Czym jest bikefitting i jakie korzyści płyną z takiej usługi?

bikefitting
ikefitting to usługa polegająca na dopasowaniu roweru do użytkownika | fot.: stock.adobe.com

Wybór odpowiedniego sprzętu do jazdy rowerem jest ważny przede wszystkim ze względu na komfort jazdy. Zarówno osoby jeżdżące rekreacyjnie, jak i te, które traktują ten sport jako sposób na życie, podczas zakupu roweru zwracają uwagę na funkcjonalność, dopasowanie do stylu jazdy i własnej wygody. Dzięki temu trening staje się nie tylko przyjemny, ale bezpieczny. Dobrze dopasowany rower pozwala zminimalizować ryzyko kontuzji. Osobom, które chcą idealnego dopasowania pozycji na rowerze, z pomocą przychodzi usługa bikefitting.

Czym jest bikefitting?

Bikefitting to usługa polegająca na dopasowaniu roweru do użytkownika. Chodzi tutaj przede wszystkim o taką konfigurację sprzętu, która pozwoli użytkownikowi jeździć w optymalnej pozycji. Dzięki temu trening na rowerze staje się nie tylko bardziej komfortowy i wygodny, ale eliminowane jest dzięki temu ryzyko kontuzji lub nadwyrężenia określonej partii ciała. Prawidłowa i wygodna pozycja na rowerze przekłada się również na lepsze osiągi. Jazda staje się bardziej wydajna i efektywna. Polepszona aerodynamika pozwala na szybszą jazdę z mniejszym obciążeniem. Aby możliwe było idealne dopasowanie pozycji podczas jazdy, konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych badań i analiza najlepszej konfiguracji według indywidualnych potrzeb.

Warto przeczytać!  Pierwszy fotelik rowerowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dla kogo bikefitting?

Z usługi bikefittingu może skorzystać każdy, kto chce poprawy komfortu i osiągów podczas jazdy na rowerze i dysponuje odpowiednimi środkami. Profesjonalne dobranie roweru na podstawie kompleksowych analiz i badań coraz częściej oferowane jest przez sklepy rowerowe, dlatego też dostępność jest bezproblemowa. Z usługi mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Opcja indywidualnego dopasowania przeznaczona jest dla wszystkich użytkowników jednośladów. Mogą z niej skorzystać amatorzy, którzy pokonują długie trasy, osoby rozpoczynające swoją przygodę z rowerem i stawiający na jakość jazdy, jak i profesjonaliści, którzy zawodowo biorą udział w wyścigach.

Dlaczego warto zdecydować się na bikefitting?

Ze względu na to, że bikefitting obejmuje kompleksowe procedury, dzięki którym możliwe jest dopasowanie roweru do potrzeb użytkownika, można powiedzieć, że taki sprzęt jest szyty na miarę. Podczas bikefittingu przeprowadzany jest wywiad, który ma na celu ustalenie ewentualnych problemów związanych z jazdą na rowerze takich jak bóle w różnych częściach ciała występujące podczas treningu czy przebyte kontuzje. Ponadto poddaje się analizie fizyczne parametry użytkownika i dokonuje pomiarów dynamicznych na dotychczasowo użytkowanym rowerze. Biorąc pod uwagę kompleksowość usługi, bikefitting umożliwia eliminację wszelkich niedogodności związanych z jazdą rowerem. Jeśli do tej pory narzekaliśmy na bóle pleców, karku czy ramion, bikefitting ma na celu rozwiązanie tego problemu i zapewnienie maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Warto przeczytać!  Przegląd roweru przed sezonem – czy trzeba robić go po każdej zimie?

Bikefitting jest polecany w szczególności osobom zawodowo zajmującym się jazdą na rowerze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by z usługi skorzystał każdy, kto ceni sobie wygodę, komfort i dbałość o właściwą postawę ciała podczas jazdy rowerem.

KMA