Na przekór ponurej aurze – gdzie warto pojechać za granicę w listopadzie i grudniu, by cieszyć się piękną, słoneczną pogodą?

Kyrenia marina na Cyprze
Listopad na Cyprze odbierzemy jako ciepłą wiosnę, ponieważ możemy liczyć na co najmniej 22 stopnie Celsjusza | fot.: stock.adobe.com

Jesień nie zawsze kojarzy się nam z barwnymi drzewami i kolorowymi liśćmi. Znacznie częściej myślimy o jesieni w kontekście krótkich dni, nieustającej mżawki i niekorzystnej aury za oknem. Wracając z pracy, coraz szybciej robi się ciemno, a pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz. Jesienna aura skutecznie powstrzymuje nas też przed kontynuowaniem swoich pasji, które wykonywaliśmy chętnie w miesiącach letnich. Brzmi znajomo? A co gdyby wyjechać tam, gdzie wciąż panuje lato?

Grecko-turecka przygoda na Cyprze

Listopad na Cyprze odbierzemy jako ciepłą wiosnę, ponieważ możemy liczyć na co najmniej 22 stopnie Celsjusza. Już kilka dni spędzonych na tej pięknej wyspie pozytywnie nas nastroją i przygotują na przetrwanie chłodnej, polskiej zimy. Dodatkowo w sezonie jesiennym turystyka na Cyprze jest znacznie tańsza, a plaże i atrakcje mniej oblegane przez turystów. Jeżeli chcemy mieć najwyższą gwarancję pogody i przyjemnej temperatury, udajmy się na południe wyspy. Warto również nastawić się na aktywne zwiedzanie. Polecanym kierunkiem jest Nikozja, usytuowana na granicy turecko-greckiej. Możemy też udać się do bogatego historycznie miasta Kurion, pojechać nad jezioro Akrotiri czy do starożytnego Pafos.

Warto przeczytać!  Japońska podróż kulinarna: Przewodnik po najlepszych restauracjach w Tokio

Wyspy Kanaryjskie w zimie

Chociaż wiele osób wypoczywa na Wyspach Kanaryjskich w lecie, warto tam polecieć nawet z okresie jesienno-zimowym, ponieważ na wyspach panuje wyjątkowo przyjazny klimat. Szczególnie polecane są rejony południowe, takie jak Teneryfa czy Gran Canaria. W listopadzie można tam liczyć na 23 stopnie Celsjusza. Chociaż dla wielu osób na kąpiele w morzu jest już za późno, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiedzać i nacieszyć się piękną, słoneczną pogodą. 

Teide wulkan na Teneryfie
Teide – wulkan na Teneryfie | fot.: stock.adobe.com

A może polecieć do Afryki, gdzie słońca nigdy nie brakuje?

Jeśli jesień naprawdę daje nam w kość i chcemy, dobrym pomysłem może być Afryka. Tam przecież słońca jest aż nadto! Na pierwszą myśl na pewno przychodzi nam Egipt. Pora jesienno-zimowa to idealny czas na wakacje w Egipcie, ponieważ upały nie są już tak nieznośne, a temperatura naprawdę zachęca (około 25 stopni Celsjusza). Dzięki temu możemy pozwolić sobie na aktywne zwiedzanie, plażowanie, zażywanie kąpieli i nurkowanie w Morzu Czerwonym.  

Warto przeczytać!  Holandia jeszcze ciekawsza, niż Ci się wydaje – dlaczego warto się tam wybrać?

Na uwagę zasługuje też inny kraj afrykański – Gambia. Jest to państwo stosunkowo bezpieczne i przyjazne turystom. Jeśli znamy angielski, bez problemy porozumiemy się z tubylcami w tym języku. W kraju tym mamy niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku. Zwiedzanie Gambii nie może obyć się bez odwiedzenia Bandżulu, Serekundy i miasteczka Georgetown. Afrykańskiej przyrody zasmakujemy w Parku Narodowym Abuko oraz udając się na rejs statkiem po rzece Gambia.

Gambia Afryka - zachód słońca na plaży
Gambia Afryka – zachód słońca na plaży | fot.: stock.adobe.com

Rajski wypoczynek na Dominikanie

Jeśli w środku jesieni marzy Ci się leżeć na plaży i zażywać słońca, wybierz się na Dominikanę. Marzenie o rajskim wypoczynku spełnisz na Półwyspie Samana. Przyjemne słońce i 30 stopni Celsjusza to dobro narodowe Dominikany. Warto udać się na jedną z najpiękniejszych wysp na świecie – Bavaro Beach i zasmakować niezliczonych świeżych owoców tropikalnych. Znakomity wybór hoteli oraz atrakcji turystycznych sprawia, że Dominikana uchodzi za najlepszy wybór, jeśli chodzi o wakacje w sezonie jesienno-zimowym.

Warto przeczytać!  Göbekli Tepe: pradawna świątynia - co o niej wiemy?
Dominikana Bavaro Beach
Warto udać się na jedną z najpiękniejszych wysp na świecie – Bavaro Beach na Dominikanie | fot.: stock.adobe.com

Podsumowanie

Jeśli marzymy o słońcu, którego brakuje podczas polskiej jesieni i zimy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się na wakacje. Słoneczny Cypr, Wysypy Kanaryjskie, gorąca Afryka czy rajska Dominikana zapraszają do wypoczynku. Nie pozostaje nic innego, jak zarezerwować urlop!

EPI