PS5 Gdzie i za ile można ją dostać?

PS 5
Konsola Sony PlayStation 5 jest obecnie dostępna w dwóch opcjach: z napędem optycznym Blu-ray (PlayStation 5) i bez napędu optycznego (PlayStation 5 Digital Edition) | fot.: stock.adobe.com

Na początku był chaos… Mimo iż najnowsza konsola od japońskiego producenta elektroniki, marki Sony, miała premierę 12 listopada 2020 roku, to problemy związane z koronawiruresem, spowodowały że niewiele osób mogło się cieszyć z posiadania PlayStation 5 zaraz po premierze.

Byly problemy, jak jest obecnie z dostępnością?

Brak kart graficznych, oraz chipów potrzebnych do ich produkcji, spowodowany przez pandemię która zakłóciła łańcuchy dostaw, oraz górników kryptowalut, którzy wykupowali duże ilości tychże podzespołów, sprawił że japoński gigant elektroniczny miał spory problem z produkcją odpowiedniej ilości PS5. Na dziś dzień, sytuacja ma się zdecydowanie lepiej. Praktycznie wszystkie sklepy ze sprzętem elektronicznym, na polskim rynku mają na swoich półkach dziewiątą generację konsol od Sony. Również sklepy internetowe w swojej ofercie, posiadają wspomnianą wyżej konsolę. Istnieje także rynek wtórny, czyli sprzedaż na serwisach aukcyjnych. Tam możemy znaleźć używany jak i nowy sprzęt w okazyjnych cenach, ale o tym za chwilę.

Warto przeczytać!  Ciekawostki na temat najnowszych kart graficznych i procesorów komputerowych

Ceny w sklepie, a na rynku wtórnym 

Konsola Sony PlayStation 5 jest obecnie dostępna w dwóch opcjach: z napędem optycznym Blu-ray (PlayStation 5) i bez napędu optycznego (PlayStation 5 Digital Edition). Czym się od siebie różnią te modele? W zasadzie tylko tym, że pierwsza ma napęd Blu-ray a druga nie. Wszystkie pozostałe podzespoły nie różnią się niczym. Sercem konsoli jest procesor od AMD, ZEN 2 ośmiordzeniowa bestia o taktowaniu 3.5 GHz. Karta graficzna również od AMD, model RDNA ma moc 10.28 teraflopów, częstotliwość taktowania to 2.23 GHz, posiada także wsparcie dla ray tracingu. Ta specyfikacja w połączeniu z 16 GB pamięci RAM GDDR6, w zupełności odpowiada oczekiwaniom graczy. Drugą a zarazem ostatnią różnicą, jest cena. Wersja bez napędu jest tańsza od 200 do nawet 1000 złotych. Więc po co przepłacać? Otóż wielu graczy nie jest przekonanych do cyfrowych wersji gier, wolą być posiadaczami wersji fizycznej. Przejdźmy jednak do cen, a te są bardzo zróżnicowane. W sklepach Internetowych jak i stacjonarnych, wachają się od około 2800 złotych do 3200 za wersję bez napędu. Różnica w cenie wynika z różnorodności gier lub ich braku w zestawie. Wersja z Blu-ray to koszt 2999zł do nawet 3900, powód jak wyżej: gry i dodatki. Na rynku wtórnym  czasami można złapać nie lada okazję. Na portalach aukcyjnych ceny za używany sprzęt zaczynają się w granicach 2400zł, a kończą mniej więcej na 3200. ,,Nowa” konsola ze strony z aukcjami, kosztuje około 3 do 3,5 tysiąca. Jednak korzystając z serwisów aukcyjnych, trzeba się liczyć z tym że sprzęt może mieć liczne ślady użytkowania, bądź co gorsza w ogóle nie działać. Nawet konsole oznaczone jako  ,,Nowe”, wcale nie muszą być nieużywane. Dlatego, najlepiej gdyby przed zakupem, istniała możliwość obejrzenia sprzętu.

Warto przeczytać!  Granie w chmurze – co mamy do wyboru?

Tak więc problem z dostępnością konsol od Sony, raczej już został zażegnany. Możemy więc na spokojnie udać się do elektromarketu, bądź zamówić przez internet i cieszyć się rozrywką płynącą z gry na PlayStation 5.

JGI