Zalety korzystania z sauny

dziewczyna w saunie
Kąpiel parowa wpływa na poprawę samopoczucia psychicznego osób, które decydują się na regularne korzystanie z tej formy wypoczynku | fot.: stock.adobe.com

Sauna jest jedną z najpopularniejszych form relaksu na świecie. Korzystanie z łaźni parowych było znane już w starożytności, co świadczy o zauważalnym pozytywnym wpływie tego sposobu wypoczynku na organizm człowieka. Jakie są najważniejsze zalety korzystania z sauny? Co decyduje o fakcie, że kąpiele parowe oddziałują w sposób pozytywny na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka?

Pozytywne korzyści psychologiczne związane z stosowaniem sauny

Kąpiel parowa wpływa na poprawę samopoczucia psychicznego osób, które decydują się na regularne korzystanie z tej formy wypoczynku. Związane jest to z występowaniem podobnego efektu, jaki zachodzi w układzie nerwowym człowieka podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jednorazowa wizyta w saunie pozwala bowiem na redukcję około 300 kilokalorii, przez co organizm w trakcie korzystania z niej jest zmuszony do przyspieszenia procesów metabolicznych. Korzystny wpływ sauny na zdrowie psychiczne polega również na jej działaniu przeciwbólowym, spowodowanym przez rozluźnienie napiętych struktur mięśniowych. Z kolei wyrzut endorfin obserwowany po krótkim czasie spędzonym w saunie pozwala stwierdzić, że ten sposób relaksu może stanowić integralną część terapii psychologicznej.

Warto przeczytać!  Jak zacząć swoją przygodę z treningami na siłowni?

Sauna, czyli relaks nie tylko po intensywnym treningu

Kąpiele parowe są jedną z najskuteczniejszych metod niwelowania nieprzyjemnych doznań pojawiających się po treningu. Efekty korzystania z sauny są bowiem porównywalne do wykonywania ćwiczeń rozciągających i relaksujących, co skraca czas występowania opóźnionego bólu mięśniowego, zwanego również zakwasami. Najlepsze efekty stosowania sauny są osiągane w połączeniu z metodami zimnolecznictwa, dlatego wielu profesjonalnych sportowców decyduje się na korzystanie z metod tego typu. Sauna działa w sposób pozytywny na organizm człowieka również w przebiegu niektórych schorzeń. Zwyrodnienia stawów, fibromialgia czy choroby o podłożu psychosomatycznym – większość z objawów przewlekłych dolegliwości jest łagodzona poprzez kąpiele parowe i stosowanie sauny suchej.

Zdrowie człowieka a stosowanie kąpieli parowych

Sauna jest również doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu i połączenia chwili relaksu z poprawą relacji społecznych. Charakterystyka kąpieli parowych pozwala bowiem na wyciszenie się i przeprowadzenie spokojnej rozmowy, co w sposób pozytywny wpływa na budowanie relacji międzyludzkich, które nie są oparte na ciągłym współzawodnictwie. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z sauny wymaga stosowania się do ściśle określonych procedur. Ostry stan zapalny, spożywanie alkoholu i obecność chorób naczyniowych są bowiem bezwzględnymi przeciwskazaniami do korzystania z leczniczego działania sauny.

Warto przeczytać!  Psychologiczne aspekty postanowień noworocznych - na co zwrócić uwagę?

Nie bez powodu sauna jest uważana za jedną z najefektywniejszych metod relaksacyjnych. Kąpiele parowe niosą ze sobą szereg korzyści, które decydują o tym, że regularne korzystanie z nich może w sposób pozytywny wpłynąć na kondycję całego organizmu. Warto zdecydować się na tę metodę odpoczynku, ponieważ oddziałuje ona nie tylko na kondycję fizyczną i psychiczną, ale też relacje z innymi ludźmi.

PKU