Jak ćwiczyć z ciężarkami fitness?

dziewczyna z ciężarkami na siłowni
Ciężki sprzęt i skomplikowane maszyny do treningu to już zdecydowanie przeszłość w procesie rzeźbienia sylwetki | fot.: stock.adobe.com

Dbanie o zdrowe odżywianie i smukłą sylwetkę stało się domeną współczesności. Społeczeństwo coraz więcej uwagi przykłada do racjonalnych posiłków i codziennych ćwiczeń, które wzmacniają ciało, poprawiając przy tym samopoczucie, dodając energii i budując motywację do dalszych działań. Wbrew powszechnej opinii, aby w pełni zadbać o siebie, nie trzeba kupować karnetu na siłownię, ani korzystać z usług trenera personalnego. Ulubiony trening można bowiem wykonać w zaciszu własnego domu wtedy, kiedy mamy na to czas i ochotę. Wystarczy tylko kilka ciężarków fitness, by salon zmienił się w salę do ćwiczeń, a nasze ciało nabrało pożądanego wyglądu.

Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Ciężki sprzęt i skomplikowane maszyny do treningu to już zdecydowanie przeszłość w procesie rzeźbienia sylwetki. Można bowiem o nią zawalczyć w zaciszu własnego domu czy mieszkania. Główną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność czasu, którego nie musimy tracić na dojazd na siłownię. Ten z kolei można wykorzystać na dodatkową serię ćwiczeń lub po prostu relaks po wysiłku. Domowa aktywność fizyczna jest również szansą na zaoszczędzenie pieniędzy i dostosowanie treningu do naszego czasu i możliwości. Z pewnością wpłynie to na motywację, skłaniając do podjęcia wyzwania nawet najbardziej opornych wielbicieli biernego odpoczynku na kanapie.

Ciężarki fitness – zalety treningu z obciążeniem

Ćwiczenia z ciężarkami zapewniają kompleksowy trening całego ciała, angażując w niego wszystkie mięśnie. Odpowiednio skomponowany zestaw pozwala więc pracować nad całą sylwetką i harmonijnie ją rozwijać. Co więcej, poddane wysiłkowi mięśnie zyskują równomierne obciążenie, co chroni je przed kontuzjami i nadmiernym przesileniem jednej strony. Duża różnorodność w zakresie doboru hantli sprawia, że gama ćwiczeń, jakie możemy dzięki nim wykonać jest naprawdę szeroka. Współczesny rynek odpowiedział na rosnący popyt, oferując zwolennikom aktywności fizycznej naprawdę zróżnicowaną ofertę, dostosowaną do potrzeb domowych treningów. To z kolei sprawia, że z pewnością znajdzie w niej coś dla siebie zarówno amator wzmożonego wysiłku, jak i osoba zaawansowana w rzeźbieniu swojej sylwetki. W propozycjach można przebierać, wyszukując opcje najbardziej odpowiadające potrzebom i preferencjom przyszłych użytkowników. I to właśnie decyduje o uniwersalności treningu, na który mogą składać się zarówno bardzo proste, jak i skomplikowane ćwiczenia z większym obciążeniem.

Warto przeczytać!  Jak przygotować się do maratonu?

Przykładowe ćwiczenia z ciężarkami fitness

Jak ćwiczyć z hantlami? Wybór poszczególnych sekwencji jest naprawdę spory. Co więcej, nie są one skomplikowane, a efekty będą zauważalne bardzo szybko.

Ćwiczenia na brzuch

Pierwszym z nich są tzw. brzuszki. To ćwiczenie zna chyba każdy, jeśli nie z osobistych treningów, to na pewno z lekcji wychowania fizycznego. Wzbogacone hantlami, pozwoli jeszcze bardziej zaangażować w pracę mięśnie brzucha. Powinno być wykonywane w pozycji leżącej, ze zgiętymi kolanami i stopami ustawionymi płasko na podłożu. Podczas ćwiczenia, przypominającego klasyczne brzuszki, ciężarki należy utrzymywać nad głową, a całość trzeba kilkukrotnie powtórzyć.

Inne ćwiczenie na mięśnie brzucha również wykonuje się w pozycji leżącej. Tym razem jednak ręce z hantlami powinny być ułożone nad głową. Aby prawidłowo zrealizować trening, należy podnieść wyprostowane nogi do góry i do stóp dołączyć dłonie, w których znajdują się ciężarki. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by plecy znajdowały się w dalszym ciągu w ścisłym kontakcie z podłożem.

Warto przeczytać!  Różne wady wzroku - czym się charakteryzują i skąd się biorą?

Trening dla ud i łydek

Były już brzuszki, teraz pora na przysiady. To jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, angażujące uda i łydki. Ciężarki sprawią, że będzie ono jeszcze większym wyzwaniem. Najlepiej trzymać je mocno zaciśnięte w dłoniach przy klatce piersiowej lub też w rękach, opuszczonych wzdłuż tułowia.

Górne partie ciała

Aby zaangażować górne partie ciała, warto wykonać ćwiczenie, które nazywane bywa wiosłowaniem w podporze. Pozycją wyjściową są nogi w rozkroku, ustawione nieco szerzej, niż stawy biodrowe i wyprostowane ramiona z ciężarkami w dłoniach. Unosimy prawą rękę do góry, utrzymując jednak łokieć blisko ciała. Powoli opuszczamy rękę i powtarzamy sekwencję tym razem lewą kończyną. W ten sposób ćwiczymy cały szereg mięśni, począwszy od ramion i klatki piersiowej, przez grzbiet, a skoczywszy na mięśniach brzucha.

Aby popracować nad ramionami i plecami, należy stanąć w rozkroku, utrzymując stale napięte mięśnie brzucha. Zgięte w łokciach ręce, umieścić blisko ciała. Ćwiczenie polega na lekkim ugięciu nóg i wypchaniu ciężarków do góry, a następnie na powolnym powrocie do pozycji wyjściowej.

Warto przeczytać!  Siłownia, bieganie, basen – jaki rodzaj aktywności fizycznej daje najlepsze efekty w walce z nadwagą?

Aktywność z ciężarkami fitness to również znakomity trening dla bicepsów. Należy go rozpocząć, przyjmując pozycję wyprostowaną, z lekkim rozstawieniem stóp i prostymi rękami. Następnie uginamy ramiona i przyciągamy handelki do ramion, aż nastąpi pełne zgięcie w stawach łokciowych.

Martwy ciąg z ciężarkami

Pojęcie martwego ciągu bywa łączone z rywalizacją tzw. strongmanów. Nic dziwnego, że już sama nazwa kojarzy się z litrami wylanego potu i nadludzkim wysiłkiem. Nic bardziej mylnego, choć i domowy trening z ciężarkami wymaga nieco wyrzeczeń. Aby dobrze wykonać ćwiczenie, należy ustawić się w pozycji, jak do przysiadu z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Następnie trzeba pochylać się stopniowo, trzymając hantle blisko nóg, aż znajdą się one poniżej kolan. Powrót do pozycji wyjściowej wzbogaca dodatkowo napięcie pośladków.

To tylko niektóre ćwiczenia, jakie można wykonać w domu, mając do dyspozycji wyłącznie niewielkie hantle. Ich kompaktowy charakter pozwala zabrać przyrządy wszędzie tam, gdzie możemy odbyć trening – do parku, do ogrodu i na weekend za miasto. Bogaty wachlarz możliwości sprawia, że ćwiczenia nie są monotonne i nie nudzą się po upływie krótszego lub dłuższego czasu. Dzięki temu trening z ciężarkami fitness to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy kształtować sylwetkę wolą bez konieczności zakupu karnetów i uciążliwych dojazdów do najbliższej siłowni.

MWA