Obuwie trekkingowe jest bardzo ważnym elementem ubioru podczas długich wędrówek plenerowych i górskich wypraw. Odpowiednie buty zapewniają komfort w czasie każdej wyprawy, niezależnie od tego, czy trasa jest długa, czy krótka. Lekkie i krótkie modele będą odpowiednie na łagodne podejścia i jednodniowe trasy, ale podczas noszenia ciężkiego plecaka, warto zaopatrzyć się w obuwie dające mocniejsze wsparcie.
Obuwie na trekking – właściwa elastyczność i wsparcie
Istnieje kilka typów butów trekkingowych, obuwie lekkie, półbuty i buty z wysoką cholewką. Warto wiedzieć, z jakich części składa się każdy model tego typu obuwia, są to elementy takie jak:
– cholewka, jest to cześć obuwia zakrywająca górną i boczną część stopy, palce i piętę,
– rand, czyli specjalny pasek osłaniający dolna część cholewki, zazwyczaj jest wykonany z gumy albo skóry,
– podeszwa środkowa, która decyduje o sztywności buta, odpowiada za amortyzacje wstrząsów,
– podeszwa zewnętrzna, to dolna cześć podeszwy stykająca się z podłożem,
– wyjmowana wkładka schowana wewnątrz buta,
– konstrukcja bieżnika, głębszy rysunek bieżnika wpływa na lepszą przyczepność buta do podłoża, płytkie i szerokie występy natomiast są odpowiednie na płaskim terenie,
– sznurowanie umożliwia precyzyjne umiejscowienie stopy.
Dokonując wyboru obuwia na trekking, należy również zwrócić uwagę na specjalną membranę znajdującą się miedzy górną tkaniną, a wewnętrzną wyściółką. Jeśli jest ona oddychająca i wodoodporna, to stopy są suche przez cały czas użytkowania obuwia. Wodoodporne i szybkoschnące membrany są szczególnie przydatne podczas wędrówek w wilgotnych warunkach, a także podczas długich wycieczek górskich, kiedy nie ma możliwości wysuszenia butów. Komfort stopom zapewnia skórzana wyściółka, która gwarantuje idealne dopasowanie. Obuwie na trekking powinno być dostosowane do charakteru wycieczki. Do wspinaczki i trudnych górskich szlaków bardziej odpowiednie są buty z wysoką cholewką, które zapewniają dobrą stabilność i zapobiegają skręceniu kostki i innym urazom. W czasie trudnych warunków bardzo ważna jest także przyczepność obuwia, warto wówczas wybrać modele zaopatrzone w podeszwę z właściwym bieżnikiem.
Buty trekkingowe – odpowiednie dopasowanie
Obuwie na trekking musi być odpowiednio dopasowane do stopy, w tym celu należy dobrać odpowiedni model pod kątem długości, szerokości i wyprofilowania. Na początku należy sprawdzić dopasowanie pięty, w tym celu buty powinny być rozwiązane, jeśli jest wolne miejsce po bokach, to znaczy, że pięta jest za szeroka. Pomiędzy koniec buta, a piętę powinien wejść swobodnie palec wskazujący. Pomiędzy palcami a czubkiem buta również powinna być wolna przestrzeń, tak aby można było nimi swobodnie poruszać.
Obuwie na trekking należy mierzyć na zmęczoną stopę, dlatego lepiej przymierzać je po południu niż rano. Specjaliści zalecają chodzenie przez godzinę przed wykonaniem przymiarki. Należy też pamiętać o założeniu grubszej skarpety albo specjalnej wersji trekkingowej. Kiedy buty po przymierzeniu wydają się wygodne i komfortowe, warto wykonać jeszcze kilka kroków po schodach. Taki test zastępuje wejście po stoku, wchodząc po schodach trzeba opierać się tylko na palcach, tak aby pięta była w powietrzu. W dobrze dopasowanych butach pięta nie będzie się przemieszczać do góry i do dołu. Schodzenie ze stoku można wypróbować, opierając pięty o krawędź schodów, a palce pozostawiając poza stopniem. Podczas wykonywania takiego ruchu stopa w prawidłowo dopasowanym obuwiu nie powinna przesuwać się do przodu i opierać na palcach. Na długich górskich trasach zejście w butach, w których palce ocierają się o czubek, może grozić zerwaniem paznokcia palucha. Jeśli wszystkie elementy wyboru obuwia trekkingowego zostały uwzględnione, należy pochodzić w nich jeszcze przynajmniej przez 10 minut, w tym czasie na pewno będzie można poczuć wystające szwy i uwierające wewnątrz detale.
Wybór odpowiednich butów trekkingowych jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa i komfortu wędrówki, dlatego warto przeznaczyć trochę czasu na znalezienie właściwego modelu.
MKM