającej zieleniny. 

3. Spulchnij ziemię kopaczką – im dokładniej tym lepiej. Pozbądź się dużych grud ziemi (rozbij je na mniejsze kawałki) i koniecznie odrzuć kamienie. 

4. Odżyw ziemię właściwymi nawozami. Najlepiej sprawdza się przefermentowany obornik lub kompost, ale gotowe mieszanki możesz znaleźć też w sklepach ogrodniczych. Dzięki temu odczyn gleby będzie właściwy i zapewni dobre podłoże do wzrostu roślin. 

5. Zrób zarys grządek na których będą wysiewane nasiona. Zachowaj odpowiednią odległość między nimi. Polecany wymiar to 30-40 centymetrów. 

Mając tak solidnie przygotowany warzywnik, możesz zacząć sadzić nasiona wiedząc, że przygotowałeś im korzystne warunki do wzrostu. Ale czy na tym prace się kończą? 

Na co zwracać uwagę, sadząc warzywa i owoce?

W kilka miesięcy po zasadzeniu warzyw i owoców, możesz poczuć ich świeży smak lub wykorzystać do ugotowania zupy lub kompotu, jeśli będziesz stosować się do instrukcji, która jest zawsze umieszczona na opakowaniu nasion. Na co warto zwracać uwagę? 

Warto przeczytać!  Rośliny w sypialni – które pomogą Ci zadbać o zdrowy, regenerujący sen?

Kiedy sadzić, a kiedy zbierać?

Zasada sadzenia marchewki nie zawsze jest taka sama. Jedna odmiana może być późna, inna wczesna. Opakowanie nasion zawsze dokładnie określa, kiedy warzywa i owoce należy sadzić, a kiedy można spodziewać się pierwszych zbiorów. 

Jak sadzić własne warzywa?

Marchewka, pietruszka lub cebula są na ogół warzywami, które nie potrzebują specjalnych warunków, ale już fasolka szparagowa czy sałata mogą potrzebować więcej przestrzeni na rozrost, którą musisz im zapewnić. Opakowania nasion podpowiadają jakie odległości należy stosować między poszczególnymi sadzonkami. 

Jak pielęgnować warzywa?

Mimo że samodzielny warzywnik nie wymaga poświęcania mu niezliczonej ilości czasu, to jednak rośliny same o siebie nie zadbają. O ile jedne mogą być mniej wymagające, o tyle inne będą potrzebowały częstszego podlewania. 

Warto przeczytać!  Jak mądrze posprzątać dom, usunąć niepotrzebne rzeczy i oczyścić przestrzeń? Poradnik

A może szklarnia?

Zakładając własny warzywnik, szybko przekonasz się, że pierwsze sukcesy determinują do powiększania powierzchni upraw, a zapach samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców będzie wodził do uprawy kolejnych odmian. 

Chcąc szybciej i dłużej cieszyć się wzrostem sadzonek, możesz rozpatrzyć zakup przydomowej szklarni, w której z powodzeniem wyhodujesz smakowite ogórki lub pomidory, które są najbardziej wymagającymi, a jednak pożądanymi plonami. 

Nie musisz wydawać sporo pieniędzy, ponieważ mini szklarnia nie jest sporym kosztem i zadowoli każdego, początkującego ogrodnika. 

Podsumowanie

Jeśli wydawało Ci się, że znasz smak i zapach pomidorów, truskawek lub ogórków, które do tej pory kupowałeś w sklepach spożywczych, spróbuj wyhodować je samemu, a doświadczysz prawdziwego zdrowia. Własny warzywnik nie wymaga dużych umiejętności, ale satysfakcja, którą osiągniesz z pierwszymi zbiorami, będzie niezastąpiona. 

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

ASM