Słodycze bez cukru? Tak, pyszne łakocie mogą być zdrowsze!

Power baton z musli
Można na przykład połączyć ze sobą płatki owsiane, żurawinę, sezam, wiórki kokosowe, syrop daktylowy i rozgrzany olej kokosowy | fot.: stock.adobe.com

Cukier krzepi! Któż nie zna tego, starego już, hasła reklamowego? Dziś wiemy już, że cukier, choć jest źródłem energii, bardziej szkodzi niż pomaga organizmowi. Pomimo tej wiedzy, nieraz ciężko nam zrezygnować ze słodkich przekąsek. Czy rzeczywiście konieczne są radykalne rozwiązania i rezygnacja z wszelkich słodyczy? Niekoniecznie. Istnieje bowiem pewien złoty środek…

Cukier występujący naturalnie

Dla organizmu najbardziej szkodliwe są cukry proste. Znajdują się one oczywiście w zwykłym białym cukrze, ale także w cukrze brązowym i trzcinowym. Jednak prócz tego znajdziemy je również w owocach i warzywach, a także różnego typu bakaliach. Czy oznacza to, że mamy całkowicie zrezygnować z tych produktów? Absolutnie nie! Naszemu zdrowiu najbardziej szkodzi bowiem cukier dodany. Na przykład w  dobrym soku owocowym powinny znaleźć się jedynie cukry występujące w owocach. Cukier wymieniony jako osobny składnik jest właśnie cukrem dodanym, przydającym produktowi słodyczy i kaloryczności. Dobrze jest szukać źródła słodyczy w nieprzetworzonych składnikach – jak daktyle, banany, kokos, rodzynki. Z ich użyciem można przygotować pyszne, zdrowe i słodkie łakocie.

Warto przeczytać!  Kulturowe znaczenie herbaty na przestrzeni wieków

Naturalna słodycz z bananów

Banany ze swej natury są bardzo słodkie, ale też zdrowe. Z powodzeniem mogą zastąpić cukier w różnego typu wypiekach. Godne polecenia są na przykład muffinki, w których cukier zastąpiony jest właśnie bananami. Owoce te będą także przydatne jeśli mamy ochotę na słodkie naleśniki. Wystarczy je rozgnieść widelcem i połączyć z mlekiem i mąką. Dodawanie jajek jest zbędne, ponieważ banany w tym przypadku doskonale je zastąpią. Pyszne są również domowe lody bananowe. Banany należy dokładnie zblendować, gotową masę przełożyć do pojemniczków na lody i włożyć do zamrażarki. Można je również połączyć z innymi owocami, nie tak słodkimi z natury, na przykład truskawkami.

Daktyle i syrop daktylowy

Daktyle są tak słodkie, że z powodzeniem mogą same służyć za przekąskę. Lekkie, małe i poręczne, łatwe do schowania w kieszeni czy torebce. Jednak z daktyli można również przygotować syrop, będący doskonałą alternatywą dla zwykłego cukru. Można go następnie dodawać do ciast i deserów, owsianki, lodów, polewać nim naleśniki, a nawet słodzić napoje. Syrop można kupić w sklepie, ale można go również przygotować samodzielnie. Gotowane przez kwadrans daktyle należy dokładnie zblendować, następnie papkę wyłożyć na bardzo gęste sitko i mieszać, aż wycieknie z niej cały płyn. Należy go później gotować, aż do osiągnięcia konsystencji płynnego miodu. Gotowy syrop przechowujemy w lodówce. Pozostałą papkę daktylową możemy z powodzeniem wykorzystać do wypieków- babeczek lub ciastek.

Warto przeczytać!  Proste i tanie urządzenia do parzenia kawy w domu i pracy

Multi batony

Bardzo popularne wśród osób prowadzących zdrowy styl życia są pełne bakalii batony pełnoziarniste, pozbawione cukru, a za to bardzo zdrowe. Takie same, a nawet lepsze batony możemy przygotować w domu z użyciem wyżej wymienionych naturalnych substancji słodzących. Wszelkie przepisy sprowadzają się do połączenia wybranych składników z substancją słodzącą i taką, która sklei wszystkie elementy w całość.  Można na przykład połączyć ze sobą płatki owsiane, żurawinę, sezam, wiórki kokosowe, syrop daktylowy i rozgrzany olej kokosowy. Tak przygotowaną masę przekładamy do formy na ciasto i wstawiamy do lodówki aby stężała. Olej kokosowy po ostygnięciu wróci do postaci stałej i zetnie masę, którą następnie będzie można pokroić na kształt batoników.

Natura inspiruje do zmian

Nawet jeśli planujemy dietę eliminującą  cukier, możemy od czasu do czasu skorzystać z jednej z wymienionych opcji. Natura proponuje wiele zdrowych źródeł słodyczy, wartościowych i mniej obciążających od  sprzedawanego w sklepach cukru. Musimy tylko umiejętnie z nich korzystać.

Warto przeczytać!  Nie musisz całkiem żegnać się z mięsem!