Holandia jeszcze ciekawsza, niż Ci się wydaje – dlaczego warto się tam wybrać?

Groningen
Groningen to średniej wielkości miasto znajdujące się w północnej części państw | fot.: stock.adobe.com

Holandia to fascynujący kraj znajdujący się w Europie Zachodniej. Stolicą państwa jest Amsterdam – miasto, które nigdy nie zasypia, wprawia w zachwyt i zaskakuje na każdym kroku. Dla wielu ludzi Holandia to przede wszystkim państwo naszpikowane kolorowymi tulipanami i wiatrakami. Faktem jest, że to niemal stałe elementy krajobrazu państwa, aczkolwiek są zaledwie namiastką tego, czego możemy oczekiwać na miejscu. Jakie miejsca warto wziąć pod uwagę, planując wycieczkę do Holandii?

Groningen

Groningen to średniej wielkości miasto znajdujące się w północnej części państwa. Przez wielu ludzi uważane jest za jedno z piękniejszych miast i właściwie nie sposób się temu dziwić. Malowniczość tego miasta zapiera dech w piersiach. W pewnym sensie jest Holandią w pigułce. Znajdziemy tutaj doskonałą sieć słynnych holenderskich kanałów, przepiękne kolorowe domki, z których słynie cały kraj oraz rewelacyjne ścieżki rowerowe. To miasto, w którym pozytywna energia kipi bezustannie. Jest uważane za jedno z najmniej zanieczyszczonych i nie brakuje w nim ciekawych miejsc do zobaczenia. Jednym z nich bez wątpienia jest nowoczesne Groninger Museum, czyli muzeum sztuki oraz historii regionu. To idealne miejsce do zagłębienia się w interesujące dzieje tego miejsca. Warto również udać się do Muzeum Zabawek Dziecięcych. Zwiedzanie tego muzeum będzie wspaniałą podróżą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Warto przeczytać!  Najpiękniejsze zakątki Nowej Zelandii. Co warto zobaczyć na tej malowniczej wyspie?

Holenderski Haarlem

Bez wątpienia kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Haarlem. To miasto znajdujące się w północno-zachodniej części kraju, a jego historia liczy sobie już przeszło 750 lat. Niezwykle klimatyczne miejsce, w którym aż roi się od różnego rodzaju muzeów i galerii. Bez wątpienia jest to miasto, które przypadnie do gustu miłośnikom sztuki. Zachwycą się również entuzjaści architektury. Warto zwrócić uwagę na wspaniałą katedrę św. Bawona, którą zbudowano w stylu neoromańskim pod koniec XIX wieku. Warto wspomnieć, że to właśnie w tym mieście urodził się siedemnastowieczny malarz Jan Steen. Miasto jest przepięknie usytuowane i w związku z tym stanowi prawdziwą gratkę dla fotografów.

Delft – miasto porcelany

Delft leży w zachodniej części Holandii i bez wątpienia jest miejscem, do którego warto się wybrać. Mniej więcej od szesnastego wieku stanowi pewnego rodzaju centrum wyrobu produktów ceramicznych. Ta tradycja jest zatem głęboko zakorzeniona w historii miasta i stanowi poniekąd wizytówkę tego niezwykłego miasteczka. Warto również wspomnieć, że to jedno z najstarszych miast w całym kraju i przy okazji przez wielu uważane za jedno z najbardziej urokliwych i malowniczych. To właśnie stąd pochodzi Jan Vermeer – twórca jednego z najsłynniejszych obrazów w dziejach ludzkości – Dziewczyny z Perłą. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji miasta jest Royal Delft, czyli fabryka i muzeum wyrobów ceramicznych. To niezwykłe miejsce, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Muzeum jest przepięknie zaaranżowane, a na miejscu będzie można zapoznać się z historią ceramiki w Delft oraz obejrzeć fantastyczne eksponaty.

Warto przeczytać!  Gdzie na biegówki?

AST