Bojack Horseman – czyli klasyczna kreskówka dla dorosłych

BoJack Horseman
Jednym z walorów serialu "Bojack Horseman" jest niewątpliwie jego warstwa humorystyczna | fot.: netflix

Serial o koniu – czy taki opis brzmi zachęcająco? Cóż, niekoniecznie. Ale jeśli dodać do tego, że produkcja jest animowana, a jej główny bohater, czyli rysunkowy koń, jak nikt potrafi opowiedzieć o tym, co tak naprawdę dręczy nas, ludzi? Właśnie o tym, wewnętrznych rozterkach i moralnych upadkach, jest Netflixowa seria “Bojack Horseman” – serial, wobec którego trudno zachować obojętność.

Bojack Horseman – o czym jest?

“Bojack Horseman” to serial animowany produkcji amerykańskiej dostępny na platformie Netflix w wersji z napisami lub polskim dubbingiem. Kolejne sezony serii (zrealizowano łącznie 6) ukazywały się w latach 2014-2020.

Przedstawia historię tytułowego Bojacka Horsemana, czyli antropomorficznego konia, który zyskał dużą popularność po występie w sitcomie z końca XX wieku. Widz poznaje bohatera lata później, gdy 5 minut największej sławy kopytnego aktora dawno minęło, a sam Bojack wiedzie dostatni, choć pełen upadków żywot. O jakichkolwiek wzlotach w historii przygasłej gwiazdy telewizji trudno bowiem mówić – codzienność Bojacka wypełniają puste kieliszki po alkoholu i towarzyskie zgrzyty oraz niepowodzenia.

Warto przeczytać!  Sztuka kulinarna jako forma wyrazu: Trendy i wpływ na kulturę popularną

W pewnym momencie Bojack otrzymuje jednak szansę powrotu na celebrycki szczyt. W przedsięwzięciu wspierają go agentka Princess Carolyn, kumpel Todd, a także ghostwriterka Diane. To między innymi niełatwą drogę Bojacka do ponownego rozwoju kariery mają okazję prześledzić odbiorcy show Netflixa.

Koń by się uśmiał

Jednym z walorów serialu “Bojack Horseman” jest niewątpliwie jego warstwa humorystyczna. Twórcy serii nie boją się żartów okraszonych ironią, cynicznych, a nawet nieco szyderczych. W “Bojacku” znalazło się i miejsce dla bardziej abstrakcyjnego humoru oraz jego “czarnej odmiany” – z tego względu bardziej wrażliwi widzowie mogą czuć się momentami nieco zniesmaczeni. Nie zmienia to jednak faktu, iż humor występuje w produkcji Netflixa w swej błyskotliwej, wartej docenienia formie.

Warto przeczytać!  Dark - serial dla fanów mrocznego klimatu
BoJack Horseman klasyk
O “Bojacku Horsemanie” śmiało można powiedzieć, iż jest produkcją z gatunku dramat, a nawet tą z zacięciem psychologicznym | fot.: Netflix

Dla zmęczonego konia i uzda ciężka

Mimo to humor, choć niewątpliwie sprzyja pozytywnym wrażeniom z seansu, nie jest tym, co z “Bojacka” wybrzmiewa najmocniej. Setki tysięcy fanów pokochało bowiem serię za tragiczny aspekt jej fabuły. O “Bojacku Horsemanie” śmiało można powiedzieć, iż jest produkcją z gatunku dramat, a nawet tą z zacięciem psychologicznym. Życie byłego gwiazdora to prawdziwy skok w głąb życiowych rozterek, nierozwiązanych spraw i trudnych relacji z otoczeniem. Bojack podejmuje szereg złych decyzji, których konsekwencją jest powolna destrukcja jego życia. W realności kłopotów, jakie na siebie sprowadza, łatwo odnaleźć cząstkę siebie – tym samym Bojack staje się bohaterem godnym nie tylko pogardy, ale i współczucia.

Jaki koń jest każdy widzi

“Bojack Horseman” to show zaskakujące, które pod warstwą dobrego humoru skrywa szereg refleksji poświęconych układaniu dorosłego życia i trudności, jaką sprawia szukanie w nim równowagi, szczęścia czy spełnienia. To serial niewątpliwie wyjątkowy, dający do myślenia, a przy tym mocno angażujący. Jednocześnie to także produkcja, z którą niewątpliwie powinni zapoznać się widzowie oczekujący od seansu emocjonalnego rollercoastera. Bojack to bohater pełen sprzeczności, co otwiera drogę do tego, by równie mocno go pokochać, co znienawidzić.

Warto przeczytać!  Jakie filmy animowane stały się ważnymi dziełami w historii światowej kinematografii?

NNI