Na co zwrócić uwagę podczas wyboru i zakupu motocykla?

jazda motocykl
Dokładnie wsłuchajmy się w dźwięki, które wydaje maszyna, a także sprawdźmy dokładnie jak działa przekładnia zmiany biegów | fot.: stock.adobe.com

Okazuje się, że zakup pierwszego w życiu motocykla jest bez wątpienia niezwykle ważną kwestią. Motocykliści, którzy dopiero do odebrali swoje uprawnienia z pewnością chcą wybrać sprzęt jak najlepszy dla nich, a także taki, który będzie dopasowany do ich umiejętności. Wiadomo, że zakup motocykla nie należy do najtańszych inwestycji, więc z pewnością powinna być ona dobrze przemyślana. Warto więc wiedzieć, na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze, a także samym zakupie motocykla.

Oględziny silnika

Skoro już zapadła decyzja o kupnie motocykla, a także mamy upatrzony idealny dla nas model, to przyszła pora na jego oględziny. Jednak co jest najważniejszą kwestią do sprawdzenia w momencie, kiedy wybieramy motocykl? Oczywiście silnik, jest to bowiem serce całej maszyny i powinno zostać przez nas dokładnie obejrzane. W pierwszej kolejności warto sprawdzić czy silnik jest zimny, jeśli wyczujemy wyraźne nagrzanie, może to świadczyć o nie do końca czystych intencjach sprzedającego, który poprzez zagrzanie silnika, może chcieć ukryć jego wady. Kolejno dokładnie przyjrzyjmy się temu czy na silniku nie ma żadnych wycieków, a co grosza także śladów czerwonego silikonu. Przyjrzyjmy się dokładnie czy widelec nie cieknie, a także w jakim stanie są wszystkie przewody i klocki hamulcowe. Nie zawsze bowiem powinniśmy ślepo wierzyć w to, co mówi nam sprzedawca. Wiadomo, że jego celem jest jak najszybsza sprzedaż, zaś naszym celem powinno być wybranie jak najlepszego jednośladu.

Warto przeczytać!  Samochód stary, ale jary - jakie aspekty są najważniejsze przy wyborze wieloletniego auta?

Porównanie odcienia lakieru

Kolejną istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze motocykla jest jego lakier. Warto więc podrównać czy odcień farby na poszczególnych elementach rzeczywiście jest identyczny. W przypadku zauważalnych różnic, może okazać się, że motor był malowany, a to z kolei świadczy o tym, że w przeszłości mógł on uczestniczyć w zdarzeniu drogowym lub co gorsza poważniejszym wypadku. Rzućmy także okiem na śrubki montujące i owiewki, które powinny być oryginalne. Poszukajmy także ewentualnych śladów spawania i klejenia, a w momencie gdy je znajdziemy, powinniśmy odpuścić sobie zakup takiego sprzętu.

Obowiązkowa jazda próbna

Finalną odpowiedzią na pytanie, czy dany motocykl rzeczywiście warty jest zakupu powinna być jazda próbna. Dokładnie wsłuchajmy się w dźwięki, które wydaje maszyna, a także sprawdźmy dokładnie jak działa przekładnia zmiany biegów. Biegi nie powinny wypadać, a także powinniśmy mieć możliwość ich łatwego przełączania. Zwróćmy również uwagę na to jak płynnie działa sprzęgło i cały układ przeniesienia napędu. Tak drobne z pozoru czynniki, determinują to, czy motocykl rzeczywiście jest sprawny i czy posłuży nam kilka kolejnych lat, bez częstych wizyt u mechanika. Nie zapomnijmy sprawdzić także przyspieszenia, w tym celu warto poszukać nieco dłuższej prostej i nieco przycisnąć gaz. Maszyna powinna płynnie osiągnąć prędkość i sunąć po drodze. Jeśli silnik się “przydusił” może to oznaczać jego poważną awarię, a to eliminuje możliwość zakupu takiego modelu.

Warto przeczytać!  Jak klasyczne samochody wpłynęły na współczesny design motoryzacyjny

DGA