Popularne akcesoria i ciekawe rozwiązania dla rowerów

dziewczyna na rowerze
Nawet jeśli jakiś przedmiot ci się nie przyda, dobrze wiedzieć o jego istnieniu | fot.: stock.adobe.com

Czas spędzany jeżdżąc na rowerze, jest wykorzystywany w wielu formach, takich jak dojazd do pracy lub szkoły, wycieczka samemu lub ze znajomymi do konkretnego miejsca, hobbystyczna jazda wyczynowa, górska albo kolarstwo. Niezależnie od tego, do czego używasz roweru, to mogą ci się przydać wskazówki oraz przydatne rzeczy, które usprawnią i umilą ci czas spędzany ja jeździe. Nawet jeśli jakiś przedmiot ci się nie przyda, dobrze wiedzieć o jego istnieniu.

Nigdy nie wiadomo, kiedy może ci się przydać ta wiedza. W związku z tym przyjrzyj się tym 6 gadżetom i 6 wskazówkom, a może i którąś z nich wykorzystasz.

Przydatne rzeczy rowerowe

Blokada, kask, światła

Tutaj raczej nie ma sensu, aby rozdrabniać te rzeczy na osobne punkty, ponieważ to absolutne minimum. Światła wiadomo, jadąc w ciemniejszą porę, dodatkowe oświetlenie staje się dla nas zbawieniem niczym rozpalenie ognia dla jaskiniowca. Z kłódką jest nie inaczej. Mimo że nie jest wielkim wyczynem obejść tę blokadę, to jednak lepiej jest ją mieć niż nie mieć. Na koniec przechodząc do kasku to, po prostu nasza głowa nam za to podziękuje. Może jak jedziemy sami, gdzie nic poza drogą i ewentualnymi drzewami nie ma obok nas, to nie będzie on bardzo potrzebny, tak i w innych przypadkach, jeśli wybierasz między założeniem go, a nie ubieraniem, wybierz to pierwsze.

Etui na telefon do roweru

Ale po co to, skoro można mieć telefon po prostu w kieszeni? Fakt, ale jeśli jedziesz między wioskami i nie znasz drogi na pamięć, to lepiej mieć włączoną mapę i mieć ją przed oczyma. Co prawda mapy posiadają funkcje głosowe i same mówią, gdzie należy się kierować, ale spojrzenie na ekran, aby mieć pewność co do jazdy to spora zaleta. Dodatkowo są one przeważnie wyposażone w schowek, więc można tam trzymać dodatkowe narzędzia lub zwykłe rzeczy.

Warto przeczytać!  Conor McGregor - żywa legenda MMA

Uchwyt na bidon oraz sam bidon

Bidon może i nie zawsze konieczny, ponieważ może wolisz kupić butelkę izotonika, ale jednak uchwyt na bidon jest niemałym zbawieniem. Oprócz tego, że oszczędzasz miejsce w plecaku (jeśli takowy ze sobą posiadasz), to możesz mieć zawsze nawodnienie zawsze pod ręką, więc, zamiast się wyginać za każdym razem, by wyciągnąć napój z plecaka, to wystarczy się lekko po niego schylić, ponieważ jest tuż pod nami.

Dźwignia do opon

Nigdy nie wiesz, kiedy przydarzy ci się sytuacja, że opona powie ci „sayonara” i zajdzie potrzeba wymienienia jej. Czy to w trasie, czy to w domu, na pewno się przyda. Dzięki niej zaoszczędzisz masę czasu na jej wymienieniu i na pewno wykonasz to poprawnie.

Zapasowa dętka i pompka

Ta pozycja zasadniczo łączy się zaraz z poprzednią. Tak jak poprzednia pozycja jest dla nas dodatkiem bardzo upraszczającym nam prace w przypadku uszkodzenia, tak dętka i pompka jest praktycznie niezbędna, aby mieć pewność, że wszystko wróci do normy. Podczas wybierania dętki zwróć uwagę, na jakiego to rozmiaru potrzebujesz do felgi to i również jaki styl zaworu posiadają. Po wybraniu dętki należy mieć coś, co pozwoli nam ją napompować. Najlepiej zakupić niewielką pompkę, którą można zamontować w uchwycie na bidon na ramie. Dodatkowo posiadanie naboju CO2 przyśpiesza i ułatwia napompowywania dętki.

Warto przeczytać!  Gravel czy szosa – który rower sprawdza się przy dłuższych trasach?

Narzędzie wielofunkcyjne (tool kit)

Tak naprawdę to narzędzie nie przyda ci się tylko przy rowerze, ale tutaj na pewno w szczególności. Zawsze może się przydać, by odpowiednio dokręcić śrubę tu i tam. Narzędzia takie mogą być wyposażone w klucze płaskie, imbusowe, torxy, i najlepiej szukać takich tool kitów wyposażonych właśnie w przynajmniej te klucze.

Przydatne wskazówki

Zmniejszaj opór aerodynamiczny

Zmniejszenie oporu pozwala na uzyskiwanie wyższych prędkości. Można to osiągnąć bardziej poprzez ugięcie się podczas jazdy, a kierownica szosowa dodatkowo to ułatwia. W takich chwilach, zamiast bardziej wysilać nogi, aby osiągnąć konkretną prędkość, wystarczy złożyć się do pozycji bardziej aerodynamicznej.

Słuchaj muzyki podczas jazdy

O słuchaniu muzyki podczas jazdy można powiedzieć dwie rzeczy, że szkodzi i pomaga. Z jednej strony podczas jazdy po mieście muzyka może de koncertować, czyli nie jesteśmy skupieni a tym, co się dzieje wokół. Z drugiej strony, rytm muzyki odciąga uwagę od zmęczenia, przez co nasze mięśnie koncentrują się na rozwijaniu prędkości.

Warto przeczytać!  Bikepacking czy sakwy – jak przygotować się do wyjazdu rowerowego?

Sprawdzaj ciśnienie w oponach

Opona nie może mieć za dużego ani zbyt małego ciśnienia. Odpowiednie ciśnienie w oponach pozwala na łagodniejsze pokonanie drogi, a samo pedałowanie jest o wiele łatwiejsze.

Trzymaj odpowiednie obroty

Pedałowanie zbyt szybkie lub zbyt wolne (czyli używamy dużo siły do rozpędzenia) świadczy od złym dopasowaniu obrotów. Jeżeli nasze obroty wynoszą poniżej 80 obr./min dobrze będzie zmniejszyć bieg. Zaoszczędzimy mocy w nogach, a i one same zostaną znacznie odciążane.

Bądź pewnym na drogach

Jeżeli będziesz jeździć po mieście ze strachem, będzie większe prawdopodobieństwo, że popełnisz jakiś błąd. Jeśli będziesz pewnym siebie, możesz zmniejszyć stres i pozwoli ci to podejmować poprawne decyzje, dzięki którym kierowcy wokół ciebie na pewno ci podziękują.

Zadbaj o swój komfort

Jeżeli jazda na rowerze sprawia ci jakieś bóle lub ogólny dyskomfort, zadbaj o to. To, na co należy zwracać uwagę to na miękkość siedziska, wysokość samego siedziska, rozmiar kół oraz samą ramę, która również ma duże znaczenie.

Podsumowanie

Jazda na rowerze może być dużo przyjemniejsza, niż ci się wydaje. Nie tylko dzięki dodatkowym rzeczom jak etui czy uchwyty, ale także inne elementy, które mogą ci się przydać w razie awarii. Nawet jeśli w jakiejś podróży nie były ci potrzebne, to dobrze jest mieć spokój z tyłu głowy, a wskazówki ci przedstawione poprawią z pewnością twój komfort jazdy.

MBA