Jak odpowiednio szkolić psa i kiedy warto zwrócić się w tym celu do specjalisty?

mężczyzna trening psa
Trzeba pamiętać o tym, że pies szybko się nudzi i po kilku minutach nie przyswaja już tak dobrze wiedzy | fot.: stock.adobe.com

Każdy z nas chciałby mieć psa, który z ochotą wykonuje wszystkie polecenia, jest grzeczny i ułożony, a kiedy widzi listonosza nie wpada w furię. Niestety, nie wszystkie czworonogi są tak idealne. Warto wiedzieć o tym, że złe zachowanie nie wynika z tego, że pupil jest złośliwy bądź niegrzeczny, a jedynie z tego, że opiekun nie wyszkolił go tak jak powinien. Zatem jak wyszkolić psa, aby życie z nim było łatwe i przyjemne? Co zrobić jeśli żadna metoda nie przynosi rezultatu?

Cierpliwość i systematyczność

Szkolenie psa nie jest zadaniem łatwym ani szybkim. Aby nauczyć naszego przyjaciela odpowiednich zachowań będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Nie da się nauczyć psa załatwiania swoich potrzeb na dworze w ciągu kilku godzin, potrzeba do tego systematycznych treningów. Najlepiej zaplanować krótkie sesje szkoleniowe każdego dnia. Trzeba pamiętać o tym, że pies szybko się nudzi i po kilku minutach nie przyswaja już tak dobrze wiedzy. Z tego powodu dużo lepiej sprawdzą się 4 treningi po 5 minut niż jeden 20 minutowy. Ważne, żeby podchodzić do sprawy naprawdę sumiennie i nie odpuszczać szkolenia, nawet jeśli mamy niewiele czasu bądź jesteśmy zmęczeni. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie szybko i sprawnie nauczyć czworonoga wykonywania poleceń.

Warto przeczytać!  Jak karmić kota w stylu BARF?

Koncentracja

Kolejną kluczową kwestią jest to, żeby pupil podczas treningu skupiony był na nas. Pies, który akurat wita się z kolegą nie będzie najlepszym materiałem do ćwiczeń. Należy zadbać o to, żeby w pomieszczeniu w którym przeprowadzamy szkolenie nie było zbyt wielu rozpraszaczy, tzn. innych ludzi, zwierząt czy zabawek. Tylko wtedy nasz pupil będzie w pełni skupiony na wydawanych poleceniach i szybko zapamięta nowe informacje. Kiedy widzimy, że pies dobrze wykonuje daną komendę, możemy przejść do innego pomieszczenia, aby utrudnić mu zadanie. Pamiętajmy jednak, żeby nie robić tego zbyt szybko- jeśli zadanie będzie za trudne i pupil nie będzie umiał go wykonać pojawi się irytacja i niecierpliwość, które tylko przeszkodzą w nauce. Stopniowo możemy zwiększać poziom trudności poprzez zmianę lokalizacji i zwiększanie czynników rozpraszających, aż do wyjścia na dwór i szkolenia przy innych psach czy przy ruchliwej ulicy. 

Warto przeczytać!  Koty Ashera: tajemnicze i wyjątkowe zwierzęta domowe

Pomoc behawiorysty

Zdarzają się sytuacje, kiedy pomimo naszego wysiłku, pies wciąż przejawia zachowania niepożądane. Jeśli pupil nie potrafi zachować czystości w domu, reaguje agresywnie na innych ludzi i zwierzęta lub nie umie zostawać sam w domu, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Doświadczony behawiorysta zdiagnozuje problem, a następnie wdroży plan szkolenia, który pomoże nauczyć psa odpowiednich zachowań. Jeśli przypadek jest ekstremalnie trudny, behawiorysta może nawet zalecić tabletki, np. na uspokojenie. 

Jak widać, trening psa nie jest tak trudnym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trzymać się najważniejszych zasad aby z powodzeniem nauczyć pupila odpowiedniego zachowania. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie umiemy poradzić sobie ze swoim czworonogiem, warto zasięgnąć porady specjalisty. Trzeba pamiętać, że szczęśliwy i dobrze wychowany pies to szczęśliwy opiekun. 

Warto przeczytać!  Wybór odpowiedniego terrarium dla różnych gatunków gadów

PLU