Słuchawki douszne i nauszne – które, do jakich celów i dla kogo okażą się lepsze?

Starszy człowiek z brodą i tatuażem i błękitnymi słuchawkami na uszach
Słuchawki nauszne to gadżet, który nakładany jest na uszy. Większość słuchawek tego typu posiada zazwyczaj pałąk, opierający się na głowie, oraz zabezpieczający słuchawki przed spadaniem | fot.: stock.adobe.com

Słuchawki to bardzo przydatny i niezbędny gadżet, który daje nam możliwość słuchania muzyki w każdym miejscu, czy to na ulicy, w autobusie czy też w zaciszu domowym. Ogólnie rzecz biorąc, wyróżnia się dwa rodzaje słuchawek, douszne i nauszne. Czym różnią się od siebie oba te typy i który z nich wybrać, aby móc w pełni cieszyć się słuchaną muzyką?

Słuchawki douszne-jakie są rodzaje i czym się różnią?

Jak nazwa sugeruje, słuchawki douszne to taki rodzaj słuchawek, które wkładamy do uszu. W tego rodzaju słuchawkach wyróżniamy dwa typy: słuchawki dokanałowe oraz słuchawki douszne.

Słuchawki dokanałowe charakteryzują się tym, że umieszczamy je głębiej w kanale usznym. Co za tym idzie, daje nam to lepszą jakość dźwięku, oraz zdecydowanie większą izolację od otoczenia. Dodatkowo takie słuchawki nie wypadają tak łatwo z uszu, są więc znacznie wygodniejsze.

Warto przeczytać!  Przyglądamy się dostępnym współcześnie słuchawkom bezprzewodowym. Co mają do zaoferowania?

Słuchawki douszne natomiast nie są umieszczane tak głęboko w uchu, co oznacza, że dźwięki z otoczenia będą bardziej słyszalne, a sama muzyka będzie mniej wyraźna. Warto wspomnieć, że taki rodzaj słuchawek jest nieco bezpieczniejszy dla słuchu, w sytuacji, gdy słuchamy głośnej muzyki.

Słuchawki nauszne-czym różnią się od dousznych i jakie są rodzaje?

Słuchawki nauszne to gadżet, który nakładany jest na uszy. Większość słuchawek tego typu posiada zazwyczaj pałąk, opierający się na głowie, oraz zabezpieczający słuchawki przed spadaniem. Tutaj również wyróżniamy kilka rodzajów takich słuchawek. Słuchawki nauszne więc dzielą się na zamknięte, czyli takie, które najlepiej izolują od dźwięków otoczenia, a zarazem dają nam możliwość słuchania muzyki najwyższej jakości i nie jest ona słyszalna przez otoczenie, otwarte, które są przeciwieństwem zamkniętych, oraz półotwarte łączące w sobie zarówno cechy zamkniętych, jak i otwartych, co oznacza, że powinny dość dobrze izolować od dźwięków otoczenia oraz zapewniać dobry dźwięk słyszalnej przez nas muzyki.

Warto przeczytać!  Współczesna kryminalistyka – jakie rozwiązania pozwoliły na zamknięcie wielu niewyjaśnionych spraw?

Kiedy wybrać słuchawki douszne?

Douszne słuchawki będą idealnym wyborem, jeżeli kluczową kwestią jest dla nas mobilność. Takie słuchawki bowiem można przenosić w łatwy i komfortowy sposób, a korzystać z nich bez zbędnych przeszkód możemy praktycznie wszędzie, czy to w podróży, pociągu lub podczas uprawiania sportu. To, co dodatkowo cechuje słuchawki douszne, to fakt, że używając ich, łatwiej zachowujemy kontakt z rzeczywistością.

Dla kogo słuchawki nauszne?

Słuchawki nauszne natomiast najlepiej sprawdzą się w zaciszu domowym, gdzie nie będziemy nikomu przeszkadzać. Nauszne słuchawki zamknięte będą idealnym wyborem dla gracza, pozwolą mu bowiem perfekcyjnie słyszeć dźwięki i muzykę z gry, odizolowując przy tym od dźwięków otoczenia. Są to również bardzo dobre słuchawki na przejażdżki rowerowe. Dzięki zamontowanemu przy nich pałąkowi nie powinny spadać.

Warto przeczytać!  Technologiczne nowinki: co warto wiedzieć o dzisiejszych zestawach do rzeczywistości wirtualnej?

Podsumowując, wszystko zależy tak naprawdę od naszych potrzeb, kluczowe jest to, czy zależy nam na wysokiej jakości muzyce, a także czy ważna jest dla nas izolacja od dźwięków otoczenia. Inne słuchawki wybierzemy, gdy idziemy pobiegać, a inne, gdy w zaciszu domowym chcemy posłuchać muzyki. Ważna jest również kwestia zdrowotna, istotne jest bowiem, aby nie nadwerężać niepotrzebnie swojego słuchu i nie uszkodzić go.

EJA