Na co zwrócić uwagę wybierając opony zimowe?

Zimowa opona na śniegu
Biorąc pod uwagę jakość i cenę, opony zimowe można podzielić na grupy: ekonomiczną, średnią i wysoką | fot.: stock.adobe.com
Jesień to pora roku, w której powinniśmy zacząć przygotowywać samochód przed nadejściem sezonu zimowego. Przygotowanie naszego pojazdu do zbliżających się mrozów oraz śniegu zapewni nam bezpieczeństwo. Wymiana opon to jedna z najważniejszych czynności, jakie musimy zrobić jeżeli chcemy bezpiecznie jeździć w czasie zimy. Wymiana opon letnich na zimowe jest zalecana przez producentów, gdy temperatura powietrza spadnie w ciągu doby poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe skracają drogę hamowania nawet do 30% w stosunku do opon letnich. Opony zapewniają właściwości trakcyjne oraz pełną sprawność przejechaniu około 300 km i warto o tym pamiętać. Powinniśmy kupić opony odpowiednio wcześnie, a nie szukać ich na ostatni moment, kiedy już spadnie śnieg.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon zimowych?


Wybierając opony powinniśmy zastanowić po jakim terenie będziemy najczęściej jeździć naszym samochodem. Na rynku dostępne są opony przeznaczone do miejskiej jazdy oraz takie na dłuższe trasy. Istnieją też opony przeznaczone do terenu mieszanego. Często zastanawiamy się, czy kupić opony używane czy nowe. Opony używane niestety nie dadzą nam gwarancji równie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jak opony nowe. Ubytki bieżnika obniżają właściwości trakcyjne opony. Nowe zimowe opony mają bieżnik grubości około 8-10 mm, co zapewni dobre właściwości trakcyjne przez minimum dwa sezony użytkowania. Kiedy jednak zdecydujemy się na kupno używanych opon, powinniśmy koniecznie sprawdzić grubość bieżnika oraz jego jakość. Grubość bieżnika sprawdza się poprzez wsunięcie zapałki i zaznaczenie na niej głębokości bieżnika. Następnie zapałkę należy przyłożyć do linijki i zmierzyć grubość bieżnika. Jeśli pomiar wynosi poniżej 4 mm opony nie nadają się do użytku.
Na wybór opon zimowych wpływają także: region zamieszkania, rodzaj pojazdu oraz to jak często będziemy z niego korzystali. Jeśli użytkujemy samochód raczej rzadko, możemy zdecydować się na tańsze opony. Komplet opon średniej klasy kosztuje od 700 do 900 zł.
Biorąc pod uwagę jakość i cenę, opony zimowe można podzielić na grupy: ekonomiczną, średnią i wysoką.

Warto przeczytać!  Myślisz o zimowych oponach do swojego auta? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie ogumienie

Jakie informacje zawiera etykieta opon?


Na etykiecie opony widnieją informacje o właściwościach opony. Pierwszą informacją jest poziom hałasu, czyli głośność podczas jazdy, drugą przyczepność na mokrej nawierzchni, a trzecią efektywność paliwowa. Przyczepność i efektywność są najważniejszymi cechami. Określa się je w skali od A do G. Jeśli chodzi o zużycia paliwa, to różnice mogą dochodzić nawet do 10%. Droga hamowania w przypadku przyczepności klasy A może być o 20 metrów krótsza niż przy klasie G. Poziom głośności pokazany jest w decybelach (dB).
Kupując opony zimowe trzeba sprawdzić ich przyczepność na śliskim i mokrym podłożu. Bieżnik dzieli się na trzy rodzaje: symetryczny, asymetryczny i kierunkowy. Symetryczny bieżnik jest najbardziej popularny oraz najtańszy. Bieżnik kierunkowy doskonale odprowadza wodę i pozwala na lepszą kontrolę trakcji.
Wymiana opon powinna być wykonana przez profesjonalny warsztat. W czasie zimy, aby zwiększyć bezpieczeństwo prowadzenia samochodu warto delikatnie zwiększyć ciśnienie w oponach, jeśli mróz utrzymuje się przez kilka dni.

Warto przeczytać!  Najdroższe marki samochodowe na świecie – co wpływa na ich ekskluzywność?

KNT