Bikepacking czy sakwy – jak przygotować się do wyjazdu rowerowego?

bikepacking rower
Bikepacking to po prostu jazda „lekka”– szybka i z minimalnym bagażem | fot.: stock.adobe.com

Co może być przyjemniejszego niż wycieczka rowerowa? Kilkudniowa wycieczka rowerowa z podstawowym bagażem w miskach i torbach. Aby jednak wrócić z wyjazdu z pełną satysfakcją, warto wcześniej się przygotować, aby uniknąć błędów. Na każdym kroku czają się pułapki, dlatego postanowiliśmy opisać podstawy Twojego sprzętu i udzielić kilku porad, jak zacząć przygotowywać się do kolejnego etapu swojej podróży. Podpowiemy czy lepiej sprawdzą się sakwy, czy bikepacking.

Sakwy vs backpacking – informacje podstawowe

Obie frazy laik kojarzy się z możliwością spakowania się na wycieczkę rowerową – jaka więc jest między nimi różnica? Te dwie metody najlepiej porównać do metod trekkingowych na wspinaczkę górską. Metoda klasyczna, zwana również ekspedycyjną, polega na spakowaniu dużej ilości sprzętu, tlenu i żywności oraz sprawnej logistyce, aby zminimalizować ryzyko zdobycia szczytu poprzez zakładanie prowizorycznych obozów. Druga metoda, zwana alpejską, . Spakuj tylko to, czego najbardziej potrzebujesz i miej nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. O ile w pierwszym podejściu możemy przeklinać ciężarzapasów, gdy zbliżamy się do kolejnego obozu, o tyle zawsze możemy upewnić się, że niczego nie przegapimy. Jednak w podejściu alpejskim szczęście może nie istnieć. Być może dlatego styl alpejski jest znacznie mniej popularny niż styl ekspedycyjny – jednak w praktyce funkcje obu stylów nie są ze sobą sprzeczne.

Warto przeczytać!  Quantum Computing: Jak obliczenia kwantowe zmienią przetwarzanie danych

Tradycyjne sakwy

Ramy doskonale sprawdzą się podczas wielodniowych wycieczek na jednośladzie, a także na codzienne dojazdy do pracy czy na zakupy. Nowoczesne modele oferują wiele funkcji, które spełnią oczekiwania każdego rowerzysty: zapalonego podróżnika, hobbysty podróży rekreacyjnych i rowerzysty w mieście. Zaletą wszystkich sakw, niezależnie od modelu, jest praktyczność i łatwość użytkowania. Rower z sakwami jest ładowany równomiernie i ma nisko położony środek ciężkości. To znacznie poprawia komfort jazdy, zapewniając swobodę ruchów i większą stabilność. Dzięki ogromnemu wyborowi sakw w sklepie łatwo zgubić się w typach i funkcjach każdego modelu.

Backpacking

Bikepacking to po prostu jazda „lekka”– szybka i z minimalnym bagażem. Ten styl pozwala przemierzać prawie każdy szlak, na którym możesz jeździć na rowerze, od klasycznych asfaltów po górskie szlaki. Tradycyjne wyprawy rowerowe od niepamiętnych czasów kojarzyły się z mocowaniem solidnego bagażu na tylnych kołach oraz zawieszaniu pojemnego zestawu – taki zestaw może mieć nawet 100 litrów pojemności. Ale ten rodzaj jazdy jest przeciążony dla amerykańskich użytkowników MTB i entuzjastów, którzy lubią wędrować po górskich szlakach i w terenie. Bikepacking narodził się w Ameryce, ojczyźnie rowerów MTB. Rowerzyści w Stanach Zjednoczonych, którzy chcą przedłużyć swoje górskie przygody z kilku godzin lub całego dnia do kilku dni, zaczynają łączyć. Zaczęli instalować indywidualny sprzęt turystyczny na swoich rowerach górskich, aby mogli spędzić kilka dni lub więcej na łonie natury. Namioty, śpiwory, jedzenie czy odzież montuje się nie na bagażniku, ale na kierownicy, pod siodłem i na stelażu. To, co zaczęło się jako domowej roboty torba na ramię, szybko przekształciło się w profesjonalne torby i sakwy, przymocowane do wielu punktów konstrukcyjnych na rowerze. Sam pomysł szybko rozprzestrzenił się na całym świecie.

Warto przeczytać!  Jaki rower wybrać do 1000, 2000 i 3000 zł?

DKU