Notebooki gamingowe – co warto wiedzieć

laptop gamingowy
Zakup wysokiej jakości sprzętu do gier nie jest łatwym zadaniem | fot.: stock.adobe.com

Laptopy gamingowe cieszą się rosnącą popularnością. Kupujemy je coraz częściej. Jak widać po nazwie, jest to sprzęt przeznaczony głównie dla graczy. Warto jednak pamiętać, że te urządzenia świetnie sprawdzą się również w codziennym użytkowaniu. Ponieważ ich parametry zwykle reprezentują bardzo wysoki poziom, uważane są za lepsze i wydajniejsze od zwykłych laptopów. Zakup wysokiej jakości sprzętu do gier nie jest łatwym zadaniem.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu laptopa gamingowego? 

Przy zakupie laptopa idealny laptop powinien mieć kilka początkowych cech. Zastosowanie i kontekst są bardzo ważne. Urządzenia, które kupujemy dla naszych dziadków, wymagają innej specyfikacji laptopów, innej do pracy zawodowej wymagającej dużej mocy obliczeniowej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? W tym artykule pokażemy Ci kilka różnych sposobów radzenia sobie z tym nie tak łatwym tematem. Możesz wybrać laptopa na podstawie następujących kryteriów: ceny, przeznaczenia, stanu i innych czynników. Podpowiadamy również, jakie akcesoria możesz dodać do swojego komputera, aby zwiększyć jego wydajność.

Warto przeczytać!  Capoeira – Taniec czy walka? Odkrywanie afro-brazylijskiej sztuki walki

Jaka karta graficzna w laptopie gamingowym? 

Zapaleni gracze zazwyczaj spędzają przed komputerem wiele godzin. Poza dobrymi kartami graficznymi do laptopów (do gier) powinniśmy zwrócić uwagę również na odpowiednie chłodzenie. Jest to tym bardziej istotne, gdy komputer posiada pamięć RAM odpowiednią dla standardu rozdzielczości 4K. W takim razie warto zainwestować w dedykowaną kartę graficzną z podwójnym wentylatorem na łożyskach kulkowych. Warto też sprawdzić ranking kart graficznych w laptopach dostępnych w internecie, zanim zdecydujemy się na zakup. Najpopularniejsze firmy produkujące karty graficzne do laptopów to AMD Graphics i Nvidia Graphics. Obaj producenci oferują zarówno podstawowe modele przeznaczone do komputerów osobistych, jak i modele zaawansowane. Jeśli chodzi o karty graficzne do laptopów, oto niektóre z najlepszych rekomendacji dla graczy w tej chwili.

Warto przeczytać!  Komputer gamingowy vs konsola do gier - na co warto postawić

Jaki procesor w laptopie gamingowym? 

Mobilny procesor Intel Core i5 to absolutne minimum do odtwarzania w rozdzielczości Full HD, zapewniające płynną wielowątkowość urządzenia. Dwurdzeniowe warianty procesorów Intel Core i7 nie są od nich dużo lepsze. Laptop do gier, którego pragną gracze, to mobilna wersja procesora Intel Core i7 z 4 rdzeniami. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko granie z odpowiednią liczbą klatek na sekundę w grach wykorzystujących w pełni wielordzeniowość, ale także jednoczesne streamowanie gier na Twitchu.

Ile pamięci RAM w laptopie gamingowym? 

Zazwyczaj w laptopach do gier pamięć RAM można łatwo rozbudować. Obecnie naszym celem jest konfiguracja laptopa z 16 GB pamięci RAM, ale znowu zależy to od aplikacji. W grach mniej wymagających sprzętowo można wykorzystać 8 GB. Jednak w przypadku wysokobudżetowych gier 16 GB wystarczy. Ilość pamięci RAM zależy również od tego, co jeszcze chcesz robić z komputerem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić laptopa z 8 GB RAM, tylko po to, by rok później przekonać się, że to dla Ciebie za mało, a potem dołożyć kolejną kostkę. Jednak dla spokoju ducha kup laptopa do gier z 16 GB pamięci RAM. Na koniec warto wspomnieć, że w zestawieniu produktów nie znajdziemy informacji o gęstości kości w modułach.

Warto przeczytać!  Polski rynek gier wideo w 2020 roku – najważniejsze premiery krajowych produkcji

DKU