Tatuaże – to warto wiedzieć

piękna dziewczyna z tatuażami
Przed zdecydowaniem się na konkretne studio tatuażu warto jest przyjrzeć się pracom artystów, którzy w nim pracują i podczas kontaktu ze studiem wskazać, z którym tatuatorem najchętniej nawiązałoby się współpracę | fot.: stock.adobe.com

Z roku na rok tatuaże zyskują coraz bardziej na popularności. Przestały być już domeną subkultur czy przestępców, a stały się elegancką ozdobą ciała, która pasuje kobietom i mężczyznom w różnym wieku. Wykonanie pierwszego tatuażu zazwyczaj jest ekscytujące i nieco przerażające zarazem, ale jak to często bywa, strach ma wielkie oczy. Oto wszystko co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o upiększeniu ciała przy pomocy tuszu.

Jak wybrać wzór tatuażu?

Wybór odpowiedniego wzoru powinien być dobrze przemyślany, nie będzie przecież możliwości jego zmiany. Co prawda, można usunąć niechciany tatuaż przy pomocy lasera, jednak jest to dość kosztowny i bolesny zabieg. Istnieją dwie możliwe drogi wyboru idealnego wzoru: można przyjść do studia z własnym pomysłem albo zdecydować się na jeden z flashy, które tatuatorzy regularnie publikują na swoich profilach na Facebooku i Instagramie. Wymyślenie wzoru samodzielnie jest o tyle satysfakcjonujące, że tatuowany ma pewność iż jego wzór będzie stuprocentowo unikatowy, jeśli jednak nie jest się zbyt kreatywnym, dobrze jest zdać się na kreatywność tatuatora, który może nawet zmodyfikować dostępne wzory, jeśli klient sobie tego życzy. 

Jak wybrać studio tatuażu oraz artystę?

Wybór odpowiedniego studia jest równie istotny jak wybór wzoru. Tatuowanie na kanapie u kolegi, za przysłowiowe pięć złotych jest nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale grozi też wyblaknięciem lub rozlaniem się tuszu pod skórą. Dobre studio to takie, które przede wszystkim spełnia wszystkie standardy dotyczące higieny i bezpieczeństwa: tatuator bezwzględnie musi pracować w rękawiczkach, igły muszą być jednorazowe i każdorazowo otwierane przy kliencie, a miejsce, w którym tatuaż ma być wykonywany, powinno być zawsze dezynfekowane przed pierwszym wbiciem igły.

Warto przeczytać!  Estée Lauder Youth-Dew: zapach, który zdefiniował amerykańską elegancję

Przed zdecydowaniem się na konkretne studio tatuażu warto jest przyjrzeć się pracom artystów, którzy w nim pracują i podczas kontaktu ze studiem wskazać, z którym tatuatorem najchętniej nawiązałoby się współpracę. Nie należy się obawiać zadawania pytań – jest to naturalne w sytuacji pierwszego tatuowania, a wszelkie wątpliwości powinny być rozwiane jeszcze przed wizytą. Jeśli kontakt ze studiem jest utrudniony bądź specjaliści niechętnie odpowiadają na pytania, może okazać się konieczne poszukanie innego miejsca. Dobrze jest także przeczytać opinie na temat studia – jak w przypadku każdej usługi, mogą one być zarówno pozytywne jak i negatywne, dobrze się jednak z nimi zapoznać gdyż może to pomóc podjąć decyzję.

Czy tatuowanie boli?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań i największa obawa osób, które pierwsze ukłucie maszynki mają jeszcze przed sobą. Odpowiedź brzmi: tak, tatuowanie boli. Nie jest to jednak ból nieznośny czy powodujący omdlenie, jednak w dużej mierze zależy od tatuowanej okolicy i tolerancji klienta. Odczucie, które towarzyszy tatuowaniu, wielu osobom bardziej niż ból przypomina pieczenie i szczypanie skóry; niektórzy przyrównują je do oparzenia, inni do rozcinania ostrą kartką bądź trawą, jeszcze inni do podszczypywania paznokciami. Są także najmniej wrażliwe miejsce, w których wbijanie igieł będzie bardziej łaskotało niż bolało, niemniej tatuowanie zawsze wywołuje pewien rodzaj dyskomfortu.

Decydując się na pierwszy tatuaż, a co za tym idzie, nie mając jeszcze świadomości jak ciało reaguje na pracę maszynki, warto jest wybrać miejsce, które daje relatywnie niewielkie odczucia bólowe. Są to przede wszystkim przedramiona (zewnętrzna i wewnętrzna strona), ramiona, łydki oraz przednia część ud. Ogólnie uważa się, że najprzyjemniejsze jest wbijanie igły w miejsca, w których warstwa tłuszczu bądź mięśni jest gruba (wyjątek stanowią pośladki), a skóra jest mało wrażliwa, w wyniku codziennego narażenia na urazy (stąd niewielki ból podczas tatuowania nóg). Zdecydowanie nieprzyjemne jest tatuowanie żeber, stóp, kręgosłupa oraz wewnętrznej strony ud czyli miejsc, w których skóra jest cienka i pod którymi znajdują się kości.

Warto przeczytać!  Drogocenne składniki kosmetyczne – dlaczego warto w nie inwestować?
dziewczyna tatuaże
Aby cieszyć się pięknym i dobrze widocznym wzorem przez długi czas, należy się stosować do kilku prostych zasad | fot.: stock.adpbe.com

 Jak dbać o tatuaż po zabiegu?

Po zakończeniu tatuowania, artysta powinien przekazać wszystkie informacje dotyczące pielęgnacji miejsca, a w razie jakichkolwiek wątpliwości można się z nim skontaktować. Najczęściej, na świeżą ranę (którą przecież jest tatuaż) zakładany jest opatrunek z folii spożywczej lub tzw. Second Skin, który pozwala na oddychanie zranionego miejsca, a jednocześnie uniemożliwia dostanie się do niego zarazków, zabrudzeń czy wody. W zależności od umiejscowienia i wielkości tatuażu, taki opatrunek nosi się ok kilku do nawet 72 godzin, nie należy jednak przekraczać zalecanego czasu gojenia. Pod folią będzie się gromadził tusz, niewielka ilość krwi oraz limfy, co jest naturalnym procesem i nie trzeba się nim niepokoić. Po zdjęciu opatrunku, tatuaż nadal nie będzie zagojony (całkowity czas gojenia wynosi 1 – 1,5 miesiąca), musi być natomiast cały czas nawilżony. W tym celu należy stosować specjalny krem do tatuażu, który nakłada się na świeżą ozdobę 3/4 razy dziennie, za każdym razem gdy balsam się wchłonie.

Tatuażu nie należy dotykać brudnymi rękami ani przemywać wodą utlenioną, Octeniseptem czy jakimkolwiek innym płynem dezynfekującym. Do jego mycia nie należy także używać tradycyjnego mydła czy żelu pod prysznic, nie powinno się go także moczyć podczas długich kąpieli – wskazane są szybkie prysznice, po których tatuaż osuszany jest ręcznikiem papierowym (nie wolno pocierać ręcznikiem). Do czasu całkowitego wygojenia tatuażu nie należy:

Warto przeczytać!  Pielęgnacja skóry w różnym wieku

– kąpać się w basenach oraz naturalnych akwenach (morze, jezioro),

– opalać się,

– uprawiać intensywnych ćwiczeń,

– pozwalać zwierzętom domowym na zbliżanie się do zranionego miejsca,

– balsamować tatuażu tradycyjnymi balsamami do ciała.

 Jak dbać o tatuaż po latach?

Aby cieszyć się pięknym i dobrze widocznym wzorem przez długi czas, należy się stosować do kilku prostych zasad. Przede wszystkim, tatuaż powinien być regularnie nawilżany balsamami do ciała. Nie wolno go także opalać, zalecane jest stosowanie kremów z filtrem SPF 50, tak aby promienie słoneczne nie doprowadziły do wyblaknięcia wzoru. Jeśli tatuaż mimo odpowiedniej pielęgnacji nieco się rozjaśnił i stracił pierwotne barwy, można go odnowić – jest to zalecane raz na 10 lat.

 Co zrobić, gdy wzór po latach przestaje się podobać?

W sytuacji, w której tatuaż po latach przestał się podobać, można go całkowicie usunąć laserowo lub wykonać tzw. cover, czyli przerobienie starego wzoru na nowy. Usuwanie laserowe odbywa się zazwyczaj na kilku spotkaniach, podczas których pigment jest rozbijany na mniejsze cząsteczki, a następnie niemal całkowicie usuwany. Drugą opcją jest wykonanie coveru, który nieraz polega na dodaniu elementów do już istniejącego dzieła, zdarza się jednak, że pierwotnie istniejący wzór musi być nieco rozjaśniony laserowo, tak aby stworzyć na nim coś kompletnie nowego.

DHA