Komputer gamingowy vs konsola do gier – na co warto postawić

komputer gamingowy
Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym wyborem jest komputer gamningowy, czy konsola do gier? Niestety nie | fot.: stock.adobe.com

Każdy pasjonat gier doskonale wie, jak ważny jest sprzęt, na którym się gra. To od niego bowiem w największej mierze zależy choćby sam komfort grania. Miłośnicy gier są jednak pod kątem sprzętu dość podzieleni. Część z nich uważa, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest komputer gamingowy. Inni z kolei zdecydowanie stawiają na konsolę do gier. Co zatem sprawdzi się lepiej?

Komfort gry

Zarówno komputer gamingowy, jak i konsola do gier ma wiele swoich zalet. Aby zdecydować, które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w przypadku gier, warto przeanalizować kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest komfort gry. Pod tym względem wydaje się, że o wiele lepiej sprawdza się konsola do gier. Wynika to choćby z tego, że jest to sprzęt, który stworzony został konkretnie właśnie do gier. Oznacza to, że jej obsługa w dużej mierze jest o wiele prostsza w porównaniu z komputerem gamingowym. Dużą zaletą konsoli pod tym kątem jest także to, że nie ma tu ryzyka wystąpienia jakiegoś problemu z uruchomieniem gry. Te bowiem jeśli tworzone są na konkretny model konsoli, to można mieć pewność, że będą z nimi w pełni kompatybilne. Jeśli chodzi o komfort gry, to nie można pominąć tego, że na konsoli gra się za pomocą ergonomicznych padów. Co więcej, na rynku jest ich naprawdę szeroka oferta. Dzięki temu dobrać można takie pady, które najlepiej odpowiadają na indywidualne potrzeby i oczekiwania. Wielu gry wskazuje, że granie na padach jest o wiele wygodniejsze w porównaniu z klawiaturą. W przypadku komputerów rozwiązaniem może być jednak kontroler. Nie bez znaczenia jest także wygoda siedzenia. Gra na konsoli daje o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o przyjęcie wygodnej pozycji. Można siedzieć, stać, czy nawet leżeć. W przypadku komputera jedyną możliwością jest toczenie rozgrywki w fotelu.

Warto przeczytać!  Najwyższe w historii transfery polskich piłkarzy

Jakość grafiki i płynność gry

Kolejne istotne kryteria, które należy mieć na uwadze, porównując komputer gamingowy i konsolę to jakość grafiki i płynność gry. Pod tym względem wydaje się, że to komputer ma pierwszeństwo nad konsolą. Dlaczego? Konsola do gier stanowi zamkniętą strukturę. Oznacza to, że cechuje się pewnymi ograniczeniami, jeśli chodzi o swoje zasoby. W przypadku komputera gamingowego zawsze istnieje możliwość wymiany wybranych podzespołów. Mowa tu choćby o wymianie starszej karty graficznej na nowszą. Konsola takich możliwości nie daje. Posiadając starszy model konsoli, liczyć trzeba się z tym, że nowe gry mogą sprawiać problem. Jakość grafiki i płynność gry może dawać wiele do życzenia. Rozwiązaniem jest jedynie zakupu nowszej konsoli. Dodać trzeba, że w przypadku konsoli bardzo ważna jest także jakość ekranu, do którego ma być ona podłączona. Istotna jest tu choćby wysoka rozdzielczość, odpowiednia matryca, czy niskie opóźnienie sygnału. Decydując się zatem na konsolę, pamiętać trzeba również o parametrach swojego telewizora.

Warto przeczytać!  Ciekawostki na temat najnowszych kart graficznych i procesorów komputerowych

Dostęp do gier

Na koniec nie można pominąć kwestii dostępności do gier. Choć od dłuższego coraz więcej tytułów wychodzi zarówno na konsole, jak i komputery, to jednak przyznać trzeba, że konsole nadal wiodą pod tym względem prym. Prawdopodobnie pod tym kątem w przyszłości między oboma urządzeniami będzie można postawić znak równości. Dziś to właściciele konsol mogą cieszyć się większym dostępem do gier. Warto tu podkreślić także fakt, że wciąż wiele tytułów najpierw wychodzi na konsole, a dopiero późnej na komputery. Zwolennicy konsol mogą zatem cieszyć się szybszym dostępem do najnowszych gier.

Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym wyborem jest komputer gamingowy, czy konsola do gier? Niestety nie. Każde z tych urządzeń ma swoje zalety. Wszystko zatem zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji gracza.

Warto przeczytać!  Wyposażenie e-sportowca – co jest potrzebne, aby profesjonalnie „wejść do gry”?

PIN