Myślisz o zimowych oponach do swojego auta? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie ogumienie

koła samochodu z oponami zimowymi w śniegu
Najlepsi producenci są w stanie połączyć świetne parametry bezpieczeństwa z oszczędnym i cichym użytkowaniem opony, jednak za takie ogumienie trzeba sporo zapłacić | fot.: stock.adobe.com

Opony zimowe są bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu. Wpływają nie tylko na komfort prowadzenia pojazdu, ale również na bezpieczeństwo na drodze. Warto wiedzieć, jakie parametry opon należy brać pod uwagę, wybierając zimówki odpowiednie dla naszego modelu samochodu. W końcu będą one służyć przez kilka sezonów.

Czym kierować się przy doborze opon?


Podstawową kwestią przy wyborze opon zimowych, jest sprawdzenie zaleceń producenta co do wymiarów opon, indeksu nośności i prędkości. Stosując się do tych danych możemy mieć pewność, że opona będzie w pełni dopasowana do pojazdu. Kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagi na właściwości opony. Najpopularniejsze jest ogumienie posiadające bieżnik w kształcie litery U lub V, który dobrze odprowadza śnieg oraz wodę, przy tym jest stosunkowo tanie. Wybierając właściwości opony, należy brać pod uwagę warunki, w jakich użytkujemy pojazd. Innej opony będziemy wymagali w trasie, w której drogi nie zawsze są odśnieżone, a jeszcze innej podczas jazdy po mieście. Sporo powiedzą etykiety na oponach – zawierają one informacje dotyczące drogi hamowania opony na mokrej nawierzchni, spalania paliwa, głośności toczenia. Pierwszy parametr wpływa na bezpieczeństwo jazdy, drugi na koszty eksploatacji, trzeci na komfort jazdy. Najlepsi producenci są w stanie połączyć świetne parametry bezpieczeństwa z oszczędnym i cichym użytkowaniem opony, jednak za takie ogumienie trzeba sporo zapłacić.

Warto przeczytać!  Ewolucja bezpieczeństwa w motoryzacji w ciągu ostatnich 50 lat

Opony zimowe czy całoroczne?

Jakiś czas temu na rynku pojawiły się opony całoroczne, które kuszą kierowców prostym użytkowaniem oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Takich opon teoretycznie nie trzeba zmieniać. W praktyce jednak okazuje się, że nie są one tak dobre, jak zachwalają producenci. Jeśli mają dorównać sezonowym, muszą zachować doskonałe właściwości w średnim przedziale od -20 do +30 stopni Celsjusza, a to raczej nie jest możliwe. Nie ma się co łudzić, że opony całoroczne zachowają tak dobre właściwości jezdne w niskim temperaturach i na ośnieżonych drogach, co wersja zimowa.

Jak przechowywać opony zimowe?

W celu zachowania właściwości opony zimowej, ważne jest jej przechowywanie. Opona powinna być używana nie dłużej niż 5-6 lat, ponieważ guma ulega starzeniu. Nie używamy opony wówczas, gdy grubość bieżnika jest niższa niż 1,6 mm. Opony zimowe przechowuje się na boku, powinny być czyste i nienarażane na duże zmiany temperatury. Jeśli opony przechowywane są w stosie, warto po kilku miesiącach zmienić ich stronę i pozycję. Dzięki temu opona nie będzie się odkształcała i zachowa swoje właściwości. Często zapominamy również o tym, że przechowywane opony powinny być czyste. Najlepiej umyć je wodą po ściągnięciu z felg.

Jak widać, nie tylko odpowiedni dobór opon, ale i przechowywanie wpływają na ich jakość i parametry w czasie jazdy. Nawet najlepsze opony, które nie będą odpowiednio traktowane, po 1-2 sezonach mogą nadawać się do wymiany. Warto także pamiętać, że nie zawsze opony najdroższe są najlepsze – czasem tańsze zamienniki posiadają identyczne właściwości.

Warto przeczytać!  Detailing dla każdego pojazdu - Car valeting

ASU