Polski rynek gier wideo w 2020 roku – najważniejsze premiery krajowych produkcji

Miasto w stylu cyberpunk
W 2020 roku wreszcie zadebiutuje Cyberpunk 2077 oraz Dying Light 2, ale to nie wszystko | fot.: stock.adobe.com

Tym razem nie musimy zerkać na propozycje zagranicznych deweloperów, bo rodzimi twórcy szykują wiele ciekawych pozycji. W 2020 roku wreszcie zadebiutuje Cyberpunk 2077 oraz Dying Light 2, ale to nie wszystko. Fani polskiego gamedevu mogą liczyć na wiele godzin świetnej zabawy.

Cyberpunk 2077 – Keanu Reeves i spółka

Nowe dzieło twórców gry Wiedźmin 3: Dziki Gon – studia CD Projekt RED – to zdecydowanie jedna z najbardziej wyczekiwanych pozycji na rynku gier. Jej akcja toczy się w świecie przyszłości, w którym na porządku dziennym są implanty rozszerzające możliwości ludzkiego ciała i umysłu. W Cyberpunk 2077 gracze będą mogli zwiedzić Night City, które przemierzać będą za sterami nowoczesnych motocykli oraz samochodów. Głównym bohater jest początkujący najemnik V, który nagle wchodzi w posiadanie czipu gwarantującego nieśmiertelność, przez co staje się celem wszystkich bossów w mieście. Produkcja oparta została na podręczniku RPG stworzonym przez Mike’a Pondsmitha, a w jednej z głównych ról zobaczymy gwiazdę filmów z serii Matrix, czyli Keanu Reevesa.

Warto przeczytać!  Nad czym teraz pracuje studio CD Projekt Red?

Cyberpunk 2077 zadebiutuje 16 kwietnia na PC oraz konsolach PS4 i Xbox One. Co więcej, dla fanów science-fiction świat nie skończy się na twórczości CD Projekt RED. Studio One More Level pracuje nad grą akcji Ghostrunner, a Anshar Studios tworzy RPG-a Gamedec opartego na prozie Marcina Przybyłka. Premiery obu produkcji zapowiedziano na rok 2020.

Dying Light 2 – dla fanów walki z żywymi trupami

Pierwsza część Dying Light na rynku polskim i zagranicznym ma status kultowy. Dzieło Techlandu nadal cieszy się sporym zainteresowaniem, choć od premiery minęło już 5 lat. W Dying Light 2 ponownie zobaczymy postapokaliptyczny świat, w którym garstka ocalałych musi walczyć o przetrwanie z zombiakami. To rozbudowana gra o otwartej strukturze, nieliniowej fabule oraz wielu możliwościach rozwiązania każdej misji. Warto wspomnieć, że do pracy nad scenariuszem studio zatrudniło weterana branży – Chrisa Avellone’a – jednego z współtwórców serii Fallout oraz Pillars of Eternity. Na poziom tego elementu z pewnością nie będziemy narzekać.

Warto przeczytać!  Krioprezerwacja, 3D bioprinting, usuwanie wadliwych genów, czyli kolejne, medyczne sposoby na „unieśmiertelnianie” człowieka

Niestety, Techland nie zdradził jeszcze dokładnej daty premiery Dying Light 2. Temat ten warto jednak śledzić.

Chernobylite – jakie tajemnice skrywa Czarnobyl?

Mniejsza produkcja, która częściowo sponsorowana jest przez użytkowników platformy Kickstarter. To gra przygodowa z elementami survivalu, której akcja ma miejsce w Czarnobylu, w tzw. Strefie Wykluczenia. Twórcy Chernobylite wielokrotnie odwiedzili ten region na Ukrainie, by jak najlepiej go odwzorować. W grze znajdziemy elementy oparte na rozwiązywaniu zagadek, eksploracji oraz walce. Fabuła podąży za ukochaną głównego bohatera, która zaginęła w Czarnobylu przed 30 latami. Protagonista postanowił w końcu poznać tajemnice jej zniknięcia. 

Chernobylite nie ma jeszcze daty premiery, choć gra powinna zadebiutować na przełomie 2020 i 2021 roku. Produkcję można już jednak przetestować w ramach wczesnego dostępu na platformach GOG.com oraz Steam. Jest to wersja prototypowa.

Warto przeczytać!  Słuchawki douszne i nauszne – które, do jakich celów i dla kogo okażą się lepsze?

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że w zestawieniu najciekawiej prezentuje się Cyberpunk 2077. To nie tylko gra, ale ogromne przedsięwzięcie, które może przynieść deweloperom jeszcze większą popularność. Po fenomenalnej serii o wiedźminie Geralcie z Rivii oczekiwania są bardzo wysokie. Na sukces wydaje się skazane Dying Light 2. Produkcja Techlandu budzi duże zainteresowanie nie tylko wśród fanów żywych trupów i wszystko wskazuje na to, że jej sprzedaż przebije pierwszą odsłonę. Chernobylite to z kolei czarny koń polskiego rynku gier. Tytuł nie może pochwalić się wielomilionowym budżetem, ale dzięki mrocznemu klimatowi i miejscu akcji może spodobać się wszystkim entuzjastom kultowej cyklu S.T.A.L.K.E.R. Tych wciąż jest bardzo wielu, nie tylko w Polsce.

W 2020 roku powinniśmy też zobaczyć strzelankę Witchcraft od autorów gier Bulletstorm i Painkiller, symulator zarządzania marynarzami UBOAT oraz RPG w klimatach fantasy Dark Envoy. To warte uwagi produkcje, które jednak tworzone są z mniejszym rozmachem.

KKA