Gdzie na trekking w Azji?

Swanetii Gruzja
Trekking w Swanetii, regionie w północno-zachodniej Gruzji, jest chyba najbardziej interesujący | fot.: stock.adobe.com

Azja to prawdziwy raj dla miłośników trekkingu. Możliwości jest wiele, zarówno początkujący, jak i zaawansowani wędrowcy znajdą drogę dopasowaną do swoich preferencji i możliwości. Na szczególną uwagę zasługują trasy w Gruzji, Jordanii, Izraelu, Kirgistanie i Indiach, rozpoczynające się od wschodu kontynentu. Warto tu również wspomnieć o Himalajach, które mogą być celem również dla tych, którzy dopiero rozpoczynają podróż z wędrówkami. W Tajlandii również znajduje się wiele ciekawych szlaków turystycznych.

Trekking w Gruzji

Gruzja to kraj na pograniczu dwóch kontynentów: Europy i Azji. Większa część szlaków w tym kraju to trasy wielodniowe. Trekking w Swanetii, regionie w północno-zachodniej Gruzji, jest chyba najbardziej interesujący. Z lokalnych szlaków można podziwiać widok na Szcharę, najwyższy szczyt w całej Gruzji, a także góry Uszba i Elbrus. Dwa największe węzły Swanetii to Mestia i Uszguli. Jedna z najbardziej popularnych tras prowadzi z Mestii nad jezioro Korrudi. Trasa jest wymagająca, ale cały szlak można pokonać w jeden dzień. Dla lubiących długie, co najmniej kilkudniowe wędrówki, ciekawą opcją może być wyprawa z Juty, osady w regionie Kazbegi, do Omalo, stolicy Tuszetii. Trekking w tym przypadku trwa do 10 dni. Ten wysiłek jest nagradzany malowniczymi widokami i możliwością odkrywania odległych obszarów. Trekking w Gruzji jest trudniejszy niż większość trekkingów po typowych europejskich szlakach. Oprócz butów trekkingowych z antypoślizgową i profilowaną podeszwą, potrzebujesz również odzieży trekkingowej, która chroni przed wiatrem i wilgocią.

Warto przeczytać!  Kalistenika - ćwiczenia z własną masą ciała

Trekking w Izraelu i Jordanii

Wadi rum
Wadi Rum pełne jest malowniczych granitowych skał i piaskowców | fot.: stock.adobe.com

Historyczna biblijna droga zwana Drogą Abrahama przecina Izrael i Jordanię. Pokonanie całej trasy zajmuje dużo czasu. Tylko najodważniejsi zdecydują się przejść cały liczący setki kilometrów szlak. Dla początkujących i okazjonalnych wędrowców sensowne jest wybranie tylko kilku odcinków. W Jordanii bardzo popularna jest trasa ze starożytnej Petry do Dany. Zajmuje trzy dni, a sama trasa nie jest trudna nawet dla początkujących. Będąc w Jordanii koniecznie trzeba przejść przez pustynię Wadi Rum. Podobnie jak trasa Petra-Dana, ta trasa jest odpowiednia również dla niedoświadczonych turystów. To, co wyróżnia Wadi Rum spośród innych pustyń, to jego kolor. Okoliczne skały mienią się w słońcu na pomarańczowo, czerwono, a nawet fioletowo. Trekking w południowej części pustyni Negew jest najpopularniejszym w Izraelu. Co ważne, większość z tych tras można pokonać w ciągu jednego dnia. Wędrowcy szukający dłuższych tras mogą wspiąć się na Mount Akev i Akev Springs. Ta trasa ma około 20 km długości.

Warto przeczytać!  Jak aktywnie spędzić urlop w Tatrach?

Himalaje – wymarzony trekking dla miłośnika gór

Annapurna Base Camp trekking
Większość wędrowców wybierających się w Himalaje wybiera Annapurnę | fot.: stock.adobe.com

Wyprawy trekkingowe w nepalskie Himalaje cieszą się coraz większą popularnością, ale jeszcze do niedawna uważano, że w te góry chodzą tylko himalaiści. Z drugiej strony Himalaje Nepalu mogą być celem również dla początkujących trekkingowców. Bardzo ważne jest dobre przygotowanie kondycji i odpowiedni sprzęt. Większość wędrowców wybierających się w Himalaje wybiera Annapurnę. Obejście tego szczytu zajmuje zwykle kilka tygodni, a całkowita trasa to ponad 100 km. Wędrowcy spędzają większość czasu podziwiając ośnieżone szczyty masywu Annapurny. Sceneria jest dosyć zróżnicowana, a wioski po drodze są również atrakcyjne. Himalajska trasa trekkingowa jest nie tylko wymagająca fizycznie. Z pewnością przydają się kijki trekkingowe. To znacznie ułatwia wędrówki. Niezależnie od pory roku należy się też przygotować na gwałtowne spadki temperatur na niektórych odcinkach szlaku. Z tego powodu należy uważać na odzież trekkingową, która zapobiega wychłodzeniu ciała. Możesz również potrzebować sprzętu trekkingowego, takiego jak raki na buty trekkingowe i stuptuty. W rzeczywistości Himalaje są uważane za jedno z najtrudniejszych miejsc do trekkingu, ale trasa Annapurna nie wymaga dużego doświadczenia trekkingowego ani zaawansowanego trekkingu.

Warto przeczytać!  Jak wybrać odpowiednie obuwie na trekking?

Azja jest kontynentem, który muszą niewątpliwie odwiedzić wszyscy miłośnicy gór. Niezależnie od tego, czy Twoim celem są ośnieżone Himalaje, czy bardziej egzotyczne wzgórza Tajlandii. Wyprawy trekkingowe w te miejsca różnią się zasadniczo od swoich europejskich odpowiedników nie tylko stopniem trudności, ale przede wszystkim walorami przyrodniczymi i kulturą miejscowej ludności.

WCO