Domowa hodowla papug – jak się odpowiednio do niej przygotować?

hodowla papug
Papugi to zwierzęta długowieczne. Wprowadzając nowego towarzysza do domu trzeba liczyć się z tym, że jest to decyzja na długie lata | fot.: stock.adobe.com

Papuga często wywołuje uśmiech na twarzy. Lubimy oglądać je w zoo czy na filmikach z YouTube’a. Niejeden dochodzi do wniosku, że chciałby mieć takiego towarzysza na co dzień w domu. Bez wątpienia to bardzo inteligentne i przyjacielskie stworzenia. Czy to zwierzę dla ciebie? Co warto wziąć pod uwagę przygotowując się do hodowli papugi? Przeczytaj, żeby odpowiednio przygotować siebie i swój dom.

Odpowiedzialność opiekuna

Papugi to zwierzęta długowieczne. Wprowadzając nowego towarzysza do domu trzeba liczyć się z tym, że jest to decyzja na długie lata. Dla przykładu papużki faliste żyją ok. 20 lat, papugi żako ok 40 lat, a ary nawet do 50 lat. Decyzja o zakupie ptaka musi więc być bardzo dobrze przemyślana. Papugi niezwykle mocno przywiązują się do człowieka. Jeśli zostaniemy jej właścicielami, tak powinno pozostać. W przeciwnym wypadku narażamy papugę na duży stres. Ptak ten najczęściej wybiera sobie jednego domownika, z którym jest najbardziej związany. Potrafi być też o swojego opiekuna zazdrosny. Wesołe usposobienie papug sprawia, że są to raczej hałaśliwi towarzysze. Warto nad tym pomyśleć, szczególnie jeśli mamy małe dzieci czy też cienkie ściany w mieszkaniu. Jeśli już jesteśmy zdecydowani na wprowadzenie papugi do domu, co jest nam potrzebne?

Warto przeczytać!  Zagadnienia związane z żywieniem gatunków zwierząt egzotycznych

Co trzeba przygotować dla papugi

Niezbędną rzeczą, nad którą musimy się dobrze zastanowić, jest klatka dla naszej papugi. Zasada jest prosta: im większa, tym lepiej.  Dobrym rozwiązaniem będzie też zbudowanie woliery, o ile oczywiście mamy taką możliwość. Niezbędne wyposażenie klatki to:

– żerdzie, czyli drewniane pręty do siedzenia;

– podłoże, dzięki któremu łatwo nam będzie zachować klatkę w czystości (np. ręczniki papierowe, gazety);

– poidełko i karmnik;

– zabawki, które z pewnością ucieszą naszą papugę.

Ważnym elementem hodowli papug jest oczywiście ich dieta. W naturze papugi żywią się pyłkami, nasionami, owocami czy pąkami kwiatów. W sklepach zoologicznych znajdziemy odpowiednio zbilansowane mieszanki ziaren i witamin. Nie możemy podawać papugom takich rzeczy jak: rośliny strączkowe, sól, czekolada, orzeszki ziemne albo arachidowe. Odpowiednim żywieniem możemy zapewnić papudze zdrowe, długie życie i piękne upierzenie. Przy hodowli papug trzeba również pamiętać, że potrzebują ze strony opiekuna dużej uwagi. Lubią one coraz to nowe zabawy, w których mogą się wykazać swoją inteligencją. Słynną cechą papug jest też ich dźwiękonaśladownictwo. Im większa papuga, tym łatwiej nauczyć ją mówić. Swoją konsekwencją i cierpliwością możemy zyskać radosnego towarzysza do dyskusji. Większość papug lubi też kąpiele wodne, więc dobrze jest zapewnić im odpowiedniej wielkości naczynie z wodą.

Warto przeczytać!  Leonberger – najważniejsze informacje o rasie

Papuga może zostać wspaniałym przyjacielem na długie lata. Decyzja o jej zakupie musi być starannie przemyślana. Wybór gatunku ma niebagatelne znaczenie. Wszystko warto dostosować do naszych możliwości i naszego stylu życia (jeśli nie potrafimy zapewnić papudze odpowiedniej ilości uwagi może warto pomyśleć o dwóch?). Odpowiednio zadbana odwdzięczy się nam, a w jej towarzystwie na pewno nie będzie nam nudno. 

APA