O czym koniecznie trzeba wiedzieć, aby założyć i prowadzić sklep internetowy?

sklep internetowy
W marketingu internetowym jest wiele sposobów na pozyskanie ruchu na stronę internetową | fot.: stock.adobe.com

Pierwszy krok do własnego sklepu internetowego to określenie tego, co chcesz sprzedawać oraz wybranie grupy docelowej. Są to kluczowe elementy strategii, które mogą zadecydować o sukcesie Twojego e-sklepu. Jeśli ten etap masz za sobą możesz przejść do tworzenia sklepu internetowego.

Jak otworzyć sklep internetowy?

Wybór platformy, na której zbudujesz swój sklep, musi być przemyślany. To rozwiązanie techniczne stanowić będzie trzon Twoich działań sprzedażowych. Opcję, którą wybierzesz dostosuj też do tego, jakim budżetem dysponujesz oraz ile czasu chcesz zainwestować w uruchomienie projektu.

Możesz zdecydować się na wybór jednej z platformach sklepowych, gdzie kilkoma kliknięciami stawiasz swój sklep internetowy. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zaoszczędzić czas. W przypadku wyboru tej opcji możesz zacząć szybko sprzedawać. Jednak to rozwiązanie najczęściej będzie łączyć się również w abonamentem.

Warto przeczytać!  Elon Musk - zbawca ludzkości?

Drugą możliwością jest postawienie własnego sklepu na WordPressie z użyciem WooCommerce. Jeśli zależy Ci, aby jak najbardziej obniżyć koszt otwarcia e-sklepu możesz zdecydować się na samodzielne stworzenie sklepu internetowego z użyciem WordPressa. Głównym wydatkiem w tym przypadku będzie zakup szablonu do WooCommerce oraz Twój czas na zbudowanie sklepu. 

Zastanów się, która z dostępnych na rynku opcji da Ci w przyszłości możliwości rozwoju i skalowania Twojego biznesu internetowego.

Mam już stworzony sklep – co dalej?

Dziś bardzo łatwo jest założyć sklep internetowy, ale trudniej przebić się na rynku. Ale jak przekonać klienta do zakupu właśnie u Ciebie?

Kiedy skonfigurujesz techniczne ustawienia sklepu, to zadbaj o jego wygląd. Identyfikacja wizualna, ładne grafiki i przekonujące oferty to ważne elementy w sprzedaży online. 

Warto przeczytać!  Kim jest kiper i jakie kursy trzeba przejść, aby się nim stać?

Pamiętaj, że o zakupie decyduje wiele elementów i nie są to tylko dostępne produkty. Zadbaj o prawdziwe zdjęcia produktów, przedstaw opinie klientów, którzy skorzystali z Twojego sklepu, zapewnij bezpieczne formy płatności i dostawy. Nie zapomnij o prawnych aspektach takich, jak: polityka prywatności i regulamin. 

Jak z sukcesem prowadzić sklep internetowy?

Prowadzenie sklepu internetowego to nie tylko dbanie o jego techniczne aspekty, czy dostępność produktów. Nawet najlepiej przygotowany sklep internetowy jest na nic, jeśli nie odwiedzają go klienci. Dlatego już od początku przygotuj strategię pozyskiwania klientów do Twojego sklepu. Skup się przede wszystkim na:

  • Płatnej reklamie w mediach społecznościowych i wyszukiwarkach. Ten sposób zapewni Ci szybki przypływ klientów do sklepu. 
  • Content marketingu, czyli budowanie treści za pomocą artykułów, wpisów sponsorowanych. Pozyskanie ruchu w ten sposób jest wolniejsze, ale raz stworzona treść generuje klientów przez długi czas.
  • Tworzenie społeczności w social mediach oraz współpraca z influencerami. Rekomendacje i polecania w social mediach stanowią ważną część skutecznych działań marketingowych.
  • E-mail marketing, czyli zbuduj własną listę mailingową, do której możesz wysyłać maile promujące Twoje produkty.
Warto przeczytać!  Jaką drogę musi pokonać przyszły, zawodowy pilot samolotu?

W marketingu internetowym jest wiele sposobów na pozyskanie ruchu na stronę internetową. Ważne, aby wybrać taki sposób, który jest odpowiedni dla Twojej branży i da Ci jak najlepsze efekty. 

KGI