Jakie filmy animowane stały się ważnymi dziełami w historii światowej kinematografii?

klasyczna animacja
Tego typu produkcje powstają zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie zawsze jednak tak było | fot.: stock.adobe.com

Dzisiaj filmy animowane są stałym elementem kinematografii. Tego typu produkcje powstają zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie zawsze jednak tak było. Przez dziesięciolecia film animowany kojarzył się jednoznacznie – z rozrywką dla najmłodszych. Dzisiaj opowiemy o tym, jak rozwijała się ta konkretna dziedzina rozrywki.

Kot Felix

Dla wielu widzów nierozerwalnie związana z kinematografią jest Myszka Miki. Warto jednak wspomnieć o tym, że przed nią pojawili się inni animowani bohaterowie. Jeden z najważniejszych to Kot Felix. Pierwszy odcinek o jego przygodach zagościł na ekranach kin już w roku 1919.

Warto zwrócić uwagę na to, że Kot Felix zachowuje się i wygląda bardzo podobnie do bohaterów współczesnych kreskówek. Wielu znawców uważa, że to właśnie ten stworzony przez Pata Sulivana zwierzak ustalił standardy dla wielu późniejszych animków.

Warto przeczytać!  Kultowe filmy nagrane na nowo, czyli najsłynniejsze remake’i w historii kina

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Walt Disney budując swoje imperium oczywiście stał na ramionach innych. Jednocześnie jednak nie można mu odmówić wielkiego wkładu w historię animacji. Wydana w 1937 roku produkcja “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” to pierwsza pełnometrażowa kreskówka w historii. Warto też zwrócić uwagę, że tytuł należy do forpoczty kina kolorowego. Pod koniec dwudziestolecia widzowie w dalszym ciągu oglądali większość filmów w czerni i bieli.

Zakochany Kundel

Disney przez następne dziesięciolecia jednoznacznie dominuje świat animacji. Po odniesieniu sukcesu przez Śnieżkę, idzie za ciosem i tworzy kolejne dzieła oparte na znanych bajkach. Za sprawą tej wytwórni na ekranach pojawiają się kolejne obiegowe historie. W 1950 roku możemy obejrzeć “Calineczkę” a w 1953 “Piotrusia Pana”. Do repertuaru stworzonego przez Walta imperium dołączają również filmy animowane oparte na oryginalnych scenariuszach. Jeden z nich to “Bambi”. Innym przykładem jest “Zakochany kundel” z 1955.

Warto przeczytać!  Kilka horrorów na dobry, straszny wieczór!

Folwark zwierzęcy

Bohaterami “Folwarku zwierzęcego” są mówiące świnie i inni mieszkańcy farmy. Nic więc dziwnego, że film często przyciąga uwagę dzieci. Jednocześnie warto podkreślić, że nie jest on przeznaczony dla najmłodszych. Ta wydana w 1954 ekranizacja powieści Orwella to brutalna satyra z gorzkim morałem.

Żółta łódź podwodna

Nie każdy wie, że Beatlesi kręcili filmy. W rzeczywistości mają ich na koncie kilka. Jeden to “Żółta łódź podwodna” (1968). Jest to absurdalna komedia – zdecydowanie skierowana do starszego widza. Warto wspomnieć, że podczas seansu na ekranie zobaczymy bardzo dużą ilość motywów psychodelicznych.

Toy Story

Wymienione powyżej filmy animowane były tworzone poprzez rysowanie. “Toy Story” to kolejny kamień milowy w rozwoju gatunku. Uchodzi za pierwszy pełnometrażowy film wykonany w technice animacji komputerowej. Dzisiaj to właśnie ta metoda dominuje na rynku.

Warto przeczytać!  Matthew McConaughey - najlepsze role

Shrek

Twórcy filmu pewnym krokiem przeszli po szlaku przetartym przez “Toy Story”. Pod względem techniki produkcji “Shrek” nie wyróżnia się aż tak bardzo. Już jego scenariusz to coś, co było do tej pory mało popularne. Historia jest przeznaczona dla dzieci, ale jednocześnie zawiera żarty, które zrozumieją tylko dorośli.

TBI