Nie musisz całkiem żegnać się z mięsem!

Zróżnicowane propozycje diety
Warto pamiętać, że nie musimy całkowicie żegnać się z mięsem, aby pozostać zdrowym. Kluczowy jest tutaj umiar | fot.: stock.adobe.com

Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że powinniśmy zdrowo się odżywiać oraz uprawiać aktywny styl życia, w którym nie brakuje sportu i gimnastyki. Dobrze jest zastanowić się, jakie mamy nawyki oraz czy jesteśmy gotowi do zmian, jeśli zauważymy, że coś robimy nieprawidłowo. Wszystkim nam zależy na zdrowiu.

Znaczenie mięsa w diecie

Chcemy długo zachować atrakcyjny i młody wygląd. Właśnie dlatego zdobywamy się na zmiany, nawet jeśli są dla nas niewygodne lub wiążą się z wyjściem z własnej strefy komfortu. To właśnie sposób, w jaki podchodzimy do naszego życia, pokazuje jaką mamy osobowość oraz czy nasza motywacja jest wystarczająca. Niektóre osoby chcą zrezygnować z jedzenia mięsa, ponieważ wiele faktów przemawia za tym, że jego nadmierne spożywanie nie przynosi dobrych efektów i przyczynia się do powstawania wielu chorób.  Dlatego wiele osób na początek rezygnuje z tłustego mięsa, na przykład wieprzowiny (choć warto pamiętać że schab jest mięsem chudym). Dużą popularnością cieszy się również drób i wołowina. Jest to też nasza forma tradycji, która sprawia, że trudno nam się rozstać z mięsem. W naszych obiadach, mięso na ogół stanowi główną bazę i stanowi synonim wartościowego obiadu.

Warto przeczytać!  Nie tylko niskie temperatury za oknem, czyli różne, w tym zdrowotne, powody częstego odczuwania zimna

Smak, tradycja, przyzwyczajenia

Niektóre osoby nie wyobrażają sobie, że mogłyby zrezygnować z tradycyjnego gulaszu czy kotletów, jednak okazuje się, że zastąpienie mięsnych produktów większą ilością warzyw przynosi dobre rezultaty. Warto pamiętać, że nie musimy całkowicie żegnać się z mięsem, aby pozostać zdrowym. Kluczowy jest tutaj umiar. Niektóre osoby postanowiły, że nadal będą spożywały drób czyli mięso z kurczaka i indyka. Inne ograniczają się jedynie do ryb. Nie jedzą ich jednak codziennie. Postanowiły ograniczyć spożywanie produktów mięsnych do dwóch lub trzech razy w tygodniu. Okazuje się, że jest to całkowicie wystarczające. Nasz organizm pozyska sobie składniki odżywcze, których potrzebuje, a my nie będziemy musieli drastycznie zmieniać ani przyzwyczajeń, ani upodobań.

Warto przeczytać!  Czy słodziki zamiast cukru to dobry wybór?

Na początek możemy zrezygnować także z bulionów opartych na mięsie na korzyść wywarów warzywnych. Spróbujmy wyeliminować wędliny, albo także je ograniczyć do minimum. To dobry czas aby znaleźć ciekawe strączkowe zamienniki naszych ulubionych pasztetów, burgerów czy mięsnych kawałków w tortillach.

Warto zadbać o różnorodność w diecie. Nie może w niej brakować białka, węglowodanów, kwasów tłuszczowych jedno i wielonienasyconych. Dzięki temu jest duża szansa, że będziemy dobrze się czuć. Zadbajmy więc o zbilansowaną dietę.

Bogaty jadłospis i równowaga

Jeśli zrezygnujemy z mięsa gwałtownie czyli z dnia na dzień i nie zadbamy o odpowiednie zastępstwo dla mięsa, może się okazać, że doprowadzi to do osłabienia i anemii. Kiepska morfologia mogłaby źle wpływać na nasze samopoczucie, dlatego jeśli postanowimy ograniczyć obecność mięsa w diecie to warto po jakimś czasie zrobić sobie profilaktyczne badania, które wykażą czy nie brakuje nam pewnych substancji i mikroelementów. Duże zmiany warto konsultować z lekarzem, który podpowie nam, co będzie korzystne dla nas indywidualnie. To, co pomaga komuś, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Czasami okazuje się również, że wizyta u dietetyka pozwala nam więcej zrozumieć. Możemy powiedzieć, że zdrowy styl życia to równowaga, umiar i pozytywne zwyczaje, które przełożą się na nasze świetne samopoczucie na co dzień.

Warto przeczytać!  Rola białka w codziennym odżywianiu: dlaczego jest tak ważne?

AWO