Jakie są problemy zdrowotne, zaburzenia i schorzenia związane z krtanią oraz strunami głosowymi? Co je wywołuje? Do czego mogą prowadzić?

problemy z krtanią
Nieleczone problemy z krtanią mogą prowadzić do poważnych powikłań, jak na przykład utraty głosu, problemów z oddychaniem | fot.: stock.adobe.com

Krtań to struktura zbudowana z chrząstki, która łączy gardło z tchawicą. Dzięki niej jesteśmy zdolni do mówienia, szeptania, krzyczenia czy śpiewania, ponieważ to właśnie w krtani mieszczą się struny głosowe. Dzięki krtani możemy także oddychać. Tę część układu oddechowego często spotykają różnego rodzaju schorzenia, przez które odczuwamy dyskomfort podczas mówienia, czy jedzenia. 

Jakie schorzenia związane są z krtanią oraz znajdującymi się w niej strunami głosowymi? Przez co powstają te dolegliwości i jakie mogą być ich powikłania? Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat problemów z krtanią zawarte jest w tym artykule – zapraszamy do lektury zwłaszcza osoby, które na co dzień używają swojego głosu, na przykład w pracy. 

Nauczyciele, wokaliści, mówcy – pamiętajcie, że warto dbać o swoją krtań i struny głosowe – to w końcu narzędzie waszej pracy! 

Warto przeczytać!  Czym właściwie jest przepona i jaką dokładnie rolę odgrywa w naszym organizmie?

Jakie problemy zdrowotne są związane z krtanią i strunami głosowymi?

Jako że krtań pełni bardzo ważne funkcje oraz jest używana przez nas praktycznie ciągle, czasem mogą zdarzyć nam się związane z nią problemy. Ważne jest, aby nie ignorować pojawiających się objawów, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych powikłań, a nawet utraty głosu. Jeśli chcesz tego uniknąć, warto wiedzieć, jakie są choroby krtani i dowiedzieć się nieco więcej na temat związanych z nimi objawów.

Choroby krtani

Do często spotykanych chorób krtani zalicza się: 

  • grzybicę krtani,
  • oparzenie krtani, 
  • zapalenie krtani, 
  • niezłośliwy nowotwór krtani

Jeśli zauważasz u siebie objawy, mogące wskazywać na chorobę krtani, koniecznie niezwłocznie zwróć się do lekarza, który skieruje Cię na dalsze badania i leczenie.

Warto przeczytać!  Dobrze zbilansowana dieta dla praktykujących jogę

Choroby strun głosowych

Do chorób strun głosowych należą takie schorzenia, jak:

  • zapalenie krtani
  • afonia – czyli bezgłos
  • dysfornia – znana szerzej jako chrypka
  • guzek śpiewaczy

Jeśli na co dzień pracujesz, używając swojego głosu – zadbaj o odpowiednią pielęgnację strun głosowych w celu uniknięcia tych schorzeń.

Co powoduje problemy z krtanią i strunami głosowymi?

Przypomnij sobie sytuację, kiedy ostatnio miałeś problemy z głosem lub odczuwałeś charakterystyczne drapanie w gardle. Zazwyczaj problemy z krtanią i strunami głosowymi pojawiają się wtedy, kiedy albo ich nadużywamy – czyli po długich, głośnych przemówieniach, śpiewaniu czy po prostu po kibicowaniu ukochanej drużynie na ważnym meczu. Chrypka może także pojawić się po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu – zwłaszcza zimnego i wysokoprocentowego. Zimne napoje, chodzenie z odsłoniętą szyją, kiedy pogoda nie sprzyja odsłanianiu dekoltu czy jedzenie lodów także może mieć zły wpływ na stan krtani i strun głosowych.

Warto przeczytać!  Odzież sportowa na chłodniejsze dni. Czym powinna się charakteryzować?

Do czego mogą prowadzić choroby krtani? Jak sobie z nimi radzić?

Nieleczone problemy z krtanią mogą prowadzić do poważnych powikłań, jak na przykład utraty głosu, problemów z oddychaniem. Jeśli chcesz ich uniknąć, pamiętaj o tym, aby nie przeciążać swojej krtani i strun głosowych, pić dużo wody i ubieraj się odpowiednio do panującej akurat pogody. Życzymy dużo zdrowia i pięknego głosu!

KKL