Nie tylko dla grafików komputerowych. Jakie cechy i rozwiązania warto wziąć pod uwagę przy wyborze tabletu do rysowania?

tablet graficzny
ierwotnie tablety graficzne zostały stworzone dla artystów – grafików i malarzy tworzących tak zwany digital painting (malarstwo cyfrowe) | fot.: stock.adobe.com

Tablet graficzny to proste, choć wszechstronne urządzenie wskazujące, które składa się ze specjalnej podkładki oraz wskaźnika, zwanego piórkiem lub rysikiem, który kształtem przypomina długopis. Oferuje o wiele większą swobodę, a jednocześnie precyzję, niż myszka przy tworzeniu elementów graficznych na komputerze.

Dla kogo tablet graficzny?

Pierwotnie tablety graficzne zostały stworzone dla artystów – grafików i malarzy tworzących tak zwany digital painting (malarstwo cyfrowe). Z biegiem czasu tablety zaczęły być używane także przez fotografów i retuszerów, osoby zajmujące się animacją i projektowaniem, inżynierów, techników, czy osoby pracujące w prasie, reklamie i marketingu, a nawet uczniów i studentów. Świetnie sprawdzają się dla profesjonalistów, ale i hobbystów.

Rodzaje tabletów graficznych

Tablety graficzne dzielą się na 2 rodzaje:

Warto przeczytać!  Jak skutecznie wykorzystać LinkedIn do budowania sieci kontaktów zawodowych

Tablet do rysowania – najważniejsze parametry

Po podjęciu decyzji, jaki rodzaj tabletu graficzny będzie dla nas bardziej odpowiedni, pozostaje rozważenie różnych parametrów tych urządzeń i wybranie na tej podstawie konkretnego modelu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi hobbystami, czy profesjonalistami, jest parę parametrów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę:

  • Rozmiar tabletu – na rynku znajdziemy modele zbliżone do wymiarów kartek: A6, A5 i A4, a czasem i większe. Duże tablety dają większą swobodę twórczą i lepiej sprawdzają się w połączeniu z dużym monitorem, ale mogą wymagać wykonywania bardziej zamaszystych, męczących rękę ruchów. Mniejsze urządzenia zazwyczaj są tańsze i pozwalają na większą mobilność, ale duża dysproporcja między rozmiarem tabletu a rozmiarem ekranu komputera jest niekomfortowa i utrudnia wykonywanie precyzyjnych operacji.
  • Proporcje powierzchni roboczej – o ile rozmiar tabletu zależy w dużej mierze od naszych preferencji, to proporcje powierzchni roboczej powinny dokładnie odzwierciedlać proporcje używanego przez nas monitora. Najczęściej spotykane proporcje to 16:9 lub 16:10.
  • Dokładność rysika – dokładność rysika powinna wynosić maksimum 0,5 mm, a najlepiej 0,25 mm; im mniejsza wartość, tym większa dokładność rysika, co pozwala na lepsze odwzorowanie detali.
  • Czułość nacisku – wysoka czułość na nacisk przekłada się na precyzyjne odwzorowanie naszych ruchów i używanego przez nas nacisku; im wyższa czułość, tym lepsze odwzorowanie siły, z jaką przyciskamy rysik. Zaawansowane modele oferują czułość wynoszącą nawet 8192 stopni nacisku, ale do amatorskiego zastosowania sprawdzą się również niższe czułości.
  • Próbkowanie – prędkość odczytu rysika. Standardem dla tabletów graficznych jest 200pps (punktów na sekundę), a im wyższe próbkowanie, tym dokładniejsze odwzorowanie szybkich ruchów.
  • Dodatkowe przyciski – to praktyczny dodatek, na który warto zwrócić uwagę, ponieważ możliwość przypisania skrótów klawiszowych do przycisków na tablecie skraca i ułatwia pracę. Zależnie od modelu, niektóre tablety posiadają nawet kilkanaście programowalnych przycisków.
Warto przeczytać!  Jak samodzielnie pozycjonować stronę w sieci - przewodnik SEO

Zakup tabletu graficznego powinien być przemyślaną decyzją. Wiele ze wspomnianych parametrów tabletów graficznych sprowadza się do naszych preferencji, ale warto brać pod uwagę także swoje doświadczenie, a także planowane zastosowanie. Osobie początkującej sprawdzi się tańszy, mniejszy tablet, ale w przypadku pracy profesjonalnej warto iść na kompromisy, które utrudnią nam pracę.

KDE