Neil Gaiman – klasyk fantastyki

Sandman
Neil Gaiman należy do grona najwybitniejszych pisarzy początku XXI wieku | fot.: stock.adobe.com

Neil Gaiman to autor znany każdemu miłośnikowi fantastyki. Jako, że jego twórczość nierzadko wychodzi poza ramy tego gatunku, to warto się jej przyjrzeć bliżej. Podpowiadamy, jakie są największego dokonania tego popularnego autora.

Neil Gaiman – krótka biografia

Urodził się w 1960 roku w Anglii i posiada polsko-żydowskie korzenie. Obok Stephena Kinga i Georga R.R. Martina stanowi jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców fantastyki na świecie. Ponadto zajmuje się pisanie scenariuszy, redakcją oraz tworzeniem komiksów i powieści graficznych. Jego fascynacja do literatury narodziła się w młodości, kiedy to spędzał dużą ilość czasu wolnego czytając lub buszując po bibliotekach i rozmawiając z ich pracownikami. Dzięki tego rodzaju zainteresowaniom pozyskał wiedzę, która pozwala mu wykorzystać swoją ogromną wyobraźnie. Inspirował się klasycznymi dziełami z gatunku fantasy, takimi jak: “Władca Pierścieni” Tolkiena oraz “Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla oraz twórczością Edgara Allana Poe.

Warto przeczytać!  Fenomen reboots i remake'ów: dlaczego popkultura nieustannie sięga do swoich korzeni?

Neil Gaiman – kariera pisarska

Swoją karierę zaczynał jako dziennikarz piszący dla brytyjskiego czasopisma poruszającego tematykę literatury fantastycznej. Swoją pierwszą powieść graficzną pt.”Drastyczne przypadki” stworzył we współpracy z rysownikiem Dave’em McKeanem. Wspomniane dzieło zostało przyjęte z dużym entuzjazmem czego owocem było powstanie serii Sandman wydawanej przez DC Comics. Te popularne komiksy zapewniły mu prestiżową Nagrodę Hugo. Gaiman stworzył wiele dzieł dla młodszych czytelników, należy tu wymienić takie tytuły jak: “Księga cmentarna“, “Wilki w ścianach” i znana na całym świecie “Koralina“. Ta ostatnia doczekała się udanej ekranizacji. Jeśli chodzi o książki dla dorosłych Neil Gaiman zasłynął z powieści “Amerykańcy bogowie“. Jest to urban fantasy, którego motyw stanowią starożytni bogowie, którzy zamieszkują tereny współczesnych Stanów Zjednoczonych. Wspomniane boskie istoty stają do walki z nowoczesną technologią, która sprawia, że odchodzą w całkowite zapomnienia. Książka została zrealizowana w postaci serialu i jest dostępna na Amazonie. Inne popularny dzieła opisywanego twórcy to: “Gwiezdny pył“, “Mitologia nordycka” oraz “Chłopaki Anansiego”

Warto przeczytać!  Najciekawsze książki fantasy

Pozostała twórczość

Neil Gaiman słynie nie tylko z tworzenia interesujących powieści. Napisał scenariusz do kilku popularnych filmów, takich jak “Beowulf“, “Lustrzana maska” oraz do odcinków interesujących seriali. Należy tu wymienić produkcje, takie jak: nowa seria “Doctora Who”, “Lucyfer” i miniserial “Nigdziebądź“. Ponadto Gaiman tłumaczył skrypt do legendarnej japońskiej animacji w klimacie fantasy pt. “Księżniczka Mononoke“. Co ważne, opisywany autor jest jednym z pierwszych, którzy zdecydowali się na stały kontakt ze swoimi czytelnikami przy wykorzystaniu najnowocześniejszych środków przekazu.

Neil Gaiman należy do grona najwybitniejszych pisarzy początku XXI wieku. Jest uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Potrafi tworzyć dzieła w różnych formach i gatunkach. Można się spodziewać, że stworzy jeszcze wiele niezapomnianych tytułów.

Warto przeczytać!  Co właściwie powiedział Sapkowski? Czy możemy spodziewać się nowej odsłony Wiedźmina?

TNE