Zalety korzystania z sauny

dziewczyna w saunie
Kąpiel parowa wpływa na poprawę samopoczucia psychicznego osób, które decydują się na regularne korzystanie z tej formy wypoczynku | fot.: stock.adobe.com

Sauna jest jedną z najpopularniejszych form relaksu na świecie. Korzystanie z łaźni parowych było znane już w starożytności, co świadczy o zauważalnym pozytywnym wpływie tego sposobu wypoczynku na organizm człowieka. Jakie są najważniejsze zalety korzystania z sauny? Co decyduje o fakcie, że kąpiele parowe oddziałują w sposób pozytywny na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka?

Pozytywne korzyści psychologiczne związane z stosowaniem sauny

Kąpiel parowa wpływa na poprawę samopoczucia psychicznego osób, które decydują się na regularne korzystanie z tej formy wypoczynku. Związane jest to z występowaniem podobnego efektu, jaki zachodzi w układzie nerwowym człowieka podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jednorazowa wizyta w saunie pozwala bowiem na redukcję około 300 kilokalorii, przez co organizm w trakcie korzystania z niej jest zmuszony do przyspieszenia procesów metabolicznych. Korzystny wpływ sauny na zdrowie psychiczne polega również na jej działaniu przeciwbólowym, spowodowanym przez rozluźnienie napiętych struktur mięśniowych. Z kolei wyrzut endorfin obserwowany po krótkim czasie spędzonym w saunie pozwala stwierdzić, że ten sposób relaksu może stanowić integralną część terapii psychologicznej.

Warto przeczytać!  Skuteczne sposoby na łysienie

Sauna, czyli relaks nie tylko po intensywnym treningu

Kąpiele parowe są jedną z najskuteczniejszych metod niwelowania nieprzyjemnych doznań pojawiających się po treningu. Efekty korzystania z sauny są bowiem porównywalne do wykonywania ćwiczeń rozciągających i relaksujących, co skraca czas występowania opóźnionego bólu mięśniowego, zwanego również zakwasami. Najlepsze efekty stosowania sauny są osiągane w połączeniu z metodami zimnolecznictwa, dlatego wielu profesjonalnych sportowców decyduje się na korzystanie z metod tego typu. Sauna działa w sposób pozytywny na organizm człowieka również w przebiegu niektórych schorzeń. Zwyrodnienia stawów, fibromialgia czy choroby o podłożu psychosomatycznym – większość z objawów przewlekłych dolegliwości jest łagodzona poprzez kąpiele parowe i stosowanie sauny suchej.

Zdrowie człowieka a stosowanie kąpieli parowych

Sauna jest również doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu i połączenia chwili relaksu z poprawą relacji społecznych. Charakterystyka kąpieli parowych pozwala bowiem na wyciszenie się i przeprowadzenie spokojnej rozmowy, co w sposób pozytywny wpływa na budowanie relacji międzyludzkich, które nie są oparte na ciągłym współzawodnictwie. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z sauny wymaga stosowania się do ściśle określonych procedur. Ostry stan zapalny, spożywanie alkoholu i obecność chorób naczyniowych są bowiem bezwzględnymi przeciwskazaniami do korzystania z leczniczego działania sauny.

Warto przeczytać!  Niewybaczalne grzechy na siłowni

Nie bez powodu sauna jest uważana za jedną z najefektywniejszych metod relaksacyjnych. Kąpiele parowe niosą ze sobą szereg korzyści, które decydują o tym, że regularne korzystanie z nich może w sposób pozytywny wpłynąć na kondycję całego organizmu. Warto zdecydować się na tę metodę odpoczynku, ponieważ oddziałuje ona nie tylko na kondycję fizyczną i psychiczną, ale też relacje z innymi ludźmi.

PKU