Jaki rower wybrać do 1000, 2000 i 3000 zł?

rower
Wybierając dla siebie rower, należy zwrócić uwagę na jego istotne parametry, które decydują o komforcie jazdy, jak i eksploatacji sprzętu | fot.: stock.adobe.com

Wybierając rower, wiele osób zakłada określoną kwotę, którą planuje wydać na zakup. W związku z tym warto zorientować się, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami cenowymi, na co zwracać uwagę w kolejnych kategoriach i na jaki produkt ostatecznie się zdecydować.

Jaki rower wybrać do 1000, 2000 i 3000 złotych?

Podstawowe znaczenie przy wyborze roweru ma wielkość ramy rowerowej. Zbyt mała powoduje, że jazda jest niewygodna. Zbyt duża bywa uciążliwa, ponieważ trzeba się nad nią schylać. W tej grupie cenowej dostępny jest wybór rowerów tylko z przednim amortyzatorem. Tylny sprawdza się przede wszystkim do jazdy po trudniejszym terenie, dlatego przedni jest wystarczający do jazdy miejskiej. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jaki rower kupić do 2000 zł kupić, należy przede wszystkim skupić się na osprzęcie. Istotna jest również kwestia hamulców. Tańsze modele bazują często na V-Brake, czyli prostym mechanicznym rozwiązaniu, które przy dłuższej eksploatacji prowadzi do wymiany klocków. Znaczenie ma także materiał wykonania ramy, który decyduje o wytrzymałości całej konstrukcji, jej nośności, a także lekkości poruszania się jednośladem. Standardem są wersje stalowe, choć mogą zawierać  domieszkę innego materiału, np. chromu. W tej cenie dostępny jest zazwyczaj rower z ramą aluminiową. Na uwagę zasługują także przerzutki. Zakres ich wyboru jest naprawdę szeroki, dzięki czemu z łatwością można dostosować sposób jazdy do własnych sił i pokonywanej trasy, zwiększając tym samym komfort jazdy. Jednym z wiodących producentów różnego rodzaju osprzętu rowerowego – również przerzutek – jest Shimano. Firma zapewnia niezawodną jakość produktów. Z kolei w modelach do 3000 zł znajdują się dobrej jakości komponenty. Kluczem do sukcesu są bardzo dobre hamulce (np. hydrauliczne tarczowe). Ponadto o amortyzator z blokadą, która pozwala blokować amortyzator w wybranym momencie jazdy, poprawiając komfort i stabilność jazdy w różnych warunkach. Rowery w budżecie do 3000 zł cechuje wysoki osprzęt napędowy i akcesoria wysokiej jakości, co wpływa na ich dłuższe, bezawaryjne użytkowanie i mniejszą awaryjność sprzętu.

Warto przeczytać!  Gravel czy szosa – który rower sprawdza się przy dłuższych trasach?

Rower do jazdy po mieście czy w terenie?

Wybierając dla siebie rower, należy zwrócić uwagę na jego istotne parametry, które decydują o komforcie jazdy, jak i eksploatacji sprzętu. Wybór powinien także zależeć od terenu, po którym będzie się poruszał. W trudnych warunkach sprawdzi się model MTB, który cechuje długa i niska rama, obecność co najmniej jednego amortyzatora, wydajne hamulce i szerokie i agresywne ogumienie. Z kolei rowery miejskie mają długą ramę i szerokie siodło. Wyróżnia je także zamontowana wysoko kierownica typu jaskółka, która zapewnia przyjęcie komfortowej pozycji. Za komfortowy poziom jazdy odpowiadają także elementy takie jak: pełne błotniki, bagażnik, osłona na łańcuch oraz kosz na zakupy. Omówione części zwiększają jednak masę roweru, co sprawia, że poruszanie się takim jednośladem jest wolniejsze niż w przypadku pozostałych modeli rowerów.

Warto przeczytać!  Trening cardio czy siłowy - co warto wiedzieć?

IIM