Co jest istotne przy wyborze dobrego plecaka sportowego?

plecak sportowy
Kupując plecak w sklepie stacjonarnym warto jest przymierzyć wybrany egzemplarz, aby sprawdzić czy na pewno dobrze leży i nie uwiera np. w ramionach | fot.: stock.adobe.com

Plecak sportowy to akcesorium, które przydaje się każdemu, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Teraz kiedy popołudniami słońce świeci dłużej jest najlepszy czas na zaopatrzenie się w gadżety przydatne podczas uprawiania sportu. Jak wybrać plecak sportowy, aby jego zakup okazał się rzeczywiście trafiony? Oto kilka naszych wskazówek, dzięki którym Twoje decyzje zakupowe w tym zakresie mogą stać się łatwiejsze.

Po pierwsze: dopasuj plecak do dyscypliny sportu

Poważnym błędem osób, które zastanawiają się nad zakupem plecaka sportowego jest… myślenie o tego rodzaju gadżetach jak o uniwersalnych rzeczach codziennego użytku. Prawda jest jednak taka, że plecaki sportowe różnią się między sobą. Dlatego też mały plecaczek rowerowy znakomicie się sprawdzi w trakcie wycieczki na dwukołowcu, ale może okazać się równocześnie prawdziwym niewypałem, gdy masz w planach długą wędrówkę pieszą czy bieganie. Koniecznie więc dobierz plecak do rodzaju dyscypliny, której poświęcasz najwięcej czasu na urlopie.

Warto przeczytać!  Co warto wiedzieć o MMA?

Kieszonki czy ich brak? Zdecyduj sam

Plecaki sportowe można też podzielić z punktu widzenia kryterium obecności kieszonek – są jednokomorowe i wielokomorowe z różnymi małymi i większymi kieszeniami na drobiazgi. Którą opcję preferujesz? Ważne jest, aby wybrać taki plecak, w jaki będzie Ci się wygodnie spakować i w którym szybko odnajdziesz złożone rzeczy. Niektórzy lubią wiele kieszonek, ponieważ wszystko mają uporządkowane, ale zdarzają się też osoby, które nie pamiętają później gdzie co jest spakowane i preferują jedną, ale za to pojemną komorę.

Ważna jest waga plecaka

Plecak do uprawiania sportu powinien być lekki. Niska waga plecaka to priorytet niezależnie od tego czy wybierasz się w góry czy też zamierzasz jeździć na rowerze przez cały dzień. W czasie uprawiania sportu Twój organizm będzie i tak obciążony, więc nie warto dociążać go ciężkim plecakiem. Przeglądając różne modele przez Internet warto oprócz oglądania kolorów, rodzajów pasków mocujących czy innych akcesoriów sprawdzić wagę pustego plecaka. Pamiętaj też, że po włożeniu butelki 1,5 litrowej wody, kilku kanapek czy nawet płaszcza przeciwdeszczowego jego waga będzie większa.

Warto przeczytać!  Acqua di Parma Colonia: esencja włoskiego stylu i klasy

Lato konta plecaki: o te cechy warto zapytać przy zakupach

Jeżeli szukasz plecaka sportowego na sezon letni, oprócz wagi ważna jest też przewiewność pleców. Wiele modeli sportowych ma plecy wykonane z siateczki, dzięki której pot nie jest tak uciążliwy. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem będą też modele, w których plecy są nieco oddalone od plecaka dzięki systemowi wentylacji. Siatka dystansowa to idealne rozwiązanie na upalne dni.

Plecak sportowy: co jeszcze jest ważne

Kupując plecak w sklepie stacjonarnym warto jest przymierzyć wybrany egzemplarz, aby sprawdzić czy na pewno dobrze leży i nie uwiera np. w ramionach. Decydując się na zakup dla siebie, można poprosić sprzedawcę o pomoc w uregulowaniu długości tak, aby korzystanie z akcesorium było naprawdę wygodne. Wielkość plecaka to również dość istotna rzecz – warto przemyśleć czy wycieczki i pokonywane dystanse wymagają naprawdę dużego plecaka, czy też może średni będzie dobrym rozwiązaniem.

Warto przeczytać!  Buty SPD na rower – jak dopasować do pedałów?

IKU